ساخت نمایشگر قابل انعطاف با استفاده از هیدروژل

به دلیل ماهیت نمایشگر، تصور منعطف بودن آن کمی دشوار است ولی پژوهشگران کره‌ای موفق به ساخت  نمایشگر قابل انعطاف با استفاده از ماده هیدروژل شدند.

به گزارش کلیک، این پنل انعطاف پذیری به گونه‌ای ساخته شده‌است که در حالت کشیده شدن هم قادر به نمایش اطلاعات می‌باشد. ماده مورد استفاده در ساخت این نمایشگر هیدروژل است.از این پنل قابل ارتجاع می توان برای نوشتن کلمات یا بازی های کامپیوتری استفاده کرد. البته پیش‌بینی می‌شود که از این دستاورد برای ساخت فناوری‌های پوشیدنی انعطاف پذیر استفاده شود.
برای رسیدن به این فناوری راه طولانی طی شده‌است، در ابتدا لازم است که بدانید انواع مختلفی از مواد رسانا نظیر نانوسیم های فلزی و نانولوله های کربنی برای ساخت پنل های لمسی وجود دارد، اما همه آنها جزء مواد سخت هستند.
برای حل این مشکل محققان دانشگاه ملی سئول از هیدروژل برای تولید این پنل ها استفاده کردند. هیدروژل ها شبکه ای از پلیمرهای آبگریز هستند که دارای ساختار نرم و قابل کشش هستند. این گروه تحقیقاتی از هیدروژل پلی آکریل آمید حاوی نمک کلرید لیتیم برای این کار استفاده کردند که نقش رسانا را ایفا می کند.
شرحی از پژوهش این این گروه تحقیقاتی در مقاله ای که  در نشریه Science منتشر کردند آمده است که: الکترودها در دو انتهای پنل هیدروژل، ولتاژ مورد نظر را ایجاد می کند. این الکترودها، میدان الکترواستاتیک یکنواخت در کل سیستم اعمال می کنند. زمانی که انگشت با سطح برخورد می کند، مدار با هیدروژل بسته می شود و جریان از سطح عبور می کند. در هر گوشه از نوار سطحی، گیرنده هایی برای شناسایی جریان وجود دارد.

همچنین این گروه تحقیقاتی کنترل گری ساختند که می تواند ارتباط میان پنل و کامپیوتر را ایجاد کند.با استفاده از این پنل، محققان توانستند داده ها را روی صفحه کامپیوتر نمایش دهند. از این پنل نازک و انعطاف پذیر، می توان برای نگارش کلمات یا نواختن پیانو یا بازی های کامپیوتری استفاده کرد. در رونمایی از این دستاورد این گروه نشان دادند که اگر این پنل کشیده شود، باز هم کار می کند و حتی بعد از هزار درصد کشیده شدن نیز فعالیت اصلی خود را انجام می دهد.

این اختراع پیشرفت بزرگی در زمینه‌ی آینده‌ی فناوری‌های پوشیدنی رقم می‌زند و باید منتظر ورود آن به عرصه‌ی تولیدات فناوری باشیم.بدون دیدگاه