اتفاقی عجیب؛ اپلیکیشن‌های گوگل در IOS بهتر از اندروید کار می‌کنند

سیستم‌عامل اندروید محصولی از شرکت گوگل است. این شرکت علاوه بر طراحی و ساخت سیستم‌عامل اندروید، اپلیکیشن‌های اندرویدی را نیز به بازار ارائه می‌دهد. اما اخیراً مشاهده شده است که عملکرد این اپلیکیشن‌های تولید این شرکت روی پلت‌فرم‌های اپل بسیار بهتر از عملکرد آن‌ها روی سیستم‌عامل اندورید است.

به گزارش کلیک، بسیاری از اپلیکیشن‌های اپل مانند تقویم، صفحه‌کلید و غیره که توسط گوگل ساخته شده‌اند بسیار روان و بدون هیچ مشکلی بر روی سیستم‌عامل iOS کار می‌کنند و بسیار از کاربران از لذت می‌برند. این در حالی است که همین اپلیکیشن‌ها توسط گوگل برای اندروید نیز ساخته شده‌اند اما در برخی از موارد کاربران با باگ‌هایی در این اپلیکیشن‌ها مواجه می‌شوند. نکته جالب توجه این است که بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که توسط خود اپل برای سیستم‌عامل iOS ساخته می‌شود، دارای باگ‌های زیادی است. اما به دلیلی محدودیت‌های اپل برای استفاده از اپلیکیشن‌های تولید شده از طرف سایر شرکت‌ها به غیر از اپل، تعدادی از قابلیت‌های برخی از اپلیکیشن‌ها روی دستگاه‌های اپل غیرفعال است. مثلاً اگر کاربری بخواهد از صفحه‌کلید گوگل برای این دستگاه‌ها استفاده کند، قابلیت تصحیح املایی آن غیرفعال خواهد بود اما باوجود این استفاده از آن می‌ارزد.

به نظر می‌رسد قابلیت‌های اپلیکیشن‌هایی که گوگل طراحی و ساخته است باید روی سیستم‌عامل اندروید نیز عملکردی به همین خوبی داشته باشند اما چیزی که در عمل ثابت شده است درست برخلاف آن است. شاید دلیل عملکرد بهتر اپلیکیشن‌ها حتی اپلیکیشن‌هایی که توسط گوگل تولید شده‌اند روی سیستم‌عامل iOS سادگی، روانی و توسعه بهتر اسن سیستم‌عامل باشد.

هرچند اپل هنوز به کاربران خود اجازه نصب اپلیکیشن‌هایی مثل تقویم، مرورگر وب و ایمیل را که توسط توسعه‌دهندگان دیگری طراحی و تولید شده صورت پیش‌فرض بر روی سیستم‌عامل iOS نمی‌دهد و این امر باعث می‌شود که برخی از کاربران فکر کنند هیچ راه فراری برای نصب اپلیکیشن‌هایی به غیر از اپلیکیشن‌های اپل روی سیستم‌عامل iOS وجود ندارد. اما اپل ویجت‌ها و ابزاری در اختیار کاربران قرار داده ‌است که می‌توان با استفاده از این ویجت‌ها و ابزارها اپلیکیشن‌های سایر شرکت‌ها را نیز روی سیستم‌عامل ‌iOS نصب کرد.

مثلاً اپلیکیشن Hangout که یکی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان یا چت گوگل است را می‌توان به‌راحتی روی سیستم‌عامل iOS نصب کرد بدون اینکه هیچ‌گونه مشکلی برای کاربر پیش بیاید. اگر این اپلیکیشن را روی سیستم‌عامل اندروید نصب کنید هر ماه مکان دکمه‌ها و شکل ظاهری آن‌ها تغییر می‌کند. اما قابلیت جالبی که در این نرم‌افزار هنگام اجرا شدن روی سیستم‌عامل iOS مشاهده می‌شود، وجود منوی به اشتراک گذاری در سمت راست صفحه اپلیکیشن است که برای به اشتراک گذاری فایل بین کاربران استفاده می‌شود. این قابلیت توسط گوگل از مهرماه سال گذشته برای کاربران اندروید نیز فعال شده است که به آن Direct share یا به اشتراک گذاری مستقیم گفته می‌شود. اما hangout پشتیبانی از این قابلیت را از ماه گذشته شروع کرده است و تاکنون این قابلیت برای کاربران این اپلیکیشن روی سیستم‌عامل اندورید فعال نبود.

مثال دیگر قابلیت جستجوی مرور‌گر گوگل است که هرچند این قابلیت مخصوص کاربران اندروید ساخته و طراحی شده است اما گاهی کاربران هنگام کار با آن دچار مشکل می‌شوند. گاهی کاربر جستجویی را با استفاده از مرورگر انجام می‌د‌هد ولی نتیجه جستجوی کاربر در مرورگر ذخیره نمی‌شود و همه چیز ناگهان ناپدید می‌شود.

مثلاً در جدیدترین نسخه اندروید وقتی کاربر مرورگر را باز می‌کند و جستجویی انجام می‌دهد و ناگهان مجبور می‌شود که در حین کار، اپلیکیشن دیگری را باز کند، وقتی دوباره مرورگر را باز می‌کند متوجه می‌شود که نتایج جستجو از بین رفته‌اند و دیگر وجود ندارد. اما اگر از همین مرورگر روی سیستم‌عامل iOS استفاده شود، حتی اگر به هر دلیلی مرورگر بسته شود‌ باز هم نتایج جستجو روی آن ذخیره شده است و کاربران دوباره می‌تواند به این نتایج مراجعه کند.

