مراقب باشید! پیام های پاک شده واتس اپ قابل خواندن هستند

محققان امنیتی هشدار دادند مکالمات و پیام های حذف شده در واتساپ را می توان هم چنان خواند و از آن ها استفاده کرد.

به گزارش کلیک، طبق گفته های محققان امنیتی واتساپ پیام هایی که به آرشیو می فرستید را حذف نمی کند. جاناتان زدزیارسکی دریافت که در دستگاه های اپل “ردیابی قانونی” تمام گفتگو های “حذف شده، پاک شده یا آرشیو شده” وجود دارد. این بدان معناست که علی رغم ناپدید شدن پیام ها از دستگاه تان، همان طور که انتظار دارید، ردی از مکالمه هم چنان در تلفن باقی مانده است و افرادی که به دستگاه مربوط دسترسی دارند می توانند این رد را به “حالت اولیه اش” درآورند.

این انتظار مبنی بر ناپدید شدن مکالمات حذف شده از گوشی برای کاربران واتساپ منطقی می باشد، به خصوص آن که واتساپ تمرکزش را بر امنیت و حریم خصوصی گذاشته است. این برنامه اخیرا رمزگذاری پیوسته ای را معرفی کرده است. اما این برنامه به جای حذف درست و کامل پیام ها، حافظه یا به اصطلاح نسخه پشتیبانی از مکالمات دارد که می تواند با استفاده از ابزارهای قانونی که توسط نیروهای قانون یا هر کس دیگری که به آن دسترسی دارد استفاده شود آن را برگرداند.
زدزیارسکی می گوید: “حفظ اطلاعات حذف شده در یک دستگاه امن در واقع مسئله مهمی به شمار نمی آید اما هنگامی که آن اطلاعات به راحتی بروز می کنند مانند آن که در پایگاه اطلاعاتی واتساپ انجام می شود بیانگر خطر جدی برای حریم خصوصی می باشد”. اطلاعات واتساپ در آیفون یا آیپدتان به طور کدگذاری شده ذخیره نمی شود. اگر چه حالا این سرویس پیام رسان از رمزگذاری پیوسته استفاده می کند اما منحصرا برای اطلاعاتی به کار می رود که میان دستگاه ها انتقال داده شده باشد در نتیجه نمی توان آن پیام را خواند یا جدا کرد.
آن اطلاعاتی که شامل رد مکالمات حذف شده است به طور خودکار در آیکلود کپی می شود چه کاراکتر همگام آیکلود قادر باشد چه نباشد، که هم چنین رمزگذاری هم نشده و شخص سومی می تواند آن را بخواند. این بدان معناست که هر کسی به دستگاه یا کامپیوتر مرتبط با دستگاه دسترسی داشته باشد می تواند به پیام ها دسترسی پیدا کند به خصوص اگر کاربر برای حفاظت از ذخایر یا کپی هایش از رمز عبور استفاده نکند.
تنها راه حذف کلی اطلاعات این است که خود برنامه را به طور کلی حذف کنید. طبق گفته های زدزیارسکی، اگر چه کاربران واتساپ نیازی نیست از لو رفتن اطلاعات یا بهتر است بگوییم مکلماتشان بترسند، اما واتساپ توسعه گران نرم افزاری را مجبور کرده تا در طراحی محصولات جدید ردیابی قانونی را در نظر بگیرند. او می گوید: “طراحی هایی که آن ها هنگام توسعه یک برنامه پیام رسانی امن انتخاب می کنند مفاهیم خاصی برای روزنامه نگاران، معاندان سیاسی، کسانی که در کشور به آزادی بیان احترام نمی گذارند و افراد دیگر دارد. گاهی اوقات طراحی ضعیف منجر می شود افراد بی گناه و گاهی اوقات افراد در برابر آزادی بسیار قاطع هستند به زندان بیافتند.”
فیسبوک با بیش از ۷۰ درصد از درخواست ها برای اطلاعات با دولت انگلیس موافقت کرده که مشمول اطلاعات واتساپ نیز می شود. بعضی از آن اطلاعات می تواند شامل پیام های رمزگذاری نشده یا کسانی که فکر می کردند اطلاعات شان حذف شده است باشد.

آیا واتساپ پیام هایم را حذف خواهد کرد؟

واتساپ تنها برنامه پیام رسانی نیست که انواع مختلفی از اطلاعات حذف شده را ذخیره می کند. زدزیارسکی می گوید برای مثال آی مسیج اپل بسیاری از اطلاعات را در حافظه اپل برجای می گذارد. او به کاربرانی که حریم شان برایشان مهم است نشان “هیچ چیز بطور مجازی بر تلفن باقی نمی ماند” را توصیه می کند، درحالیکه ویکر از نسخه ای از رمزگذاری استفاده می کند که پیام های موجود در متن را در حالت بسیار امن تری نگه می دارد. زدزیارسکی می گوید “برنامه های دیگر در احترام به اندازه ردپای قانونی که برجای می گذارند خوب عمل می کنند”.

7 نظرات
 1. کوروش می گوید

  ببخشید تو ایرانم میشه پیام های حذف شده رو برگردونن مثلا اطلاعات میتونه خیلی برام مهمه و اگه میتونه تا چند ساهت تو سرور واتساپ پیام هست

  1. امیدی می گوید

   بهترین روش استفاده از چت(دایرکت) اینستاگرام هست. و پس از آن سریعا حذف کردن اکانت اینستاگرام..
   دیگه هیچ‌راه بازگشت پیامها نیست. توسط هیچ اداره ای. احتمالا متوجه منظورم شدی

   1. ندا می گوید

    مدتی پیش متن چتهای من در حالیکه در مسافرت بودم توی گوشی همسرم به صورت اسکرین شاتهای متعدد دیدم بنظر شما چطور تونسته به چتهای من در واتس اپ دسترسی داشته باشه زمانیکه به گوشی من دسترسی نداشته یعنی هک کرده؟؟؟؟من هنوز هنگم…

 2. علی می گوید

  سلام. دمت گرم داداش، خیلی مَردی.
  بعله، هنوز هم آدمهای مَرد وجود دارند که نگران امنیت و آبروی دیگران هستند.
  من نمیدونستم که پیامهای ارسالی که حذف می‌کنم، امکان داره که برای دیگران حذف نشه. اما با هشدار شما، دیگه فهمیدم که پیامهایی که برای گروه یا چتها حذف میکنم، برای افرادی که جی‌بی واتساپ دارند حذف نمی‌شود و حتی اونا میفهمن که چه پیامی را می‌خواسته‌ام حذف کنم.
  یه جواب هم به پیام کورش دهیم.اره داداش میتونن.
  شما باید مواظب باشی که این نرم‌افزارها فقط برای فروختن اطلاعات ملت به دولتها کار میکنند و پول جمع میکنند

 3. مبین می گوید

  چطور میتونم پیام های واتساپ گوشی همراه کس دیگرو داشته باشم
  یجورایی هک کنم؟؟

 4. Set I 8448 می گوید

  ینی پیاما تو وات بازگردانی میشن؟

 5. Set I 8448 می گوید

  من میخام کسی نتونه پیاما و عکسای گوشیمو بازگردانی کنه لطفا بگین چیکار کنم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.