معرفی بیست و دو ترفند و ویژگی آیفون ۷ و iOS 10

در این مطلب قصد داریم به معرفی بیست و دو ترفند و ویژگی برای استفاده بهتر از گوشی های آیفون ۷ و ۷ پلاس و همچنین سیستم عامل این دو گوشی یعنی iOS 10 بپردازیم. با ما همراه باشید.

کلیک – عرضه آیفون ۷ و ۷ پلاس از مدتی پیش آغاز شده است؛ اما ممکن است بسیاری از کاربران که این دو گوشی را به تازگی خریده‌اند، از ترفندها ویژگی های مخفی آن ها اطلاعی نداشته باشند و از سویی دیگر ممکن است بسیاری از کاربران از ویژگی ها و ترفندهای مخفی iOS 10 نیز بی اطلاع باشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ۲۲ مورد از ترفندها و ویژگی های مخفی گوشی آیفون ۷ و ۷ پلاس و همچنین iOS 10 بپردازیم. با ما همراه باشید.

 1. حذف اپلیکیشن هایی که به آن نیازی ندارید

۱

کاربران iOS 10 می توانند اپلیکیشن های از پیش نصب شده توسط اپل را که نیازی به آن ها ندارند، حذف کنند. البته لازم به ذکر است که اپلیکیشن های از پیش نصب شده حذف نمی شوند و تنها مخفی می شوند. برای حذف اپلیکیشن های از پیش نصب شده تنها کافی است انگشت خود را مانند اپلیکیشن های دیگر روی آن ها نگه دارند و سپس اپلیکیشن ها به راحتی حذف می شوند.

 1. غیر فعال کردن پیام گزارش تحویل پیام

اگر نمی خواهید دیگران بدانند که شما پیام های آن ها را خوانده اید یا نه، به راحتی می توانید پیام گزارش تحویل پیام را که در قسمت message thread نمایش داده می شود، غیر فعال کنید. برای انجام این کار باید پس از ورود به بخش تنظیمات گوشی به قسمت messages رفته و سپس گزینه “Send Read Receipts” را غیر فعال کنید.

۲

 1. دسترسی به دوربین با حرکت انگشت به سمت چپ (سوایپ کردن) در صفحه Lock Screen

۳

کاربران آیفون در نسخه های قبل از iOS 10 برای دسترسی به دوربین در صفحه Lock Screen باید انگشت خود را به سمت پایین صفحه می کشیدند؛ اما در iOS 10 این چنین نیست و کاربران برای دسترسی به دوربین در صفحه Lock Screen باید انگشت خود را به سمت چپ صفحه بکشند.

 1. حرکت دادن گوشی برای خارج کردن از حالت استندبای

raise-to-wake

این حالت فقط در گوشی های آیفون ۶ اس، ۶ اس پلاس، آیفون SE، آیفون ۷ و ۷ پلاس وجود دارد. این حالت فقط صفحه نمایش گوشی را روشن می کند و گوشی را کاملا آماده به کار نمی کند. برای استفاده از این ویژگی تنها کافی است زمانی که گوشی را در دست دارید، با حرکت رو به بالای دست، صفحه نمایش آن را روشن کنید و پس از آن صفحه Lock Screen نمایش داده می شود.

 1. دسترسی به قسمت ویجت ها از صفحه Lock Screen

۵

اگر چه مدت زیادی است که ویجت های iOS طراحی شده است، اما این ویجت ها در نسخه های اولیه iOS به خوبی پیاده سازی نشدند و اپل در iOS 10 تغییر بزرگی در مورد آن ها انجام داده است. کاربران می توانند در این نسخه از iOS با حرکت انگشت به سمت چپ در صفحه اصلی یا صفحه Lock Screen در تمام عرض صفحه نمایش، به قسمت نوتیفیکیشن ها دسترسی پیدا کنند. و همچنین می توانند ویجت ها را نیز در این قسمت فعال یا غیر فعال کنند و یا مکان قرارگیری آن ها را تغییر دهند.

 1. مسدود کردن تماس های ناخواسته

در iOS 10 امکان مسدود کردن شماره مخاطبان مزاحم وجود دارد و کاربران به این صورت می توانند از تماس آن ها جلوگیری کنند. کاربران برای مسدود کردن شماره باید اپلیکیشنی را از اپ استور دانلود و نصب کنند و اپلیکیشن پس از نصب، تماس هایی را که می تواند از سوی افراد مزاحم باشد، به صورت خودکار تشخیص می دهد. مشهورترین اپلیکیشن در این زمینه Hiya است. کاربران می توانند با مراجعه به تنظیمات گوشی و پس از آن بخش Phone و در نهایت بخش Blocking and Identification، اپلیکیشن هایی را که به وسیله آن ها می توانند شماره های مخاطبان خود را مسدود کنند، مشاهده کنند.

