میلیاردر روس و استیو هاکینگ به شبیه ترین سیاره به زمین می روند

در ماه آوریل، یوری میلنر میلیاردر روس ۱۰۰میلیون دلار آمریکایی را برای طرح هیجان‌ انگیز دیدار از منظومه ستاره‌ ای دیگر به ودیعه گذاشت.

به گزارش کلیک، این ماموریت که با نام بریکسرو شات شناخته می شود، با یک سفینه بسیار کوچک که سرعتش معادل ۲۰ درصد سرعت نور با لیزرهای قوی باشد قابل اجرا است. میلنر و فیزیکدان معروف استفان هاوکینگ در ابتدا گفتند که مقصدشان آلفا سنتاری خواهد بود. آلفا سنتاری یک سیستم ستاره‌ای است که ۴٫۳۷ سال نوری (۲۵٫۷ تریلیون مایل) دورتر از زمین قرار دارد. اما کشف اخیر و بسیار بزرگ این سیاره نزدیک همه چیز را برای استارشات تغییر می‌ دهد.
ستاره‌ شناسان در روز چهارشنبه اعلام کردند دنیایی مانند زمین و به طور بالقوه قابل سکونتی به نام “پراکسیما بی” کشف کردند، که در حال گردش به دور پراکسیما سنتاری می باشد، که یک ستاره قرمز کوتوله با حدود مسافت ۱ تریلیون (۱٫۶۱ کیلومتر) است و حتی از آلفا سنتاری هم نزدیک‌ تر است.
آوی لوب، فیزیکدان دانشگاه هاروارد و رئیس کمیته مشورتی ماموریت استارشات، در ایمیلی به بیزنس اینسایدر گفت: “این کشف … هدف مشخصی را برای ماموریت پروازی کم ارتفاع ایجاد می‌ کند. سفینه فضایی مجهز به دوربین و فیلترهای متنوعی‌ است که می‌ تواند تصاویر رنگی از سیاره بگیرد و حدس بزند که آیا سبز (پناهگاه زندگی طبق دانسته های ما)، آبی (وجود آب‌ های اقیانوسی در سطح آن) یا فقط قهوه‌ای (سنگ‌ خاره) است.” لوب می‌ گوید امیدوار است گروه “بتواند طی دو تا سه دهه آینده پرتاب را آغاز کند” و حدود ۲۰ سال بعد به پراکسیما سنتاری برسد. در این‌ میان حداقل ۴٫۲۴ سال – محاسبه مسافت به سال نوری از اینجا تا ستاره – طول می‌ کشد تا عکس‌ ها به زمین برسند. با افزودن این خط‌ زمان استارشات فکر می‌ کند عکس پراکسیما بی (به علاوه هر چیز دیگری که صنعت نانو‌اش در آن جا با آن مواجه خواهد شد) در سال ۲۰۶۰ حاصل خواهد شد.
چگونه ستاره‌ای را به حرکت درآوریم
میلنر گفت در آوریل استارشات، پروژه مهندسی ۱۰۰ میلیون دلاری که شامل طراحی، ساخت و پرتاب است آغاز خواهد شد و ناوگانی در مقیاس نانو و اندازه آیفون را طی ۲۵ سال به آلفا سنتاری هدایت خواهد کرد. هر کدام از این ناوگان‌ های نانو شامل یک سفینه فضایی بسیار کوچک و بادبان لیزری برای حرکت هستند. میلنر می‌ گوید: “این یک راهکار سیلیکان ولی برای پرواز فضایی است”. این سفینه فضایی فرضی، به نام استارچیپ، از یک گرم سیلیکان باریک ساخته خواهد شد که حامل “دوربین، موتورهای فوتونی، رساننده نیرو، تجهیزات ارتباطی و هدایتی است و یک کاوش فضایی بسیار موثر و کاربردی را ممکن خواهد کرد.” حرکت هر استارچیپ یک واحد رانشی نوری خواهد بود. ردیفی از لیزرهای قدرتمند به نام پرتوافکن برای بادبان نوری منظور خواهند شد، که سرعت هر ناوگان نانو را تا بیش از ۲۱۵ میلیون کیلومتر بر ساعت افزایش می دهند.
