تصاویر زیبا از تست راکت توسط ناسا با فناوری جدید دوربین

سازمان فضایی ناسا توانست با استفاده از فناوری جدید به کار رفته در دوربین فیلم برداری، از گازهای آتشین خارج شده از موتور موشک های فضایی با جزییات بالا فیلم برداری کند.

به گزارش کلیک، تا مدتی پیش محدودیت های موجود در فناوری دوربین ها چالش بزرگی را برای ناسا و امثال آن جهت ضبط و مشاهده جزییات گازهای خروجی از موتور موشک ها به وجود آورده بود. قدرت و درخشش فوق العاده این گازهای در حال سوختن خارج شده از موتور موشک، باعث می شود تا در تصویر فیلم، چیزی جز لکه ای سفید که دور آن تاریک است دیده نشود.

اما با ظهور دوربین جدید High Dynamic Range Stereo X (HiDyRS-X) سازمان فضایی ناسا اوضاع تغییر خواهد کرد. نمونه اولیه این دوربین انقلابی قادر است تصاویری با نور دهی فراوان و متعدد را ثبت کرده و با ترکیب آن ها فیلم هایی با جزییات بسیار زیاد ضبط کند.

nasa-hidyrs-x-camera-720x720

ناسا در وب سایت خود این گونه نوشته است: دوربین های فیلم برداری معمولی در هر لحظه با یک نور دهی اقدام به ضبط تصاویر می کنند، ولی دوربین HiDyRS-X می تواند در هر لحظه چند نور دهی مختلف و به صورت فیلم آهسته دریافت کرده و با ترکیب آن ها یک فیلم دامنه دینامیک بالا ایجاد کند که در آن تمامی بخش های تصویر به صورت کامل واضح و قابل مشاهده است.

فیلم های ضبط شده با این دوربین پرسرعت جدید که دارای جزییات بسیار بالایی هستند، می تواند به شدت قابلیت های تحقیقاتی ناسا را پیشرفت دهد. این تصاویر به ناسا اجازه می دهد علاوه بر مشاهده گازهای آتشین خروجی از موتور، قطعات مهم موتور را نیز در هنگام روشن شدن زیر نظر بگیرند.

آزمایشی که در فیلم بالا مشاهده می کنید، مربوط به تست تجهیزات شرکت Orbital ATK است که چند ماه پیش در پرومونتوری، یوتا انجام شد. این دومین و آخرین آزمایش موتور تقویت کننده موشک Space Launch System (SLS) برای ماموریت آزمایشی سال ۲۰۱۸ ناسا است که قرار است در فضاپیمای سنگین اوریون به کار گرفته شود.

موشک SLS هنگام عملیاتی شدن، قدرتمند ترین موشک موجود در جهان خواهد بود که قادر است فضانوردان را به فضاهای دور دست تری از جهان رهسپار کند.

مشکلات

تیمی که ماموریت ضبط فیلم از موتور موشک را بر عهده داشتند، فقط یک فرصت برای انجام این کار در اختیارشان بود، چرا که در صورت وجود مشکل در تجهیزات دوربین، امکان خاموش کردن و روشن کردن مجدد موتور موشک وجود نداشت.

در ابتدا تایمر خودکار دوربین مشکل پیدا کرد و هنگام مشتعل شدن موتور موشک، خاموش نشد که این حادثه، تیم را مجبور کرد به صورت دستی دوربین را روشن کنند. ولی این کار چند ثانیه ای بیشتر زمان نبرد و فقط چند لحظه از صحنه روشن شدن موتور موشک از دست رفت. از طرف دیگر قدرت حیرت آور موتور موشک چنان لرزشی ایجاد کرد که در نهایت باعث قطع شدن کابل های برق دوربین شد.

اما خبر خوب این است که خوشبختانه دوربین توانست آن چیزی را که این تیم دنبالش بودند ضبط کرده و حتی عناصری را ضبط کند که پیش از این هرگز در تست موتور موشک ها دیده نشده بود.

هاوارد کنیرز، یکی از مهندسان اصلی این پروژه می گوید: من از دیدن لرزش و جست و خیز بست های پشتیبانی کننده روی زمین و غلیان گرداب مانند گازهای خروجی شگفت زده شدم. حتی افزایش سرعت پخش فیلم ضبط شده نیز توانست به تیم کمک کنند که رفتار هایی را مشاهده کنند که امکان دیدن آن ها در تصاویر آهسته و یا با سرعت معمولی امکان پذیر نیست.

کنیرز می گوید این تجربه دو درس مهم به تیم آن ها داده است. اولا باید حداقل ۱۰ ثانیه دوربین را زود تر از مشتعل شدن موتور، روشن کرد تا در صورت بروز مشکل در تایمر خودکار دوربین، امکان روشن کردن آن به صورت دستی وجود داشته باشد. ثانیا با توجه به تاثیر زیاد قدرت موتور موشک بر محیط اطراف، باید تمامی کابل های برق با امنیت کامل در جای خود محکم شوند.

علی رغم این قضیه، مهندس کنیرز از دستاورد تیم خود شادمان بود و این مشکلات را زمینه ای برای موفقیت های بعدی می دانست. او می گوید: شکست در زمان تست دوربین به ما این فرصت را می دهد که هوشیار تر شویم. پیشرفت فناوری و اختراعات بدون شکست امکان پذیر نیست.



بدون دیدگاه