۶

 1. استفاده از فناوری لمس سه بعدی (۳D Touch) برای نوتیفیکیشن های صفحه Lock Screen

۷

کاربران در iOS 9 در موارد زیادی می توانستند از فناوری لمس سه بعدی استفاده کنند، اما امکان استفاده از این فناوری در صفحه Lock Screen وجود نداشت؛ اما در iOS 10 کاربران می توانند برای لمس نوتیفیکیشن های این صفحه و بررسی آن ها نیز از لمس سه بعدی استفاده کنند.

 1. استفاده از فناوری لمس سه بعدی برای میانبرهای بخش Control Center

۸

کاربران در iOS 10 می توانند علاوه بر نوتیفیکیشن های صفحه Lock Screen، برای انتخاب میانبرهای بخش Control Center نیز از فناوری لمس سه بعدی استفاده کنند. با اضافه شدن این ویژگی به iOS 10 می توانید به شیوه های مختلفی از این میانبرها استفاده کنید. برای مثال اگر با استفاده از  لمس سه بعدی گزینه مربوط به چراغ قوه گوشی را انتخاب کنید، سه گزینه برای نور کم، متوسط و زیاد فلش گوشی برای شما نمایش داده می شود.

 1. استفاده از ویژگی Memories برای ایجاد اسلاید شوی های مختلف از تصاویر

۹

در iOS 10 ویژگی جدیدی تحت عنوان Memories به اپلیکیشن تصاویر اضافه شده است. این اپلیکیشن تصاویر موجود در گالری تصاویر را بررسی می کند و تصاویر مرتبط با یکدیگر را انتخاب می کند و با استفاده از آن ها کلیپی با موضوع مشخصی ایجاد می کند. برای مشاهده کلیپ ساخته شده، اپلیکیشن تصاویر را باز کنید و سپس آیکون Memories را که در نوار پایین صفحه قرار دارد، انتخاب کنید. شما می توانید این بخش را با افزودن و یا حذف تصاویر تغییر دهید، کلیپ ها را ویرایش کنید و یا موسیقی آن ها را تغییر دهید.

 1. سوییچ خودکار بین زبان های مختلف صفحه کلید Quick Type

اگر چه اپل از iOS 8 تا کنون امکان استفاده از صفحه کلیدهای مختلف ایجاد شده توسط توسعه دهندگان مستقل مختلف را فراهم نموده است، اما هنوز هم صفحه کلید Quick Type بهترین صفحه کلید برای استفاده در گوشی های آیفون است. این صفحه کلید در iOS 10 حتی بهتر هم شده است. در iOS 10 نیازی نیست زبان های مختلف این صفحه کلید را خودتان تغییر دهید و خود صفحه کلید به صورت خودکار زبانی را که کاربر قصد دارد با آن تایپ کند، تشخیص می دهد و همان زبان را انتخاب می کند. برای فعال کردن این حالت باید به بخش General در تنظیمات گوشی مراجعه کرده و گزینه Dictionary را انتخاب کنید و فرهنگ لغت دو یا چند زبان را دانلود کنید.۱۰

 1. پشتیبانی از اپلیکیشن های مختلف حمل و نقل مانند Uber

۱۱

نقشه ها نیز در جدیدترین نسخه iOS بهتر شده اند. یکی از تغییرات مهمی که در مورد نقشه ها انجام شده است، پشتیبانی از اپلیکیشن هایی است که اطلاعات مربوط به حمل و نقل را به اشتراک می ‌گذارند، برای استفاده از این ویژگی نقشه ها، باید آن ها را در گوشی خود اجرا کنید و مقصد مورد نظر خود را در آن جستجو کنید و سپس مسیریابی کنید و پس از آن با خودرو به سمت مسیر تعیین شده حرکت کنید. امکان انتخاب اپلیکیشن های مختلف در نقشه ها نیز وجود دارد.

