دلیل کند شدن آیفون پس از نصب iOS 10 و راه حل آن

به تازگی آپدیت نسخه جدید سیستم‌عامل iOS اپل برای کاربران آیفون‌ ها در سراسر دنیا منتشر شده. اما تنها پس از گذشت چند ساعت از انتشار این به روزرسانی، گزارش ها حکایت از عدم اجرای صحیح این سیستم‌ عامل و کند شدن عملکرد دستگاه پس از استفاده از آن دارد.

کلیک- اپل به تازگی iOS 10 را منتشر کرده و هم اکنون کاربران سری محصولات آیفون و آیپد این شرکت می‌ توانند به صورت OTA یا با استفاده از برنامه آی ‌تیونز (iTunes) این سیستم عامل را بر روی دستگاه ‌های هوشمند واجد شرایط اپل نصب کنند. اما تنها پس از گذشت چند ساعت از انتشار آپدیت iOS 10 شاهد ارائه گزارش‌ هایی از سوی کاربران در شبکه ‌هایی اجتماعی همچون توییتر بودیم که خبر از مشکلات iOS 10 می دادند. کاربران سری محصولات آیفون سریعا با توییت‌ های خود در توییتر اشاره کردند که از به‌ روزرسانی iOS 10 استفاده نکنید چرا که دو مشکل اساسی را برای دستگاه به وجود می آورد:

۱- مشکل اول مربوط به آن دسته از کاربرانی می ‌شد که پس از دانلود و نصب آپدیت iOS 10 آیفون آن‌ ها روشن نشده و درخواست استفاده از برنامه آی ‌تیونز و بازیابی فایل بک ‌آپ را می‌ کرد. اپل سریعا برای رفع این مشکل دست به کار شد و نهایتا iOS 10.0.1 را منتشر کرد و به کاربران خود توصیه کرد که با استفاده از برنامه آی‌ تیونز نسبت به آپدیت سیستم‌ عامل دستگاه اقدام کنند. بنابراین مشکل نخست با پیگیری اپل به کلی رفع شد و هم اکنون هر کاربری بدون بروز هیچ باگ خاصی می‌ تواند iOS 10.0.1 را در آیفون یا آیپد واجد شرایط خود نصب و از آن استفاده کنند.

روش ‌هایی به منظور افزایش سرعت عملکرد آیفون

۲- اما مشکل دومی که تقریبا تمام کاربران با استفاده از آپدیت iOS 10 داشتند؛ مربوط به کاهش چشمگیر سرعت عملکرد دستگاه پس از اعمال به ‌روزرسانی بود. به گفته کاربران آیفون ‌های اپل، دستگاه آن‌ ها پس از نصب آپدیت iOS 10 به شدت کند شده و با تأخیر یا به اصطلاح لگ‌ های آزار دهنده‌ ای همراه است. تعداد این گزارش‌ ها به قدری زیاد بود که تعداد زیادی از کاربران آیفون‌ ها ترجیح دادند از آپدیت سیستم عامل دستگاه خود به iOS 10.0.1 صرف نظر کرده و همچنان از iOS 9.3.5 استفاده کنند.

اما آیا واقعا آپدیت سیستم عامل آیفون به iOS 10 منجر به کند شدن عملکرد دستگاه می‌شود؟

آپدیت سیستم عامل آیفون از iOS 9 به iOS 10 منجر به کند شدن موقت دستگاه می‌ شود اما این کندی عملکرد به هیچ عنوان دائمی نیست و بروز آن دلیل قانع کننده و کاملا منطقی دارد. اپل در iOS 10 از جلوه‌ های ویژه و قابلیت ‌های بسیار پیچیده ‌تری نسبت به iOS 9 استفاده کرده. هنگامی که iOS 10 بر روی آیفون شما نصب می شود و برای اولین بار اجرا می‌شود، دستگاه به سختی تلاش می کند تا هماهنگی لازم را ما بین بستر سخت ‌افزاری و نرم‌ افزاری ایجاد کند. تصور کنید که تغییراتی نظیر افکت‌ ها و قابلیت ‌های برنامه iMessage، تغییرات بخش Photos، تغییرات بخش اعلان‌ ها، ویجت ‌ها و غیره همگی به یک ‌باره در حال پیاده‌ سازی بر روی آیفون باشد و باید با بستر سخت ‌افزاری آن هماهنگ شوند. در این شرایط کاملا طبیعی است که برای مدت زمان کوتاهی شاهد افت سرعت عملکرد آیفون یا به اصطلاح کند شدن آن باشید.

