تماشا کنید؛ آزمایش مقاومت فیبر کربن تحت‌فشار

اگر نمی‌دانید فیبر کربن تا چه حد مقاوم است، به تازگی ویدئویی منتشر شده است که قدرت فیبر کربن را نشان می‌دهد.

به گزارش کلیک، کانال هیدرولیک پرس یک ویدئو آپلود کرده است که قطعات مختلف فیبر کربن را با یکدیگر مقایسه می‌کند و نشان می‌دهد تحت‌فشار زیاد چه بر سر یکی از قوی‌ترین مواد ساخت بشر می‌آید.

همان‌طور که از نام این کانال پیداست، هیدرولیک پرس مربوط به خرد کردن هر چیزی با پرس کارخانه‌ای هیدرولیک است. این کانال توسط کارخانه‌دار فنلاندی Lauri Vuohensilta و همسرش آنی اداره می‌شود. از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۵ بازدید چشمگیری داشته است و حدود ۱٫۴ میلیون مشترک یوتیوب داشته است. طرفداران لهجه فنلاندی و عکس‌العمل وی در هنگام شگفت‌زده شدن را دوست دارند.

Gcomposits یک شرکت لهستانی متخصص در فیبر کربن است و قطعات را برای ووهنسیتلا فرستاد تا آزمایش کند. چند شکل مختلف در ویدئو تحت‌فشار قرارگرفته‌اند. اول یک لوله که به پهلو گذاشته‌شده و به‌راحتی پرس شد. سپس لوله به‌صورت عمودی گذاشته شد و تحت‌فشار زیاد خرد و به پودری سیاه‌رنگ تبدیل شد. پس‌ازآن یک لوله بزرگ‌تر گذاشته شد که تحت‌فشار با سرعت کمتری خرد و تبدیل به ساندویچ فیبر کربن شد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، آجر فیبر کربن بسیار بیشتر از لوله توخالی دوام داشت و نشانه‌ای از شکستن در آن دیده نشد. پس‌ازآن برای آجر از یک پرس کوچک‌تر با درصد سطح تماس قبلی و دو برابر کردن فشار استفاده کرد. حتی پس‌ازآن نیز به‌سختی تورفتگی در آن دیده می‌شد. ووهنسیتلا همچنان درصدد است تا اثری بر روی آجر باقی بگذارد و یک‌مهره بزرگ را بین پرس و آجر قرار می‌دهد. به این دلیل که سطح تماس مهره بسیار کمتر بود، درنهایت توانست آجر را سوراخ کرده و به آن نفوذ کند.یک دیدگاه

مرتضی

این آزمایش به لحاظ اصول اولیه فیزیک نیوتن یک مقایسه اشتباه بوده است و لزوما نشان نمیدهد که فیبر کربن مقاومت بیشتری در مقابل فشار دارد. بر خلاف دیگر اجسام، آجر فیبر کربن سطح مقطع بسیار بیشتری داشته و این سطح مقطع فشار به سطح را بسیار میکاهد(متوسط فشار به هر سانتی متر مربع از سطح مقطع با افزایش سطح مقطع کاهش چشمگیری خواهد یافت). در صورتی که مواد دیگر مورد آزمایش هم با سطح مقطع آجر فیبر کربن قرار داده میشدند ممکن است مقاومت بیشتری نشان میدادند.