نرم افزاری برای جلوگیری از تیراندازی‌های بی مورد پلیس

افشین پیشه مححق و فعال حوزه فناوری،مانند بسیاری از مردم از حوادث اخیر آمریکا رنج دیده است. وی قصد دارد با طراحی اپلیکیشنی مانع تیراندازی‌های بی مورد نیروهای پلیس شود و با این کار میزان حوادث خشونت آمیز را کاهش دهد.  

به گزارش کلیک، فیلم‌هایی که در سراسر آمریکا از پلیس گرفته شده است، نشان می‌دهد که شدت عمل بیش از حد منجر به تیراندازی به سمت نیروهای پلیس در ایالت دالاس آمریکا شده است که اتفاق ناگواری است. پیشه ور قصد داشت با استفاده از فناوری، راه حلی برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی مطرح کند و برای انجام این کار از افراد مجری قانون در کشور آمریکا نیز کمک بگیرد که رئیس پلیس قبلی نیویورک نیز یکی از این افراد بود.

پیشه ور رئیس شرکت Hyperloop One است و در پروژه انتقال سریع که پروژه‌ای آینده نگر بود، ۸۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد. او برای طراحی و ایجاد اپلیکیشنی برای گوشی‌های هوشمند جهت جلوگیری از تیر اندازی‌های بی مورد و غیر ضروری، سرمایه لازم را تأمین کرد و با افراد مختلفی ملاقات کرد. مانع‌های زیادی پیش روی پیشه ور بود و تنها تأمین بودجه و ملاقات با افراد متخصص برای تحقق این هدف کافی نبود و در اینجا بود که رئیس پلیس سابق نیویورک وارد عمل شد و به پیشه ور کمک کرد. وی در زمینه اجرای قانون و مدیریت اداره پلیس از تخصص کافی برخوردار است و حضور او در چنین پروژه‌ای باعث ایجاد اعتبار برای این پروژه می‌شد.

پس از آنکه پیشه ور ایده خود را مطرح کرد، منتقدان بسیار زیادی در مورد عملی شدن این پروژه مردد بودند و معتقد بودند یک اپلیکیشن موبایل نمی‌تواند چنین مشکل وحشت آوری را که در سراسر آمریکا فراگیر شده است، ریشه کن کند. اما پیشه ور تسلیم نشد و روی پروژه خود متمرکز شد و با تمام توان به فعالیت خود ادامه داد. وی برای تمام منتقدان توضیح داد که این پروژه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و در حال حاضر نباید انتظار داشت به صورت کامل اجرا شود.

تعداد زیادی از نیروهای مجری قانون در این پروژه مشارکت دارند و عملی شدن آن به دسترسی به اطلاعات محرمانه مربوط به جرایم بستگی دارد که تنها برای انجام عملیات مرتبط با اجرای قانون مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این اپلیکیشن به صورتی است که به اطلاعات فرد مظنون دست پیدا می‌کند و با یک تماس تصویری با پلیس ارتباط برقرار می‌کند و در صورتی که فرد گوشی هوشمند نداشته باشد، برقراری ارتباط از طریق تماس تلفنی صورت می‌گیرد. اطلاعات مورد نظر به صورت الکترونیکی و بدون هیچگونه ارتباط رو در رویی تبادل می‌شود.

اپلیکیشن اطلاعاتی را در مورد سابقه جنایی فرد، مجوز حمل اسلحه توسط او و حکم‌هایی که قبلا برای او صادر شده است، با هدف اجرای قانون در اختیار پلیس قرار می‌دهد. قرار دادن این اطلاعات در اختیار افسر پلیس موجب می‌شود که پلیس برای ارتباط رو در رو با مجرم برنامه‌ریزی کند و در صورت لزوم از نیروهای پشتیبان استفاده کند. پیشه ور امیدوار است این اپلیکیشن بتواند مانعی برای جلوگیری از ارتباطات رو در رویی شود که ممکن است تعصبات نژادپرستانه در این ارتباطات حوادث ناگواری را رقم بزند.بدون دیدگاه