روش جالب مغز در فرار از علائم سالمندی

دوران کهنسالی در افراد مختلف به گونه های متفاوت و با علائمی مشابه بروز می کند. تغییرات فیزیکی ساختار مغز و همچنین تغییرات در عملکرد سیستم حافظه از مهمترین علائم این دوران اجتناب ناپذیر زندگی به شمار می رود.در این دوران مغز با عملکردی ویژه، بروز بسیاری از علائم را به تعویق می اندازد.

به گزارش کلیک، برای همه ما پیش آمده که در مواجهه با افراد کهنسال، تغییرات مشهودی را در رفتار این افراد دیده باشیم. فراموشی لحظه ای و گاها بلند مدت، عدم توانایی در تجزیه و تحلیل برخی از مسائل و … تمامی علائم یاد شده نمونه های بارزی از کهنسالی و تغییرات فیزیکی مغز به شمار می آید. دانشمندان علم پزشکی با آنالیز عملکرد مغز، موفق به کشف روش هایی شده اند که مغز در کاهش علائم پیری از خود بروز می دهد.

هر چه انسان پا در میان سالی و کهنسالی می گذارد، واکنش های مغز نسبت به محیط پیرامون تغییر می کند. از به یادسپاری و یادآوری وقایع گرفته تا واکنش کند به برخی مسائل روزمره. به اعتقاد پزشکان تمامی این موارد واکنش های معمول و عادی مغز نسبت به دوران کهنسالیست.

بر اساس مقاله اخیر دانشگاه مغز و اعصاب بوخوم آلمان، افراد سالمند در برابر زوال مغزی واکنش های متفاوتی از خود بروز می دهند تا این پروسه را به تعویق بیندازند.

در این تحقیق دو گروه از افراد؛ ۱۰ نفر از افراد سالمند و  همچنین ۱۷ نفر از جوانان انتخاب شدند تا در اثبات این روند مورد آزمایش قرار بگیرند. در این پروسه به هر دو گروه دایره هایی با رنگ های متفاوت و برخی مشابه داده شد. در این مرحله از آزمایش از هر دو گروه خواسته شد تا با قرار دادن دایره های رنگی مشابه در یک گروه خاص سرعت عمل خود را نشان دهند. این مرحله به سرعت توسط گروه جوان پایان یافت در حالی که گروه سالمندان وقت بیشتری برای تمرکز نیاز داشتند.

به نقل از سابرینا شنک (Sabrina Schenk) یکی از محققین این پروژه، افراد برای جایگزین کردن رنگ های مشابه در گروه خاص نیازمند یک ارتباط ذهنی و یا شناخت با موضوعی در گذشته هستند. این مرحله توسط گروه جوان که ساختار ذهنی مستحکم تری نسبت به گروه دیگر دارند به سرعت پیش رفت این در حالیست که ارتباط ذهنی با گذشته توسط تیم سالمند با کمی تاخیر روی داد.

در این تحقیق سنسورهای دقیق چشمی و همچنین نوارهای مغزی به صورت مداوم در حال پردازش عملکرد مغز شرکت کنندگان در آزمایش بوده است. این سنسورها در افراد سالخورده، میزان دقت بالای مغز در پردازش اطلاعات و نیز تمرکز بالای چشم ها در تشخیص را ثبت کرده اند. در این تحقیق میزان دقت به کارگرفته شده توسط مغز شرکت کنندگان سالخورده نسبت به پردازش های مغزی جوانترها پرکارتر ارزیابی شده است. به گفته سابرینا شنک، یکی از روش هایی که مغز در جلوگیری از بروز اثرات ناشی از سالخوردگی به کار می گیرد، دقت بسیار بالای تمامی عناصر مغز است. این روش باعث می شود مغز کار خود را به درستی انجام دهد، هرچند میزان زمانی که استفاده می شود زمان نسبتا بالایی ست. عملکرد مغز را در این شرایط می توان اینچنین عنوان کرد، با قدرت کمتر مغز اما اثر بخشی بیشتر به تجزیه و تحلیل می پردازد.

نتایج این تحقیق که اثبات کننده تئوری، یادآوری آسان در مواجه با وقایعی با پیش زمینه ای در ذهن است. که اثبات می کند ارتباطات ذهنی از گذشته تا کنون باعث تسریع در عملکرد مغز می شود. که می توان یکی از دلایل آلزایمر را قطع این نوع ارتباط دانست.

در مرحله بعد از این آزمایش، اشکال مختلف هندسی و همچنین مشابه به شرکت کنندگان داده شد که عملکردی مشابه از هر دو گروه به چشم خورد.

یکی از نتایجی که این آزمایش اثبات می کند این است که سن و نحوه ارتباط ذهنی، در ساختار مغزی چنان تاثیری نخواهد داشت، چرا که مغز تمامی روش ها را برای به کار بردن بهترین تکنیک در عملکرد از خود نشان خواهد داد. پس سعی بیشتر در فعال نگه داشتن مغز، کارکرد بهتر را در پی خواهد داشت.بدون دیدگاه