نقشه سه بعدی کهکشان راه‌شیری آماده‌ شد

سن اجزای باستانی موجود در کهکشان راه‌شیری با نقشه سه‌بعدی شناسایی شد. با این دستاورد، راهی برای اثبات تئوری تجمع ستاره‌های قدیمی در مرکز باز شد.

به گزارش کلیک، مدل جدید فرایند تشکیل راه‌شیری بر اساس تئوری تجمع ستاره‌های قدیمی در مرکز کهکشان آماده شده است. در این فرایند با گذشت زمان ستاره‌های جوان‌تر به علت افزایش گرانش به مرکز کهکشان نزدیک می‌شوند.

محققان دانشگاه نوتردام برای اولین‌بار مطالعه بر روی فرایند تشکیل کهکشان راه‌شیری را با بررسی بیش از ۱۳۰ هزار ستاره از ۱۳٫۵ میلیارد سال قبل آغاز و نتیجه را در یک مدل سه‌بعدی با جزئیات بالا آماده کردند.

به نقل از دیلی میل، فرایند تنظیم و ساخت مدل سه‌بعدی کهکشان راه‌شیری توسط اخترفیزیکدانان برجسته و با دسته‌بندی ستارگان برحسب سن آغاز شده است. پس از شناسایی سن هر یک از ۱۳۰ هزار ستاره موجود در راه‌شیری، رنگ مورد نظر برای هر ستاره مشخص شده است.

برای رسیدن به این نتیجه، محققان دانشگاه نوتردام در مرحله اول اطلاعات اساسی مورد نظر را از تلسکوپ SDSS رصدخانه آپاچی پوینت در نیومکزیکو دریافت کردند. این تلسکوپ دارای آینه‌ای با قطر ۲٫۵ متر است و توسط ۲۵ موسسه از سراسر جهان به صورت اشتراکی استفاده می‌شود.

Three-dimensional map of the Milky Way was prepared

پروفسور دنیلا کارولو، متخصص اختر فیزیک از دانشگاه نوتردام عنوان کرد: تا قبل از این مطالعه هنوز باور درستی در مورد سن اجزای باستانی موجود در کهکشان میزبان منظومه شمسی نداشتیم. در واقع دستاورد قطعی نقشه سه‌بعدی راه‌شیری اثبات تئوری تجمع ستاره‌های قدیمی در مرکز است.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه تعداد بی‌شماری کهکشان با ظاهر راه‌شیری در فضای بیکران وجود دارد، پس به کمک این تئوری می‌توان روش تشکیل و ساختار ظاهری کهکشان‌های شبیه راه‌شیری را بهتر شناسایی کرد.

این تحقیق گام بلندی در جهت شناسایی سن کهکشان راه‌شیری برداشته‌است و مورد توجه کانون اخترشناسان قرار گرفته‌است.بدون دیدگاه