این افت سرعت پس از گذشت چند ساعت بر طرف می‌ شود. در این مدت زمان ممکن است حتی شاهد داغ شدن بدنه آیفون خود باشید که این امر هم کاملا طبیعی است و تلاش پردازنده به منظور سازگاری با شرایط جدید را نشان می ‌دهد.

توصیه می ‌کنیم که پس از دانلود و نصب iOS 10 از آیفون خود استفاده نکنید. آن را به شارژ متصل کرده و برای مدت زمانی در حدود ۳ ایل ۴ ساعت با آن کار نکنید. شاید بهتر باشد که آپدیت iOS 10 را پیش از خواب انجام داده و پس از اعمال به روز رسانی دستگاه را تا صبح روز بعد در حال خود رها کنید. پس از گذشت چند ساعت یک بار دیگر آیفون خود را ریستارت کنید. به این ترتیب می بینید که مشکل کند شدن دستگاه پس از نصب iOS 10 به سادگی بر طرف می ‌شود.

بنابراین از نظر فنی آپدیت iOS 10 به هیچ وجه منجر به کند شدن عملکرد آیفون شما نمی‌ شود. تنها کافی است که به آیفون خود اجازه استراحت بدهید و برای چند ساعت آن را به شارژ متصل کرده و در وضعیت خود رها کنید. هم اکنون ویدئو های متعددی در یوتیوب منتشر شده‌اند که عملکرد صحیح و بدون مشکل iOS 10 را نشان می ‌دهند. تنها مشکلی که پس از آپدیت iOS 10 تقریبا در تمام آیفون ‌ها مشاهده شده مربوط به افزایش زمان راه ‌اندازی یا به اصطلاح بوت دستگاه می‌ شود. طبق بررسی‌ ها مشخص شده که با نصب iOS 10 بر روی آیفون‌ های اپل، زمان مورد نیاز به منظور راه‌ اندازی اولیه دستگاه کمی افزایش پیدا می ‌کند که البته این امر هم کاملا طبیعی است چرا که iOS 10 از نظر قابلیت‌ های عملکردی و ویژگی ‌های بصری نسبت به iOS 9 به مراتب غنی ‌تر است و بستر سخت ‌افزاری دستگاه به منظور تجزیه و تحلیل اولیه اطلاعات این موارد نیازمند صرف مدت زمان بیشتری خواهد بود.

اما اگر از آن دسته کاربرانی هستید که تمایل دارند سرعت عملکرد آیفون خود را بیش از شرایط عادی افزایش دهند، روش‌ هایی هست که با استفاده از آن‌ها می‌ توانید سرعت عملکرد دستگاه را از شرایط عادی بالاتر ببرید. در ادامه به شرح این موارد و نحوه فعال‌ سازی آن‌ ها در دستگاه‌ های مجهز به سیستم‌ عامل iOS 10 می ‌پردازیم.

روش ‌هایی به منظور افزایش سرعت عملکرد آیفون

روش نخستی که با استفاده از آن می‌ توانید سرعت عملکرد آیفون خود را بیشتر از شرایط عادی افزایش دهید مربوط به قابلیت “Reduce Motion” می ‌شود. با فعال کردن این قابلیت میزان جلوه‌ های بصری رابط کاربری دستگاه کاهش یافته و به این صورت سرعت عملکرد آن افزایش پیدا می ‌کند. به منظور فعال کردن این گزینه باید مراحل زیر را طی کنید:

روش ‌فزایش سرعت عملکرد آیفون

  • وارد بخش “تنظیمات” یا همان “Settings” آیفون خود شوید.
  • گزینه “General” را انتخاب کنید.
  • وارد بخش “Accessibility” شوید.
  • به بخش “Reduce Motion” بروید و گزینه موجود را فعال کنید.

روش بعدی که با استفاده از می‌ توانید سرعت آیفون خود را افزایش دهید مربوط به قابلیتی با عنوان “Reduce Transparency” است. با فعال کردن این گزینه میزان شفافیت صفحه و محتوای آن کم می شود و به این ترتیب سرعت عملکرد آیفون افزایش پیدا می ‌کند. به منظور فعال سازی این گزینه مراحل زیر را طی کنید:

روش ‌هایی به منظور افزایش سرعت عملکرد آیفون

  • وارد بخش “تنظیمات” یا همان “Settings” آیفون خود شوید.
  • گزینه “General” را انتخاب کنید.
  • وارد بخش “Accessibility” شوید.
  • به بخش “Increase Contrast” رفته و گزینه “Reduce Transparency” را فعال کنید.

