فضا پیمایی که یک سیارک را در مدار ماه قرار می دهد

در دهه آینده یک فضاپیما به یک سیارک سفر خواهد کرد، آن را گرفته و مدار سیارک را تغییر داده و با محموله به زمین باز خواهد گشت.

به گزارش کلیک، ماموریت تغییر مسیر سیارک (ARM) ممکن است مانند داستان های علمی تخیلی به نظر برسد اما بخشی از تلاش های ناسا برای مطالعه اشیای نزدیک به زمین و آزمایش فناوری جدید فضایی است که به سفر مریخ کمک خواهد کرد.

در ماه سپتامبر آژانس از شرکت های فضایی خصوصی برای همکاری در ARM فضایی شروع به قبول درخواست کرده است. روز چهارشنبه، ناسا و کاخ سفید در مورد سه به‌روزرسانی برای ماموریت در مرکز پرواز فضایی گودارد در مریلند بحث خواهند کرد. شما می‌توانید در رویداد زنده فیس‌بوک در ساعت ۳ عصر به وقت شرق آمریکا (۱۱٫۳۰ شب به وقت تهران) مشاهده کنید.

فاز روباتیک ماموریت

پروژه ARM شامل دو ماموریت می شود: ماموریت تغییر مسیر رباتیک سیارک(ARRM) و ماموریت تغییر مسیر سیارک با خدمه(ARCM). زمان رسیدن به سیارک، بر فراز آن چند پرواز انجام می شود تا محل مناسب برای گرفتن آن پیدا شود. پس از فرود و گرفتن آن، کاوشگر بلند می‌شود، سیارک را در مدار جدید قرار داده و یک مانور انجام می دهد. چنین مانوری یک تمرین برای خطر برخورد سیارک با زمین محسوب می شود.

این فضاپیما در نهایت سیارک را به مدار ماه خواهد آورد که در آنجا خدمه ماموریت را بر عهده می گیرند. فضانوردان نمونه هایی از سیارک جمع آوری می ‌کنند و آن‌ها را به زمین ارسال می کنند.

nasa-arm

ARM تنها ماموریت سیارکی ناسا نیست.هفته گذشته این آژانس کاوشگر ۸۰۰ میلیون دلاری OSIRIS-Rex را پرتاب کرد که اولین فضاپیمای مخصوص جمع آوری نمونه های سیارکی است. اگر ماموریت طبق برنامه پیش برود، این کاوشگر در سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین باز خواهد گشت.بدون دیدگاه