شیفر

هزینه اشتراک اینترنت بی سیم در ایران تا ۳۰ درصد کاهش یافت

بعد از شایعات بسیار زیاد در مورد قیمت اینترنت در کشور، سرانجام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور قیمت جدید اینترنت را اعلام کرد. قیمت اینترنت ADSL و بی سیم ۱۶ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش کلیک٬ در ایران دو نوع سرویس اینترنت به کاربران ارائه می‌شود. در سرویس اول فرد می‌تواند با سرعت و حجم مشخص، از اینترنت استفاده کند. این سرویس در حال حاضر متداول‌ترین سرویس اینترنت درحال ارائه در ایران است و همچنین اقتصادی‌ترین سرویس نیز محسوب می‌شود. سرویس دوم اینترنت نیز اساسا همانند سرویس اول است، اما تفاوت‌های کمی با آن دارد. در این سرویس بر خلاف سرویس اول که کاربر با سرعت و حجم مشخص از پیش تعیین شده از اینترنت استفاده می‌کند، کاربر می‌تواند سرعت اینترنت را انتخاب کند و حق اشتراک را نیز مطابق با همان سرعت بپردازد. کاربر در این نوع سرویس در خرید حجم اینترنت محدودیتی ندارد و آزاد است و هر چقدر ترافیک بیشتری خریداری کند، تخفیف بیشتری هم می‌گیرد. البته در هر دو سرویس زمانی که حجم اینترنت به اتمام رسید، کاربر می‌تواند حجم اینترنت اضافی مورد نیاز خود را خریداری کند. تفاوت سرویس اول و دوم این است که در سرویس اول می‌توانید حداقل هزینه ممکن را برای استفاده از اینترنت بپردازید، اما در سرویس دوم باید حجم اضافی خود را با توجه به حجمی که قبلا انتخاب کرده‌اید، خریداری کنید. در ادامه به ارائه آمار دقیق در مورد این دو سرویس اینترنت می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین تغییرات که باید به آن توجه کرد، این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال آماده کردن کشور برای اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات (اینترانت ملی یا اینترنت ملی) است. این شبکه یک شبکه داخلی برای متصل کردن تمام شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت (ISP) و سازمان‌های دولتی به یکدیگر به منظور کاهش وابستگی کشور به اینترنت جهانی، ایجاد خواهد شد. در این روش در صورتی که بخواهید به سایت و یا اطلاعاتی دسترسی پیدا کنید که در داخل کشور میزبانی می‌شود، ترافیک اینترنت در داخل کشور باقی می‌ماند و به این صورت از اینترنت جهانی برای دسترسی به سایت‌های داخلی استفاده نمی‌شود. بنابراین وزارت ارتباطات با تعیین قیمت جدید برای اینترنت و با تعیین قیمت متفاوت برای اینترنت ملی، یک قدم به اجرای این طرح نزدیک‌تر شد. لازم به ذکر است که قیمت اینترنت ملی بسیار ارزان‌تر از اینترنت جهانی است. در حال حاضر هزینه استفاده از اینترنت جهانی بر اساس قیمت‌های تعیین شده، سه برابر اینترنت ملی است. بنابراین دولت ایران با دعوت از متخصصان فناوری اطلاعات (IT) و تشویق آن‌ها به تولید محتوای داخلی، مسئولین شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام را وادار کرد که پایگاه داده (database) کاربران ایرانی را تا پایان سال جاری به داخل کشور انتقال دهند و حتی به تازگی در ایران در زمینه شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گرفته است. در صورت عملی شدن این کار، قیمت اینترنت کاهش پیدا می‌کند. ممکن است این پروژه ملی در آینده نزدیک مورد استقبال عموم افراد قرار گیرد.

