آموزش غیر فعال کردن تاچ پد لپ تاپ

حتما شما هم هنگام تایپ کردن دستتان به تاچ پد می‌خورد و نشانگر موس نیز دائما حرکت می‌کند و گزینه‌هایی را به طور تصادفی انتخاب می‌کند که کمی آزار دهنده است. شما می‌توانید با غیر فعال کردن تاچ پد به تمام این مشکلات پایان دهید. برای اطلاع از نحوه غیر فعال کردن تاچ پد با ما همراه باشید.

کلیک – چندین سال است که تاچ پد به عنوان یک وسیله استاندارد در لپ تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از زمانی که تاچ پدها در لپ تاپ‌ها تعبیه شده‌اند، استفاده از موس ضرورتی ندارد و اغلب کاربران ترجیح می‌دهند به جای موس از تاچ پد استفاده کنند. اما چه تاچ پد لپ تاپ‌ها را دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید و فقط آن‌ها را تحمل می‌کنید، گاهی اوقات مزاحم کار شما می‌شود. معمولا زمانی که در حال تایپ کردن مطلبی هستید، دست شما به تاچ پد می‌خورد و نشانگر موس در صفحه نمایش حرکت می‌کند و برخی از گزینه‌ها به صورت اتفاقی انتخاب می‌شوند. شما مجبور نیستید چنین وضعیتی را تحمل کنید و می‌توانید در هنگام تایپ کردن، تاچ پد را غیر فعال کنید و از موس استفاده کنید.

آسان‌ترین روش برای غیر فعال کردن تاچ پد روش سخت افزاری است. امروزه بسیاری از شرکت‌های تولید کننده لپ تاپ‌های جدید از قبل به این موضوع فکر کرده‌اند و در برخی از لپ تاپ‌ها دکمه‌ای فیزیکی برای فعال یا غیر فعال کردن تاچ پد وجود دارد. معمولا برای انجام این کار باید دکمه Fn و F7 را  را روی صفحه کلید هم‌زمان با هم بزنید و یا ممکن است در صورتی که قسمت خاصی از تاچ پد را فشار دهید، غیر فعال شود. شما می‌توانید به راهنمای لپ تاپ خود مراجعه کنید تا با نحوه غیر فعال کردن سخت افزاری تاچ پد آشنا شوید.

غیر فعال کردن تاچ پد به روش نرم افزاری

برخی از شرکت‌های سازنده روش‌های نرم افزاری را برای غیر فعال کردن تاچ پد یا شخصی سازی آن، نیز در نظر گرفته‌اند.

  1. شما می‌توانید تاچ پد را از طریق آیکون آن که در نوار وظیفه وجود دارد، غیر فعال کنید. برای انجام این کار روی آیکونی که که در نوار وظیفه قرار دارد، دابل کلیک یا راست کلیک کنید و گزینه‌های مربوط به تاچ پد را مشاهده کنید. احتمالا در این قسمت می‌توانید تاچ پد لپ تاپ خود را غیر فعال کنید.

Untitled 1

  1. در صورتی که آیکون تاچ پد را در نوار وظیفه پیدا نکردید، می‌توانید Control Panel ویندوز را باز کنید، سپس گزینه Hardware and sound را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Mouse که در زیر بخش Devices and printers قرار دارد، کلیک کنید (در ویندوز ویستا می‌توانید روی منوی Start کلیک کنید، سپس Control Panel را باز کنید، پس از آن روی بخش Hardware and Sound و در نهایت روی گزینه Mouse کلیک کنید). در این مرحله پنجره Mouse Properties باز خواهد شد که در این پنجره می‌توانید سربرگی را برای غیر فعال کردن تاچ پد پیدا کنید.

Untitled-2  ۳ . در صورتی که با هیچ یک از دو روش ذکر شده نتوانستید تاچ پد خود را غیر فعال کنید، باید در منوی Start یا پنجره Mouse Properties به دنبال نرم افزاری برای غیر فعال کردن تاچ پد باشید.

یک گزینه دیگر

اگر موفق نشده‌اید نه از طریق روش سخت افزاری و نه از طریق روش نرم افزاری، تاچ پد لپ تاپ خود را غیر فعال کنید، هنوز هم راه دیگری برای انجام این کار وجود دارد.

  1. روی منوی Start کلیک کنید.
  2. عبارت device manager را در قسمت جستجو تایپ کنید و پس از آن روی عبارت device manager کلیک کنید و به این صورت پنجره device manager باز می‌شود.
  3. با کلیک کردن روی علامت کنار گزینه Mice and other pointing devices، گزینه‌های زیر مجموعه آن باز می‌شوند.
  4. روی گزینه touchpad راست کنید و سپس در منویی که ظاهر می‌شود، تاچ پد را غیر فعال کنید .
  5. در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود، آن را تایید کنید.

Untitled-3

نکته

قبل از غیر فعال کردن تاچ پد حتما از یک موس استفاده کنید. لازم به ذکر است که اگر با تاچ پد لپ تاپ خود مشکل دارید، حتما لازم نیست آن را غیر فعال کنید. می‌توانید در تنظیمات تاچ پد تغییراتی را اعمال کنید و مشکلات مربوط به تاچ پد را برطرف کنید. به عنوان مثال برخی از نرم افزارهای تاچ پد این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهند تا حساسیت آن را تغییر دهد، آن را به صورتی تنظیم کنند که نسبت به فشارهای کف دست هیچ واکنشی نشان ندهد و یا زمانی یک موس به سیستم متصل است، تاچ پد را به صورت خودکار غیر فعال کند.

برخی از توسعه دهندگان مستقل، نرم‌افزارهایی را برای مدیریت تاچ پد، به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده‌اند. اگر در حال حاضر نرم‌افزاری برای مدیریت تاچ پد خود ندارید و یا از نرم‌افزار مناسبی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگری همانند TouchFreeze و Touchpad Pal برای فعال یا غیر فعال کردن تاچ پد استفاده کنید.یک دیدگاه

AMIR

salam.man dashtam ba laptobkar mikardam ke chand ta dokme zadam bad didam ke touchesh kharab shode baraye dorost kardanesh bayad chikar konam
mamnoon misham age komakam konid