 1. ویژگی bedtime

۱۲

Bedtime ویژگی جدیدی است که به اپلیکیشن Clock اضافه شده است و کاربر می تواند به وسیله این ویژگی خواب کافی داشته باشد؛ زیرا این ویژگی جدید زمان خواب را برای کاربر مشخص می کند و پس از مدت مشخصی او را از خواب بیدار می کند. برای استفاده از این ویژگی اپلیکیشن Clock را اجرا کنید و پس از آن سربرگ bedtime را که در نوار پایین صفحه مشاهده می شود، انتخاب کنید. در این بخش می توانید تعداد ساعاتی را که می خواهید بخوابید، مشخص کنید و گوشی به شما کمک می کند تا در طول شب خواب کافی داشته باشید.

 1. ارائه راه حل هایی برای حل مشکل اینترنت و شبکه وای فای

در iOS 10 بر خلاف نسخه های قبلی راه حل هایی برای رفع مشکل قطعی اینترنت ارائه شده است و در صورتی که شبکه وای فای گوشی شما مشکلی پیدا کند، می توانید از این راه حل ها برای رفع مشکل خود استفاده کنید. کاربر برای مشاهده این راه حل ها باید به تنظیمات وای فای در تنظیمات گوشی مراجعه کند. در این قسمت با یک سری راه حل کلی برای رفع مشکل اینترنت مانند خاموش و روشن کردن مودم، تماس با ISP و غیره را مشاهده می کنید.

۱۳

 1. قابلیت گرفتن عکس با فرمت RAW

اپل در گوشی های آیفون ۷ و ۷ پلاس ویژگی جدیدی به کار برده است که دوستداران هنر عکاسی مدت ها منتظر آن هستند و آن هم قابلیت گرفتن عکس با فرمت RAW (فرمتی که در آن بر خلاف فرمت JPEG کیفیت عکس به منظور کاهش حجم آن، کاهش پیدا نمی کند) است. کاربران می توانند پس از گرفتن این تصاویر آن ها را به وسیله یک اپلیکیشن iOS یا یک اپلیکیشن کامپیوتر، ویرایش کنند. این تصاویر نسبت به تصاویر JPEG قطعا از کیفیت بهتری برخوردار هستند و بهتر می توانید آن ها را ویرایش کنید. البته لازم به ذکر است که امکان گرفتن تصاویر RAW توسط نرم افزار دوربین آیفون ۷ و ۷ پلاس وجود ندارد و کاربر باید برای انجام این کار از اپلیکیشن دیگری استفاده کند.

۱۴

 1. استفاده از روش پرداختی Apple Pay در تمام سایت هایی که از آن پشتیبانی می کنند

۱۵

در جدیدترین نسخه iOS می توانید با استفاده از روش پرداختی Apple Pay، کالاهای مورد نیاز خود را سریع و بدون دردسر در فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید؛ البته از این روش تنها در فروشگاه های اینترنتی و سایت هایی که از آن پشتیبانی می کنند، قابل استفاده است. در حال حاضر اکثر سایت ها از این روش پرداختی پشتیبانی می کنند.

 1. به اشتراک گذاری یادداشت ها

۱۶

 

در این نسخه از iOS می توانید تمام یادداشت های اپلیکیشن Note را با دیگران به اشتراک بگذارید. افرادی که یادداشت ها را با آن ها به اشتراک می گذارید، می توانند آن ها را ویرایش کنند.

 1. باز کردن قفل گوشی تنها با یک لمس

کاربران iOS 9 برای باز کردن قفل گوش ابتدا باید دکمه Home گوشی را بزنند تا صفحه نمایش گوشی روشن شود و پس از آن باید انگشت خود را روی دکمه Home گوشی بدون آنکه آن را فشار دهند، نگه دارند و پس از آن قفل گوشی به راحتی باز می شود و گوشی آماده استفاده است. در iOS 10 نیز قفل گوشی به همین صورت باز می شود و شما باید پس از زدن دکمه Home گوشی، انگشت خود را روی آن نگه دارید تا قفل گوشی به راحتی باز شود.

برای باز کردن قفل گوشی در iOS 9 مسیر General > Accessibility > Home button > Rest Finger to Open را دنبال کنید.

۱۷

 1. نوشتن با دست روی صفحه نمایش گوشی

۱۸

در iOS 10 ویژگی های مرتبط با پیام رسانی، از تمام نسخه های قبلی متنوع تر است. یکی از ویژگی های جالبی که به قسمت پیام ها اضافه شده است، قابلیت نوشتن با دست است. برای استفاده از این ویژگی باید اپلیکیشن iMessage را باز کنید و سپس به قسمت چت رفته و گوشی را در حالت افقی نگه دارید، سپس در این حالت می توانید به راحتی هر چیزی را دوست دارید، با دست خود روی صفحه نمایش بنویسید.