سرویس اول

در سرویس اول سرعت اینترنت بین یک تا هشت مگابایت در ثانیه است. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا افرادی هستند که از سرعت‌های بالاتری نیز استفاده می‌کنند یا نه و قیمت سرعت‌های بالاتر به چه صورت است. لازم به ذکر است که در ایران فقط سازمان‌های تجاری می‌توانند از سرعت‌های بالاتر استفاده کنند. شایان ذکر است که حق اشتراک سرویس‌هایی که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرند، به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. سرعت اینترنت (بین ا تا ۸ مگابایت در ثانیه)، ترافیک داخلی (بین ۲۰ تا ۶۰ گیگابایت) و ترافیک بین‌المللی (بین ۱۰ تا ۳۰ گیگابایت) سه عامل مهم هستند. ممکن است برخی از ISP‌ها نتوانند به اینترنت ملی متصل شوند و یا ممکن است آن‌ها نتوانند قیمت دو نوع ترافیک داخلی و بین المللی را به صورت جداگانه محاسبه کنند؛ در این صورت آن‌ها می‌توانند به ازای هر سه گیگ ترافیک داخلی، یک گیگ ترافیک بین المللی به حساب‌ کاربری کاربران اضافه کنند. این نوع سرویس برای مصارف خانگی و افرادی که از میزان حجم اینترنت خود راضی هستند و در هر ماه استفاده مشخصی دارند، مناسب است. یکی دیگر از خصیصه‌های این سرویس اینترنت این است که هر زمانی که شارژ کاربر پایان یافت، می‌تواند با کمترین میزان پرداختی یعنی در حدود ۱۵۰۰ تومان، اینترنت خود را شارژ کند. از نظر قیمت‌، قیمت کم هزینه‌ترین سرویس حدودا ۲۴٫۵۰۰ تومان است و قیمت پیشرفته‌ترین سرویس نیز در حدود ۹۹٫۵۰۰ تومان در ماه است. در اکثر سرویس‌ها کاربر نمی‌تواند حجم باقی‌مانده را به دوره بعدی منتقل کند.

سرویس‌های اشتراک اینترنت همراه با قیمت

سرعت اینترنت (مگابیت در ثانیه)حق اشتراک ماهانه

(تقریبی)

ترافیک داخلی (گیگابایت)ترافیک بین المللبی

(گیگابایت)

۱۲۵۰۰۰ تومان۲۰۱۰
۲۴۰۰۰۰ تومان۳۰۱۵
۴۶۰۰۰۰ تومان۴۰۲۰
۸۹۹۵۰۰ تومان۶۰۳۰

سرویس دوم

اگر نمی‌خواهید هر ماه حجم مشخصی از اینترنت را خریداری کنید و می‌خواهید بر اساس نیاز خود حجم بخرید، این سرویس برای شما مناسب است. در این سرویس موضوع ترافیک داخلی و ترافیک بین المللی مطرح نمی‌شود؛ بنابراین هیچ تفاوتی از نظر نوع ترافیک در این سرویس وجود ندارد. در این سرویس کاربر باید برای سرعتی که انتخاب کرده است، حداقل میزان پرداختی را به علاوه هزینه دو گیگابایت اینترنت پرداخت کند و پس از آن هر زمانی که حجم خریداری شده پایان یافت، می‌تواند شارژ اضافی مورد نیاز خود را خریداری کند و اگر حجم بالایی از ترافیک را خریداری کند، از تخفیف برخوردار می‌شود. تا زمانی که کاربر حداقل میزان پرداختی ماهانه را بپردازد، ISP مورد نظر به ارائه خدمات ماهانه خود ادامه می‌دهد. قیمت هر گیگ اینترنت در ایران (در صورتی که کمتر از ۳ گیگابایت خریداری شود) از ۳۸۴۴ تومان آغاز می‌شود و تا ۱۴۶۷ تومان (در صورتی که بیشتر از ۳۰ گیگابایت خریداری شود) ادامه پیدا می‌کند. حداقل حق اشتراک برای سرعت از ۱۴۶۷ تومان (برای سرعت ۱۲۸ کیلوبایت در ثانیه) شروع می‌شود و تا حدود ۱۸۰۰۰ تومان برای (سرعت ۸ مگابایت در ثانیه) ادامه پیدا می‌کند. ارزان‌ترین سرویس اینترنت، نیز زیر مجموعه این سرویس است که شامل پرداخت ۱۵۰۰ تومان حق اشتراک ماهانه به علاوه هزینه خرید دو گیگ اینترنت می‌شود. در مجموع هزینه ماهانه استفاده از ارزان‌ترین سرویس اینترنت در ایران تقریبا ۷۰۰۰ تومان است.  لازم به ذکر است که این مطلب با استناد به یک منبع خارجی تألیف شده است.

حداقل قیمت بر اساس سرعت بدون محاسبه هزینه حجم

حق اشتراک (تقریبی)حداقل سرعت (مگابایت در ثانیه)
۱۴۰۰ تومان۰٫۱
۲۵۰۰ تومان۰٫۲
۳۸۰۰ تومان۰٫۵
۵۹۰۰ تومان۱
۷۷۰۰ تومان۲
۱۴۰۰۰ تومان۴
۱۷۸۰۰ تومان۸  و بالاتر

قیمت هر گیگابایت بر اساس میزان حجم خریداری شده

قیمت هر گیگابایت (تقریبی)میزان حجم خریداری شده (گیگابایت)
۲۹۷۰۱< گیگابایت < 3
۲۱۶۶۳< گیگابایت < 10
۱۷۸۰۱۰< گیگابایت < 30
۱۴۶۰۳۰< گیگابایت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.