دستیابی به پراکسیما بی
در این مرحله، استارشات مدل نمونه‌ ای برای استارچیپ دارد که از آیفون کوچک‌ تر است و با دوربین، موتورهای فوتونی، رساننده نیرو، ناوبری و تجهیزات ارتباطی حمایت خواهد شد. اما لوب می‌ گوید ۵ تا ۱۰ سال بعدی پروژه بر اثبات عملکرد واقعی نیرو محرکه لیزری تمرکز خواهد کرد. لوب می‌ گوید از این مرحله بر تکمیل ناوهای کوچک کار خواهد شد، هیچ چیز غیر از پرتوافکن “پتانسیل پرتاب سالانه سفینه‌ های فضایی ارزان و سبک در مقیاس گرم را ندارد. این امر به ما اجازه می‌ دهد ناوهای کاوشگری را که می‌ توانند در ارسال راحت‌ تر تصاویر به زمین کمک کننده باشند به سمت پراکسیما بفرستیم (از یک سفینه فضایی به دیگری در امتداد خط دیداری پراکسیما).”
هیچ چیز غیر از تلسکوپ‌ های موجود نمی‌ تواند از سیاره جدید عکسبرداری کند، لوب می‌ افزاید “کنجکاوی برای شناخت بیشتر این سیاره (مهم‌ تر این که آیا حیات در آن جریان دارد یا نه) باعث تعجیل در آغاز استارشات می‌ شود.” لوب می‌گوید حتی اگر این سیاره حاوی حیات نباشد، هم چنان کشف‌ یک دنیا نه چندان دور مهم خواهد بود.
او می‌گوید: “عمر پراکسیما چندین تریلیون سال است، تقریبا هزار برابر بیشتر از عمر باقی مانده خورشید. از این رو سیاره صخره‌ ای قابل سکونت اطراف پراکسیما طبیعی‌ ترین مکانی خواهند بود که تمدن ما بعد از مرگ خورشید، از حالا تا ۵ میلیارد سال دیگر، اشتیاق به زیستن در آن را دارد.
(اگر چه حداقل یک نویسنده علمی- تخیلی فکر می‌ کند که این ایده وحشتناکی است.)
هوادار سرمایه‌ دار اکتشافات فضایی
میلنر علاقه بسیار زیادی به علم و فضا دارد. او می گوید نامش از اولین کیهان‌ نورد یوری گاگارین گرفته شده است. هم چنین قبلا هم پول زیادی را در پروژه علمی صرف کرده، می‌ گوید می خواهد همان طور از “موفقیت‌های علمی” تجلیل کند که از موفقیت‌ های ورزشی و هنری تجلیل می‌ شود. به علاوه اینکه این میلیاردر بشر دوست با استفان هاوکینگ هم قبلا همکاری داشته است. در جولای ۲۰۱۵ این دو نفر برنامه ۱۰۰ میلیون دلاری، به نام بریک سرو، را برای جستجو ستار‌ه‌ ها به منظور زندگی بیرون از محیط زمین معرفی کردند.
میلنر قبل از اینکه سرمایه‌ گذار سیلیکان ولی شود، حتی بر روی مدرک دکترایش در فیزیک هم کار می‌ کرد، جایی‌ که سرمایه‌ گذاری مالی‌ اش در شرکت‌ هایی مثل فیسبوک، توییتر، اسپاتفای و گروپان را بدست آورد. امروزه در بعضی از بزرگ‌ ترین جایزه‌ های علمی، مانند جایزه بریک سرو که مارک زاکربرگ هم حامی آن است، سرمایه گذار است.
این مقاله در اصل توسط مجله بیزنس اینسایدر منتشر شده است.بدون دیدگاه