سرانجام ترابردپذیری اپراتورها

سرانجام طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه، مجوز اجرای آزمایشی خود را کسب کرد.

به گزارش کلیک، از روز گذشته و طبق دستور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطا رادیویی، مرحله اجرای آزمایشی طرح ترابردپذیری آغاز شده است.

علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، در این خصوص گفت: در مرحله اجرای آزمایشی طرح MNP یا همان ترابرد پذیری شماره های تلفن همراه، به منظور ارزیابی دقیق شرایط و پارامترهای مورد نظر، هر یک از اپراتورهای تلفن همراه می ‌توانند روزانه برای حداکثر ۵۰۰ شماره عملیات ترابرد را انجام دهند.

وی اعلام کرد: در این دوره زمانی یک ماهه، همزمان با ارزیابی مستمر عملکرد اپراتورها و پایش اقدامات در مرکز ترابرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به مرور برخی محدودیت‌ ها در تعداد متقاضیان ورودی اپراتورها برداشته شده و پس از آن راه‌ اندازی تجاری آغاز می ‌شود.

عمیدیان افزود: در صورتی که سقف مجاز روزانه اپراتورها (۵۰۰ درخواست) تکمیل ‌شود، از متقاضیان خواسته خواهد شد که روز کاری بعدی درخواست خود را پیگیری کنند.

اما شیوه ترابردپذیری در هرکدام از اپراتورها متفاوت است.

اپراتور اول برای این طرح شیوه زیر را اجرا می کند، اگر از جمله مشترکانی هستید که می‌ خواهید با سیم‌ کارت ایرانسل یا رایتل خود وارد شبکه همراه اول شوید باید به آدرس www.join.mci.ir مراجعه کنید.

در صفحه مورد نظر و در کادری مخصوص باید شماره ایرانسل یا رایتل خود را وارد کنید، کسانی که تقاضای ورود به همراه اول را دارند باید برای مشاهده اطلاعات سرویس ترابرد به این اپراتور، شماره ‌شان در اپراتورهای دیگر را وارد کرده و رمز عبور دریافتی را از طریق پیامک دریافت کنند.

بعد از دریافت رمز عبور یکبار مصرف وارد صفحه ‌درخواست ترابرد آنلاین می شوید؛ فرمی برای تکمیل اطلاعات حقیقی مربوط به مالک سیم ‌کارت در این صفحه در نظر گرفته شده است.

در بخش دیگری به متقاضیان ترابرد گفته شده که بعد از تکمیل فرم و ثبت درخواست، پیامکی جهت اخذ تأیید از طرف رگولاتوری برای متقاضیان ارسال خواهد شد که پس از تأیید آن، ترابرد مشترکان اعتباری و دائمی به ترتیب ظرف حداکثر ۳ و ۵ روز کاری انجام می ‌شود.

اپراتور دوم نیز برای این کار آدرس اینترنتی http://eform.irancell.ir/Portal/Home/?188479/MNP  را ارائه داده است.

در این صفحه ضمن تعریفی از عملیات ترابردپذیری، مراحل درخواست و انجام ترابرد شماره تلفن همراه طبق یک تصویر نمایش داده شده است.

البته این اپراتور هشدارهایی نیز برای انجام ترابرد شماره داده است:

  • ترابردپذیری تنها برای مشترکان حقیقی امکان‌ پذیر است.
  • اطلاع‌ رسانی ‌ها در این زمینه صرفا از طریق پیامک با سرشماره ۶۶۷ انجام خواهد شد.
  • لازم است کاربر جهت تایید فرآیند، عدد ۱ را ظرف ۲۴ ساعت به شماره مذکور پیامک کند.
  • هزینه ترابرد رایگان بوده و کاربر فقط مبلغ ۳,۰۰۰ تومان بابت سیم‌ کارت می‌ پردازد.
  • ترابردپذیری برای مشترکان حقوقی باید به صورت کتبی و از طرف صاحبان مجاز یا نمایندگان معرفی شده، از طریق مراجعه به یکی از مراکز خدمات انجام گیرد.

ایرانسل هم فرمی جهت تکمیل اطلاعات حقیقی مربوط به مالکان سیم‌کارت در نظر گرفته که در واقع مربوط به مرحله پیش ثبت ‌نام است.

اپراتور سوم نیز از طریق آدرس www.rightel.ir/mnp خدمات ترابردپذیری خودرا ارائه می دهد.

در صفحه اصلی، پنجره ساده و سه بخشی در نظر گرفته شده که شامل درخواست ترابردپذیری شماره، پیگیری وضعیت ترابردپذیری و لغو ترابردپذیری است.

رایتل نیز مانند دو اپراتور دیگر فرمی را برای تکمیل و ثبت اطلاعات ارائه می دهد.بدون دیدگاه