ساز و کار ترابردپذیری در ایران

طرح ترابرد پذیری شماره های تلفن همراه از ۲۱ تیرماه سال جاری اجرایی شد.

به گزارش کلیک، براساس این طرح مشترکان تلفن همراه در کشور می توانند در صورت تمایل، با حفظ شماره های فعلی و بدون تغییر آن، اپراتور خود را تعویض کنند تا بتوانند کیفیت و سرویس اپراتورهای دیگر را نیز آزمایش کرده و اپراتور خود را انتخاب کنند.
این تکنولوژی در جهان با نام Mobile Number Portability شناخته شده است و نوپا محسوب می شود بگونه ای که قدمت آن حدود ۱۵ سال است و تاکنون در بیش از ۷۰ کشور دنیا انجام می ‌شود و بیش از ۳۲۰ اپراتور دنیا به اجرای آن روی آورده اند.
صادق عباسی شاهکوه، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پس از گذشت حدود ۱۰ روز از اجرای طرح گفت: هم اکنون ترابردپذیری از سوی اپراتورهای موبایل در حال اجرا است و متقاضیان در این زمینه باید از طریق سایت اپراتورها و یا مراجعه به دفاتر امور مشترکان اقدام کنند، تا روز ۵ شنبه هفته گذشته که حدود ۴ روز از اجرای طرح گذشته بود، در مجموع بالغ بر ۲۵۰۰ تقاضای تعویض اپراتور موبایل به ثبت رسید.
عباسی شاهکوه افزود: مشترکان سیم کارت های دائمی برای مهاجرت به اپراتور دیگر، باید ابتدا بدهی کارکرد خود را پرداخت کنند و پس از آن اپراتور فرآیند انتقال را انجام خواهد داد.
وی با اشاره به مشکلاتی که در ابتدای اجرای این طرح، برخی متقاضیان با آن روبه رو شدند، تاکید کرد: ما به صورت مرتب در حال بررسی انجام فرآیندهای مرتبط هستیم و در صورتی که اشکالی وجود داشته باشد، آن را رفع خواهیم کرد تا در نهایت، طرح را برای اجرای فاز تجاری آماده کنیم.
یکی از مشکلاتی که متقاضیان ترابردپذیری با آن مواجه شدند مربوط به طی زمان درخواست اولیه است، او در این خصوص توضیح داد: در دستورالعمل طرح ترابردپذیری زمان ۴۸ ساعته برای مرحله تایید اولیه درنظرگرفته شد تا چنانچه مشکلات حقوقی و مالی برای انجام طرح، وجود دارد توسط مشترک، طی شود اما شاهد آن بودیم که در برخی مواقع، اپراتورها بدون توجه به این زمان و برای مثال با گذشت ۲ ساعت، درخواست مشترک را رد کرده بودند که به تدریج این مشکل رفع شد.
عباسی شاهکوه ادامه داد: پس از اعلام بدهی به مشترک متقاضی ترابردپذیری، مشترک ۴۸ ساعت زمان خواهد داشت تا بدهی خود تسویه کند و پس از آن فرآیند تعویض سیم کارت انجام شود. در همین حال برخی مشکلات نیز مربوط به تایید هویت دارنده سیم کارت بود که در برخی مواقع به دلیل اطلاعاتی که از مشترک به اشتباه وارد شده بود، تطابق با مدارک شناسایی فرد صورت نگرفت و این موضوع باعث اتلاف وقت و رد درخواست متقاضی شد.
معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: در این فرآیند یکی دیگر از اشکالات جدی که دیده شد و هم اکنون برای آن راه حلی پیدا کردیم مربوط به تاخیر در زمان قطع سیم کارت تا زمان اتصال مجدد آن در شبکه اپراتور دیگر بود.
وی توضیح داد: در فرآیند ترابرد، نهایتا باید سیم کارت اپراتور جدید به مشترک تحویل داده شود و بعد از آنکه سیم کارت قبلی مشترک، غیرفعال شد این سیم کارت جدید فعال شود. در اجرای ترابردپذیری شاهد آن بودیم که برخی مواقع این فرآیند اگرچه از نظر سیستم، کامل شده است هنوز سیم کارت به دست کاربر نرسیده اما ارتباط وی قطع شده است. این وقفه مشکلاتی را در برقراری ارتباط کاربر ایجاد کرد.
وی با تاکید براینکه هم اکنون نیز نحوه سرویس دهی مانند اجرای تجاری این طرح است، گفت: تنها در این مرحله، محدودیت ثبت درخواست داریم که هم اکنون ۷۵۰ تقاضا را در یک روز پاسخ خواهیم داد و پس از اطمینان از اجرای موفق کل این طرح، محدودیت ثبت تقاضا را برای ترابردپذیری، برمی داریم.
عباسی شاهکوه گفت: با ترابرد شدن شماره موبایل، مشترک اطلاعاتی که از قبل روی سیم کارت داشته را نخواهد داشت و کل اطلاعات وی شامل دفترچه تلفن حذف می شود. چرا که تعویض سیم کارت مثل این است که سیم کارت شما بسوزد و بخواهید سیم کارت جدید بگیرید.
وی تصریح کرد: در این طرح، چنانچه مشترک از یک اپراتور به اپراتور دیگر مهاجرت کند، تعرفه سرویس اپراتور جدید برای وی اعمال خواهد شد. در صورتی که مشترک از انجام این طرح پشیمان شد نیز راه برگشت وجود دارد. به این معنی که تنها در بار نخست ترابردپذیری، باید ۳ ماه از فعال سازی در اپراتور جدید گذشته باشد تا بتواند باردیگر اپراتور خود را تعویض کند اما در دفعات بعدی، این محدودیت وجود ندارد. البته مشترک تنها ۲ بار در سال می تواند درخواست تعویض اپراتور خود را بدون تغییر شماره بدهد.بدون دیدگاه