دستگاه جدید ام آر آی چندین رکورد جهانی را شکست

تا شروع بازی های المپیک چند هفته باقی مانده است، اما محققان فیزیک دانشگاه لیدن، به لطف میکروسکوپ جدید رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMR)، از حالا در حال شکستن رکوردهای جهانی هستند.

به گزارش کلیک، جلمر تی. وگنر و آرتور د. هان برای تهیه عکس های اتمی با کیفیت سه بعدی، دستگاه را ۱۰۰۰ برابر حساس تر از میکروسکوپ های مشابه طراحی کردند.

NMR در اصل نوعی دستگاه ام آر آی است، که پزشکان را قادر می سازد تا از طریق پوست بدن، آناتومی ما را با میزان حداقل یا صفر درصد از تهاجم عروقی، بررسی نمایند. هسته اتم در بدن ما می چرخد و میدان مغناطیسی بی نهایت کوچکی را تولید می کند. هنگامی که یک بیمار دست خود را در درون دستگاه ام آر آی قرار می دهد، میدان مغناطیسی این دستگاه باعث می شود هسته اتم دچار اختلال شده و تا زمان خارج کردن، این بی ثباتی ادامه دارد. حرکت این اتم ها درون بدن به پزشکان اجازه می دهد عکس برداری کنند.
واگنر به digitaltrends گفت: “هر چه درجه حرارت بالاتر باشد، اتم ها در درون هسته بیشتر تکان می خورند. مثل این می ماند بخواهیم از کسی که با سرعت زیاد در حال حرکت است عکس بگیریم و عکس کمی تار شود. بنابراین هر چه شخص ثابت تر باشد، عکس واضح تر می شود. در صفر کلوین، اتم دیگر حرکت نمی کند، پس هر چه نزدیکتر به آن کار کنیم، تصاویری بهتری به دست خواهیم آورد.”
با توجه به گفته های وگنر، در دمای اتاق، تنها حدود ۰٫۰۰۰۱ درصد برای چرخش اتم ها امکان پذیر است. به گفته او از آن جایی که میکروسکوپ تنها می تواند اسپین های تراز شده را تشخیص دهد، ممکن است منجر به تولید عکس های مبهم شود. آن ها وقتی درجه حرارت را به ۴۲ درجه میلی کلوین کاهش دادند، توانستند به ۳ برابر چرخش تراز شده مورد انتظار خود دست یابند. به عبارت دیگر، دستگاهی که این تیم ایجاد کرد، ثابت کرد که ۱۰۰۰ برابر حساس تر از میکروسکوپ NMR فعلی است.
تیم کار خود را در قالب یک مقاله در مجله Physical Review، هفته گذشته منتشر کرد.بدون دیدگاه