هرچند هنوز این اپلیکیشن‌ها به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که مخصوص استفاده در پلت‌فرم‌های اپل باشند و هنوز انسجام و همبستگی موجود میان اپلیکیشن‌های اپل را ندارند اما باید گفت خوشبختانه یا متأسفانه گوگل در زمینه طراحی و تولید اپلیکیشن نسبت به اپل فعال‌تر و باهوش‌تر است و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک اپلیکیشن‌های خود را به نحوی طراحی کند که قابلیت اجرا روی پلت‌فرم یا دستگاه‌های اپل را داشته باشند. حتی در مقایسه اپلیکیشن ایمیل گوگل و اپل نیز این ذکاوت و باهوشی به چشم می‌خورد. یکی از قابلیت‌های جالب توجه ایمیل گوگل دسته‌بندی ایمیل‌های دریافتی و نوتیفیکیشن دریافت ایمیل است که اپلیکیشن اپل فاقد این قابلیت است. قابلیت‌های اپلیکیشن گوگل حتی هنگام اجرا شدن روی سیستم‌عامل iOs هم به همین خوبی است.

اپلیکیشن Google’s Motion Still هم یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که به‌سرعت به یکی از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض سیستم‌عامل اندروید تبدیل شد. نکته قابل توجه در خصوص این اپلیکیشن این است که قفل کدهای این اپلیکیشن شکسته شده است و به همین دلیل این اپلیکیشن را می‌توان روی سایر سیستم‌عامل‌ها ازجمله سیستم‌عامل iOS نیز نصب و اجرا کرد.

شاید برخی از کاربران بگویند که دوربین برخی از گوشی‌های هوشمند قابلیت ثبت تصاویر با حرکت‌های جزئی را دارد و ثبت این تصاویر از طریق این دوربین‌ها خیلی ساده و راحت است، و علاوه بر این به اشتراک گذاری این نوع تصاویر هم ساده و آسان است.

مثلاً در گوشی‌های HTC برای ثبت تصاویر متحرک از قابلیتی با نام Zoe می‌توان استفاده کرد اما همین قابلیت در گوشی‌های سامسونگ به نام Gif شناخته می‌شود. در دستگاه‌های اپل برای ثبت تصاویر متحرک از قابلیتی با نام Live Photo استفاده می‌شود. اما هرکدام از این قابلیت‌ها به‌نوبه خود دارای مشکلات و کمبودهایی هستند.

کاری که قابلیت Live Photos در اپل انجام می‌دهد این سات که هنگام فشار دادن دکمه شاتر مقدار کمی حرکت را ثبت می‌کند و به‌این‌ترتیب تصاویر به‌صورت متحرک دیه می‌شوند. برای مشاهده این عکس‌ها در هر پلت‌فرم اپل باید دکمه ۳D Touch را فشار دهید. اما شاید فشار دادن و نگه‌داشتن این دکمه برای مشاهده حرکت تصویر برای همه خوشایند نباشد.

در مقابل کاری که اپلیکیشن Motion Stills گوگل انجام می‌دهد این است که تمام حرکت‌ها را ثبت می‌کند و عکس را به همراه یک لغزنده روی آن به کاربر نمایش می‌دهد. قالب این عکس شبیه به قالب اینستاگرام است. کاربر با تکان دادن این لغزنده می‌تواند تمامی حرکت‌ها در هنگام ثبت تصویر را مشاهده کند. این تصاویر می‌توانند حاوی لحظات بسیار زیبا باشند و برای بیننده بسیار جذاب و دیدنی خواهند شد.

نکته بسیار خوب و قابل توجه در این اپلیکیشن ثبت تصاویر به‌صورت فیلم کوتاه و یا فرمت Gif است. فرمت Gif همان فرمتی است که بسیاری از کاربران از آن برای عکس‌های به اشتراک گذاشته شده استفاده می‌کنند و بر روی تمامی دستگاه‌ها و پلت‌فرمها قابل خواندن و اجرا شدن است. نکته ناخوشایند در خصوص تصاویر متحرک ثبت شده توسط اپل این است که کاربران باید تصویر متحرک را در فرمت جدیدی که فقط در پلت‌فرم‌های اپل قابل خواند است ثبت کنند و کاربران سایر پلت‌فرم‌ها نمی‌توانند حرکت را در این تصاویر متحرک مشاهده کنند.

نکته جالب توجه دیگر در خصوص اپلیکیشن Motion Stills این است که این اپلیکیشن قابلیت نصب و اجرا شدن روی سیستم‌عامل iOS را دارد و حتی عملکرد آن روی این سیستم‌عامل بسیار بهتر از عملکرد آن روی سیستم‌عامل اندروید است. حتی وضوح تصاویر ثبت شده با استفاده از اپلیکیشن Motion Stills بسیار بهتر از تصاویری است که توسط دوربین‌هایی که قابلیت ثبت تصاویر متحرک رادارند، گرفته شده است. درواقع دوربین‌ها برای ثبت تصاویر متحرک با کیفیت نیاز به سخت‌افزار قوی دارند در صورتی‌که این اپلیکیشن نیاز به چنین سخت‌افزاری با پیکره‌بندی قوی ندارد.

با توجه به نکات گفته شده به نظر می‌رسد گوگل باید تلاش خود را در جهت بهبود کارایی این اپلیکیشن‌ها روی دستگاه‌های اندرویدی افزایش دهد. گوگل سرشار از ایده است و بهتر است از ایده‌های خود برای بالا بردن سطح اپلیکیشن‌های اندرویدی استفاده کند. چیزی که اپل فاقد آن است.بدون دیدگاه