با استفاده از روش ‌های دیگری مثل محدود کردن آپدیت اطلاعات برنامه ‌های پس زمینه، حذف فایل از حافظه داخلی دستگاه و برخی دیگر از موارد این چنینی هم می‌ توانید سرعت عملکرد آیفون خود را بیشتر از حالت عادی کنید. به طور کلی در نظر داشته باشید که آپدیت iOS 10 به هیچ وجه منجر به افت دائمی سرعت عملکرد آیفون شما نمی‌ شود و کاهش سرعتی که پس از نصب آن مشاهده می‌ کنید کاملا موقت و طبیعی است.۱۳ دیدگاه

علی رضا میرزاخانی

آقا من قربونت بگردم.داشتم میمردم.هیچ نرم افزاریم کار نمیکرد.خاموش روشن کردم درست شد.دمت گرم.
🙂

ابي

سلام عزیزان من وقتی ابدیت کردم متوجه شدم وقتی رمز رو میزنم بعد سه ثانیه وارد گوشی میشم و تمام این کارها هم که استاد فرمودن مشکل منو حل نکرد تا اینکه متوجه شدم تمام نرم افزارام نوتیفیکیشنشون روشن شده و وقتی تمام نوتیفیکیشن ها رو خاموش کردم وحشتناک سرعتم رفت بالا و حالا گوشیم عالی کار میکنه،عزیزان بهتون پیشنهاد میکنم شماهم تستش کنید

Mona

سلام وعرض خسته نباشید، من از زمانی ک ایفونمو اپدیت کردم در تلگرام نمیتونم پیام إرسال کنم با اینکه تلگراممو حذف کردم و مجدد نصب کردم یک ساعتی درست شد ولی دوباره نمیتونم پیام إرسال کنم میخواستم علتشو بپرسم، با تشکر از راهنماییتون

پیمان

سلام از وقتی ios 10 کردم setting general stroge icloud usage قسمت photo camera photo library هیچ عکسی نذاشتم کلا خالیه اما ۳۸۰ MB استفاده شده لطفا کمک کنید

Mehria

سلام
بعد از نصب iOS 10به آیفون ۵s نمیتوانم اطلاعات داخل ایفونم را به کامپیوتر انتقال دهم اگر شما راه حل میدانید لطفا اطلاع دهید…

حسین

با سلام
من گوشیمو آپدیت کردم و کیفیت دوربین اومده پایین
الان IOS10.0.2 هست
از نزدیک که عکس میگیرم نمیتونه فوکوس تنظیم کنه
لزفا یکی راهنمایی کنه
ایفون ۵ هست

بهراد

سلام. من آیفون ۵ دارم. به ios 10.0.2 از طریق restore هم ارتقا دادم. حالا که برنامه نصب کردم گوشیم کند شده. بعضی همراه بانک ها مثل همراه بانک ملت و ملی هم دیگه روش نصب نمیشه. کسی راه حلی نداره؟؟؟

بهراد

در ضمن نرم افزار itools هم گوشیمو شناسایی نمیکنه. کمک کنید

Sina

سلام به شما خیلی ممنون به خاطر کمک هایتان

گستران وب

ممنون

سارا كرمانشاهي

سلام من از وقتی ورژن بالا بردم گرشیم زود شارژ خالی میکنه مثلا در ١دقیقه ٣درصد و داغ میکنه و تو ٣٠ درصد خاموش میکنه

فاطمه

سلام خسته نباشید
من دو مشکل داشت گوشیم
اولا همه تماسایی ک دارم صداها رو تکه تکه میرسه
دوما شارژ خطم ک ایرانسل هسش رو پیامکهای ١۵٠ میاد و حسابم رو کم میکنه
مدت کوتاهی شارژم رو صفر میکنه
به ٧٠٠تماس گرفتم گفتن آیم مسیج گوشیت خاموش کن
در صورتی که خاموش هست ولی مجددا از حسابم کسر میشه
گفتن ورژن گوشی رو ارتقا بدین و درست میشه
ولی باز همین مشکلات رو دارم
لطفا راهنماییم کنین
مدل گوشیم ۵s ایفون

راضیه ارفعی

سلام خسته نباشید مدل گوشی من ایفون۵ مشکل کیبرد دارم ودکمه اتصال موبایلم کار نمیکنه فقط در کیبرد دکمه SE کار نمیکنه ممنون اگه امکانش هست راهنمایی کنید