نحوه عملکرد اسکنر عنبیه چشم نوت ۷

همیشه استفاده از اسکنر عنبیه چشم را در فیلم های علمی تخیلی یا مواردی که با تجهیزات بالا و پیشرفته همراه بود، شاهد بودیم. اما این بار همان طور که می دانید، این تکنولوژی توسط سامسونگ در گوشی رده بالای نوت ۷ عرضه شد که قصد داریم در ادامه نحوه عملکرد آن را بررسی کنیم.

کلیک- این گوشی اولین در نوع خود است که با این تکنولوژی همراه می باشد که در واقع تکنولوژی بسیار جالب و مفیدی نیز است.

اسکنر عنبیه چشم چگونه کار می کند؟

اجازه دهید در ابتدا نکته ای جالب را بگوویم: داشتن دو چشم با رنگ های مختلف یک بیماری واقعی است. که به نام heterochromia iridum می گوید و در کمتر از ۱ درصد از مردم شاهد آن هستیم. قهوه ای از رایج ترین رنگ های چشم است، در حالی که سبز، کهربایی و نقره ای از نادرترین آن هستند.

عنبیه بخش زیبایی از چشم است که رنگ چشم را تعیین می کند. اگر مال خود را از نزدیک نگاه کنید، متوجه پیچیدگی، خطوط مواج بر روی سطح آن و گستردگی آن در داخل و خارج می شوید. این خطوط یک شکل الگو مانند را تشکیل می دهند و این چیزی است که یک اسکنر عنبیه چشم می خواند و آن را به عنوان هویت شما در نظر می گیرد. این تولید به صورت تصادفی و با گذشت زمان تغییر نمی کند. بنابراین، با اطمینان می توان گفت که چشم هر فرد منحصر به فرد است. حتی چشم چپ و راست دارای الگوهای یکسان نیستند.

اما یک اسکنر عنبیه چشم تنها یک عکس از چشم شما نمی گیرد و آن را در گذر زمان مقایسه نمی کند. در واقع، این روش با اشاعه یک پرتو نور مادون قرمز در چشم فرد شروع می شود. این نوع از نور بهتر از نور مرئی کار می کند و الگوسازی عنبیه چشم را واضح تر می سازد، در نتیجه امکان کار را برای ساخت الگو توسط دوربین آسان تر می سازد. علاوه بر این، اجازه می دهد تا اسکنر عنبیه در تاریکی به راحتی کار کند. استفاده از عینک و لنز ( البته رنگی نباشد ) نیز در انجام کار آن اختلال ایجاد نمی کند. هنگامی که این الگو ثبت و به تصویر تبدیل شد، یک قطعه هوشمند از نرم افزار الگوی عنبیه آن را به یک کد ترجمه می کند. پس از آن، این کد برای همیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا اسکنر عنبیه چشم نوت ۷ خاص است؟

تا حد زیادی اسکنر عنبیه چشم نوت ۷ همانند آن چه که در بالا گفته شد عمل می کند.  با این حال یکی از جزئیات کنجکاوانه این گوشی این است که دارای یک دوربین جداگانه در جلو است، و کار آن صرفا خواندن عنبیه چشم می باشد. حالا سوال اینجاست که چرا دوربین جلوی عکس سلفی نمی تواند همین وظیفه را انجام دهد؟ خب دلیل آن این است که مناسب و کارامد برای انجام این کار نیست. اول ازهمه، لازم است که دوربین اسکنر عنبیه چشم بسیار حساس به پرتو مذکور نور خاص باشد. در دوربین های سنتی، نور مادون قرمز فیلتر شده است زیرا با عکس استاندارد تداخل ایجاد می کند. هم چنین، دوربین اسکن اختصاصی دارای زاویه باریک تر به منظور دیدن بهتر چشم کاربر، به خصوص در فواصل معین، است.

آیا این اسکنر امنیت دارد؟

بسیاری از کاربران در مورد این که آیا اسکنر عنبیه Galaxy Note 7 امن برای استفاده است ابراز نگرانی کرده اند. لازم به ذکر است که این نگرانی به جا می باشد، چون به هر حال این تکنولوژی برای اولین بار است که مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد و سابقه اجرایی پیش از این را ندارد. از طرفی، همیشه گفته شده از تابش مستقیم نور به چشم خود اجتناب کنید و این دقیقا همان کاری است که این تکنولوژی انجام می دهد.

به طور طبیعی، نورهای مرئی که بیش از حد روشن هستند به مردمک چشم آسیب نمی رسانند و به نوبه خود محدودیت رسیدن به شبیکه چشم را دارند. اما باید توجه داشته باشید که نور ساطع شونده از LED نوت ۷ نامرئی است، از این رو به آسانی وارد چشم می شود و ممکن است که به آن آسیب برساند.

در حال حاضر، ما نمی توانیم ۱۰۰ درصد مطمئن باشیم که استفاده مکرر از اسکنر عنبیه نوت ۷ در دراز مدت تاثیر بر روی چشم دارد یا خیر. تنها تست کامل از این فناوری می تواند پاسخ قطعی دهد. با این حال، ما به شدت شک داریم که اگر از این اسکنر به درستی استفاده شود آسیبی به چشم وارد کند. سامسونگ به وضوح در برابر نگه داشتن گوشی خیلی نزدیک به صورت به هنگام کار با اسکنر عنبیه هشدار داده است.به هر حال ما هم به شما توصیه می کنیم تا نتایج قابل اطمینان تری از این تکنولوژی منتشر نشده، زیاد از آن استفاده نکنید و این قابلیت گوشی خود را به رخ دوستان و اطرافیان تان نکشید.بدون دیدگاه