ساخت خودرویی که با الکل اتیلیک ۳۰۰ کیلومتر را طی می‌کند

در برزیل از سالهای ۱۹۷۰ تا به امروز اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم « فلکس» هستند که صاحبان خودرو می توانند به  دلخواه خود باکشان را با بنزین و یا با الکل پرکنند.ولی این اولین بار است که خودرویی چنین باصرفه ساخته شده‌است.

به گزارش کلیک، کارمندان دانشگاه مهندسی ایالت پاران برزیل نوعی خودرو را طراحی کردند که برای طی ۳۰۰ کیلومتر فقط یک لیتر الکل اتیلیک مصرف می کند. برونو مدیروس (Bruno Medeiros) یکی از طراحان این خودرو در مصاحبه ویژه با « اسپوتنیک» در این خصوص گفت: بهترین نتیجه در مسابقات خودرورانی بین المللی دیترویت – پایتخت خودروی آمریکا – به ثبت رسید.
او همچنین اضافه‌کرد: در آنجا خودروی ما ۳۱۶ کیلومتر را با مصرف یک لیتر الکل اتیلیک طی کرد و ما جای مهمی در فهرست قهرمانان قاره آمریکا به خود اختصاص دادیم و فقط از یکی از گروه های تحقیقاتی آمریکایی عقب ماندیم. ما به پیشرفت خود در این جهت ادامه خواهیم داد.
صاحبان خودرو در برزیل می توانند به سلیقه خود باک را با بنزین و یا با الکل پرکنند. الکلی که در باک خودرو ریخته می شود با استفاده از نیشکر تولید شده است. نخستین بار است که ساخت چنین خودرو با صرفه ای که با الکل اتیلیک کار کند، امکانپذیر شده‌است.

car work with ethyl alcohol in brazil Bruno Medeiros
بنابر گفته پروفسور دانشگاه، هنوز این خودرو فعلا فاصله زیادی تا خودروی خانوادگی دارد. در بیان مشخصات فنی این خودرو باید گفت که وزن این خودرو فقط ۴۵ کیلوگرم و به گنجایش یک نفر است. شاسی فیبرکربن و موتور ۳۲ سیلندر دارد و لازم به ذکر است  از ترفندهای فناوری زیادی  به منظور کاهش تلف شدن انرژی بر اثر اصطکاک و افزایش بهره وری موتور در ساخت این خودرو استفاده‌ شده‌است .
در مورد مسابقات این چنینی باید گفت که سرعت در اینگونه مسابقات اصل مطلب نیست. سرعت هر چه کم تر باشد سوخت را می توان بیشتر صرفه جویی کرد. در مرحله کنونی سرعت هدف ما نیست. اما اگر چنین هدفی مطرح شود، کمک کارخانه بزرگ خودروسازی ضروری خواهد بود تا بتوان خودرویی از این نوع را طراحی کرد که وارد تولید سریال بشود. فعلا چنین مذاکراتی با هیچ یک از شرکت های بزرگ خودروسازی انجام نشده است. ولی اگر این مذاکرات صورت پذیرد شاهد تحولات بزرگی در زمینه‌ی خودروسازی خواهیم بود.

 بدون دیدگاه