کنگره بین‌المللی رویان برگزار شد

هفدهمین کنگره بین المللی رویان و یازدهمین سمینار پرستاری و مامایی در پزشکی تولید مثل، پزشکی تولید مثل-سلول‌های بنیادی، دیروز برگزار شد.

به گزارش کلیک، اولین روز هفدهمین کنگره بین‌المللی رویان، با حضور سخنرانان داخلی و خارجی برگزار شد.

انجماد اسپرم نگه‌داری و استفاده طولانی مدت از ذخایر ژنتیک در مراکز دام‌پروری را ممکن می‌سازد. بهبود روش‌های انجمادی، امکان نگهداری طولانی‌تر و کارایی بهتر پس از ذوب را فراهم خواهد کرد. دکتر محسن شرفی، برنده مشترک گروه‌های جنین شناسی و بیوتکنولوژی در کنگره رویان در مورد تحقیقات خود گفت:«تصمیم گرفتیم محیط انجمادی را فراهم کنیم که در داخل کشور بتوانیم اسپرم را منجمد کنیم و به بهانه نداشتن محیط انجماد، اسپرم را از کشور دیگری وارد نکنیم. محیط انجمادی هم که در دنیا وجود دارد، دو کشور آمریکا و فرانسه تولید می‌کنند حاوی پروتئینی هستند که از زرده تخم‌مرغ استخراج می‌شود.»

وی ادامه داد:«مشکلی که در پنج سال اخیر داشتیم، مشکل آلودگی بین کشورها بود. بارها شده که خواسته‌ایم اسپرم منجمد شده را برای کشوری بفرستیم، اما در مرز به به محض این که متوجه می‌شوند پایه آن از زرده تخم‌مرغ است، به دلیل ترس از آلودگی همه چیز معدوم می‌شود. به همین دلیل پروژه ما بر این مبنا طراحی شد که بتوانیم زرده تخم‌مرغ را از این منابع حذف کنیم و منابعی نظیر آن پیدا کنیم. بعد از مطالعات گسترده‌ای که حدود دو سال به طول انجامید، با نام تجاری لستین، در سویا پیدا شد.»

در این کنگره هم‌چنین جایزه کاظمی ۲۰۱۶ به هانس کلورز، استاد هلندی ژنتیک مولکولی و پژوهشگر در زمینه ژنتیک و پزشکی، داده شد. کلورز اولین پژوهشگری بود که سلول‌های بنیادی روده‌ای را شناسایی کرد. وی جز محققان برجسته جهان در استفاده از سلول‌های بنیادی در پزشکی بازساختی است.

لازم به ذکر است کنگره بین‌المللی رویان با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، شبکه و ستاد سلول‌های بنیادی، انجمن جنین‌شناسی، انجمن باروری و ناباروری ایران، بانک توسعه اسلامی، فدراسیون سرآمدان علمی ایران و شهرداری تهران برگزار شده و تا ۱۲ شهریور ادامه دارد.بدون دیدگاه