تکنولوژی صفحه الماسی قوی تر از گوریلاگلس

اگر می خواهید صفحه گوشی تان را سالم نگه دارید مواد سخت بر روی آن قرار دهید. بیش از یک دهه پیش دانشمندان دریافتند که چگونه الماس ترکیبی را به عنوان جایگزین احتمالی سیلیکان MEMs یا سیستم های میکروالکترومکانیک ایجاد کنند.

به گزارش کلیک، اکنون AKHAN Semiconductor می گوید مشخص شده که چگونه آن شکاف اصلی را ایجاد کنیم، اصلاحات بعدی فرآیند های تولیدی برای ساخت اولین شیشه تقویت شده الماسی است. الماس به عنوان روکش احتمالی نمایشگر گوشی هوشمند جذاب است، نه تنها به خاطر این که از سخت ترین مواد شناخته شده به حساب می آید بلکه به علت ایستایی شیمیایی، خاصیت گرمایی و مقاومت بالایش در مقابل آلاینده ها. حتی الماس آزمایشگاهی هم به عنوان مولفه الکترونیکی احتمالی مصرف کننده جذاب تر می باشد چون می توان بدون کاوش و حفاری این ماده گران و نایاب از آن استفاده کرد.

آدم خان مدیر اجرایی و موسس AKHAN Semiconductor می گوید: “به لحاظ شیمیایی از الماس طبیعی کامل تر است.” اکنون شرکت خان دریافته که چگونه پرده نانومتری الماس ترکیبی، تحت عنوان الماس آخان میراج NCD، را بر شیشه استاندارد UV قرار دهد تا موادی تولید کند که طبق ادعای شرکت، قوی تر از گوریلاگلس معرفی شده توسط کرنینگ باشد. گوریلاگلس باریک، منعطف و مقاوم در مقابل خراش و بسیار قوی است و شرکت کرنینگ راهش را به بسیاری از گوشی های هوشمند رده بالای موجود در بازار مانند سامسونگ گلکسی S7، دستگاه های نکسوس گوگل و، اگر چه اپل تایید نمی کند، اما احتمالا بعضی از آخرین مدل های آیفون، باز کرده است. گوریلاگلس می تواند از بسیاری صدمات جلوگیری کند اما همان طور که بسیاری می توانند شهادت دهند ضد شکستگی نیست.

ماده قوی تر برای نمایشگر یاقوت است (رتبه اش در مقیاس Mohs از نظر سختی مواد معدنی ۹ است درحالی که الماس ۱۰ است) که کم کم دارد مسیرش را به دستگاه های مصرف کننده مانند ساعت اپل باز می کند، اما هم چنان در حجم عظیم برای به کارگیری در تلفن ها و تبلت ها ساخته نمی شود. کرنینگ در حال حاضر بر روی ترکیب یاقوت – گوریلاگلس کار می کند.

نازک اما قوی

شیشه الماسی آخان میراج NCD در واقع ۸۰۰ برابر باریک تر از گوریلاگلس ۵ است و ممکن است از یاقوت هم قوی تر باشد. طبق تحقیق مستقلی که توسط آخان پشتیبانی شده، شیشه الماسی میراج NDC حدود ۳٫۵ برابر مقاوم تر در برابر شکاف و ۷ برابر مقاوم تر در برابر خراش نسبت به گوریلاگلس است. با توجه به نوع شیشه ای که آخان برای پشتیبانی از پرده یا نوار الماس ترکیبی استفاده می کند این به نسبت، ادعای قابل توجهی محسوب می شود. خان می گوید: “ما از زیر لایه شیشه کرنینگ با درجه معمولی UV استفاده می کنیم، وی می افزاید استفاده از این الماس میراج NCD بر شیشه می تواند منجر به حفظ سرمایه تولید کننده شود.” در واقع الماس از یاقوت ارزان تر است و از آن جایی که لایه نازکی بر روی زیرلایه های کم ارزش است تولیدش سریع تر می باشد.”

آخان، که روش تولید را در آزمایشگاه های ملی آرگونی تکمیل کرده است، در واقع لایه الماسی ۵۰۰ نانومتری را بر روی شیشه درون یک راکتور مایکروویو با استفاده از روشی به نام نشست بخار شیمایی ایجاد می کند. درحال حاضر آخان می تواند شیشه الماسی ۸ اینچی تولید کند. شرکت تایید کرد که الماس می تواند شکست بیشتری نسبت به شیشه داشته باشد، اما توضیح داد که مواد را میزان می کند تا انعکاس و شکستگی را کم کند.

اگر چه الماس به طرز غیر قابل باوری سخت است، اما، طبق گفته آخان، این مواد می تواند تا ۴۵ درجه انعطاف پیدا کند. آن ها حتی از آن در ساخت ترانزیتور ۱۰ اتمی کاملا منعطف هم استفاده کردند. هم چنین آخان مدعی شد که ویژگی بی همتای شیشه الماسی به آن ها اجازه می هد که یک لایه نیمه رسانا کاملا شفاف نیز اضافه کنند. علاوه بر این رسانایی گرمایی پایین الماس می تواند حرارت را از نمایشگر دور کند و به طور بالقوه منجر به خنک ماندن نمایشگر در حین کار شود.

آیا الماس آخان میراج NCD بر روی شیشه در دنیای واقعی محکم تر از گوریلاگلس است؟ آخان کو کارل شربوف، که ۲۵ سال در موتورولا بود، می گوید: “ما در موتورولا آزمایش های سلامت زیادی انجام می دادیم، مانند آزمایش سقوط و غیره. برای انجام مناسب آزمایش سقوط باید آن را در یک دستگاه مخصوص انجام دهید.” به بیان دیگر، تا زمانی که آخان شیشه الماسی اش را در بعضی گوشی های هوشمند امتحان نکند، به طور قطع مشخص نمی شود که مواد چگونه برای زندگی روزمره نگه داشته می شوند.

شربوف می گوید آخان باید بتواند شیشه الماسی را طی یک سال و در میزان معینی تولید کند. اگر چه برای ساخت محصول چند میلیون دلاری الماس – شیشه برنامه ریزی ای نشده است. در عوض آن ها به دنبال گواهی نامه ای هستند که شامل کرنینگ باشد. وی می گوید: “ما پذیرای آنها هستیم و امکان همکاری با آن ها راداریم.”بدون دیدگاه