 1. جایگزین کردن کلمات با شکلک های جالب

۱۹

در iOS 10 این امکان برای کاربران فراهم شده است که کلمات خسته کننده را با شکلک های جالب جایگزین کنند. برای مثال اگر در اپلیکیشن iMessage از دوست خود بخواهید که آیا دوست دارد در کافی شاپی یک نوشیدنی با شما بخورد یا نه، رنگ کلمه نوشیدنی تغییر پیدا می کند که نشان دهنده این است که به جای این کلمه می توانید از شکلک اموجی استفاده کنید.  اکثرا نوجوانان از این ویژگی استقبال خواهند کرد.

 1. ارسال عکس کم حجم در iMessage برای کاهش مصرف ترافیک اینترنت

ایجاد تغییراتی در اپلیکیشن پیام رسان iMessage، یکی از کارهای قابل تقدیر اپل در جدیدترین نسخه iOS است؛ اما به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از این اپلیکیشن ها و ارسال تصاویر متعدد باعث افزایش مصرف ترافیک اینترنت می شود. خوشبختانه در iOS 10 این مشکل برطرف شده است و شما می توانید با ارسال تصاویر کم حجم در iMessage مصرف ترافیک اینترنت را گاهش دهید. برای فعال کردن این حالت باید به تنظیمات گوشی رفته و در بخش Messages در پایین صفحه گزینه Low Quality Image را فعال کنید.

۲۰

 1. انتخاب مواردی که می خواهید در صفحه Lock Screen نمایش داده شوند

کاربران در iOS 10 می توانند در صفحه lock Screen هم به نوتیفیکیشن ها و ویجت ها دسترسی داشته باشند؛ البته ممکن است این ویژگی حریم خصوصی آن ها را در معرض خطر قرار دهد؛ بنابراین شما می توانید انتخاب کنید در این صفحه چه چیزی نمایش داده شود و چه چیزی نمایش داده نشود. برای انجام این کار پس از ورود به تنظیمات گوشی بخش Touch ID & Passcode را انتخاب کنید و سپس گزینه “Allow access when locked” را انتخاب کنید و در نهایت مواردی را که نمی خواهید در صفحه Lock Screen نمایش داده شوند، غیر فعال کنید. توصیه می شود امکان دسترسی به دستیار مجازی Siri، اپلیکیشن Wallet (اپلیکیشنی برای ذخیره و حفظ کوپن ها، کارت های پرواز و بلیط های الکترونیکی) و بخش control Home را در صفحه Lock Screen غیر فعال کنید. با انجام این کار مانع دسترسی سایر افراد به این بخش می شوید.

۲۰

 1. تغییر میزان حافظه داخلی مورد نیاز برای ذخیره سازی فایل های موسیقی

یکی از ویژگی های جالبی که در iOS 10 به اپلیکیشن Apple Music اضافه شده است، تغییر میزان حافظه داخلی برای ذخیره سازی فایل های موسیقی است. برای انجام این کار پس از ورود به بخش Music در تنظیمات گوشی، منوی Optimize Storage را که در پایین صفحه قرار دارد، انتخاب کنید و در این منو میزان حافظه داخلی مورد نیاز برای ذخیره سازی فایل های موسیقی را مشخص کنید.

۲۲

امیدواریم این مطلب سودمند بوده باشد و بتواند به شما در استفاده بهتر از گوشی های جدید آیفون و iOS 10 کمک کند.

 ۴ دیدگاه

کوثر.م

سلام خسته نباشین
من آیفون ۶splusدارم ios10رو. گوشیم آپدیت کردم
این حالت استندبای خیلی اذیتم میکنه(حرکت دادن گوشی برای خارج کردن از حالت استندبای)چه جوری میتونم غیر. فعالش کنم؟
چون اگه گوشی تو دستم باشه همش صفحش خاموش روشن میشه
مرسی

  امیر

  سلام به تنظیمات برید قسمت Display بعد Raise To Wake رو غیرفعال کنید

محمد مهدوي

با سلام
من یه سؤال داشتم أیا تو أیفون ۵تو قسمت photoممیورایز وجود دارد مثل أیفون ۶یا نه
ممنون

سپنتا

عاخا من فقط از آیفون استفاده میکنم
همه این ترفندایی ک گذاشتین بلدم
ینی ب آیفون سون چیزه دیگه ای اضافه نشده؟؟؟؟؟
الان همین سونم عین سیکس اسه فقط این صداش بیشتره و حافظه ش و فلاشش