دانشمندان آلمانی موفق به انتقال اینترنت با سرعت یک ترابیت در ثانیه شدند

دانشمندان آلمانی به تازگی موفق به انتقال اینترنت با متوسط سرعت یک ترابیت در ثانیه در شبکه فیبر نوری شده اند. با استفاده از این اینترنت پرسرعت می توان در هر ثانیه ۱۲۵ گیگابایت اطلاعات را دانلود کرد.

به گزارش کلیک، سرعت این اینترنت پرسرعت ۱۰۰۰ برابر از سرعت سرویس اینترنت پر سرعت گوگل تحت عنوان Google Fibre با سرعت یک گیگابیت در ثانیه بیشتر است.

با وجود اینکه سرعت اینترنت سرویس Google Fibre کاملا مناسب است و حتی بسیاری از افراد از سرویس اینترنت ADSL با سرعتی به مراتب کمتر استفاده می کنند؛ اما سرعت آن با سرعت انتقال یک ترابیت در ثانیه اصلا قابل مقایسه نیست.

با استفاده از این سرویس اینترنت می توان در هر ثانیه ۱۲۵ گیگابایت اطلاعات را دانلود کنند که تقریبا با سرعت ذخیره سازی اطلاعات MacBook Air اپل برابر است.

شما می توانید با این سرعت کل سریال Game of Throne (بازی تاج و تخت) را با کیفیت HD در عرض یک ثانیه دانلود کنید. همچنین اگر اهل فیلم دیدن هستید می توانید ۲۵ فیلم را که حجم هر یک از آن ها ۵ گیگابایت است، در عرض یک ثانیه دانلود کنید.

دانشمندان آلمانی توانسته اند با استفاده از یک تکنیک مدولاسیون (یکی از روش های انتقال اطلاعات که در آن یک موج دیتا که حاوی اطلاعات است بر روی یک موج حامل، سوار می شود و با یکدیگر ادقام خواهند شد، سپس این دو موج در گیرنده توسط مدارهای دمدولاسیون از یکدیگر جداسازی خواهند شد و اطلاعات ذخیره می شود) جدید تحت عنوان Probabilistic Constellation Shaping یا PCS، اطلاعات را با سرعت یک ترابیت در ثانیه در شبکه فیبر نوری یکی از شرکت های مخابراتی آلمانی انتقال دهند.

این دانشمندان برای دستیابی به چنین اینترنت پر سرعتی کار خاصی انجام نداده اند و فقط تغییراتی را در زیر ساخت یک شبکه فیبر نوری که قبلا ایجاد شده است، اعمال کرده اند. دانشمندان آلمانی با این کار خود ثابت کردند که می توان سرعت اینترنت را حتی بیشتر از قبل افزایش داد؛ البته لازم به ذکر است که دانشمندان قبل از این نیز ثابت کرده اند که می توانند اینترنت را حتی با سرعتی بیش از این سرعت انتقال دهند؛ البته چنین پروژه هایی فقط در سطح آزمایشگاهی صورت پذیرفته است.

در اوایل سال جاری گروهی از محققان انگلیسی نیز موفق به انتقال اینترنت با سرعت ۱٫۱۲۵ ترابیت در ثانیه شدند. آن ها با استفاده از سیستم خاصی که اطلاعات را دریافت می کرد و سپس این اطلاعات را از طریق فیبر نوری به ۱۵ کانال به صورت همزمان انتقال می داد، موفق شدند به این سرعت دست پیدا کنند. این گروه تحقیقاتی سیستمی ایجاد کردند که آن را Super Channel یا ابر کانال نامیدند.

سال گذشته نیز یک گروه تحقیقاتی انگلیسی دیگر موفق شدند اینترنت را با سرعت ۱ ترابیت در ثانیه انتقال دهند؛ البته این پروژه نیز در سطح آزمایشگاهی صورت پذیرفت و محققان توانستند با استفاده از یک شبکه اینترنت ۵G که داده ها را دریافت می کرد و آن ها را تا بیش از ۱۰۰ متر ارسال می کرد، به این سرعت دست پیدا کنند.

تکنیک PCS با افزایش راندمان انتقال اطلاعات در شبکه فیبر نوری عملی می شود. نرم افزار به کار گرفته شده در این تکنیک، از این موضوع اطمینان کسب می کند که برای انتقال اطلاعات، به جای امواج با دامنه بالا از امواجی با دامنه پایین استفاده شود.

طبق گفته محققان این کار باعث می شود انتقال داده ها در شبکه بهتر انجام شود و داده ها نسبت به نویز و عوامل دیگری که سرعت اینترنت را کاهش می دهند، حساسیت کمتری داشته باشند.

محققان آلمانی موفق شدند با استفاده از تکنیک PCS اینترنت را با سرعت یک ترابیت در ثانیه، بین شهرهای اشتوتگارات و دارمشتات و همچنین شهرهای اشتوتگارات و نورمبرگ آلمان انتقال دهند.

آن ها همچنین موفق شدند اینترنت را با سرعت ۰٫۸ ترابیت در ثانیه در بین شهرهای اشتوتگارت و نورمبرگ آلمان انتقال دهند.

این اطلاعات تنها در کنفرانس ECOC (کنفرانسی سالانه در مورد برقراری ارتباطات با استفاده از تجهیزات اپتیکال) ۲۰۱۶ که در آلمان برگزار شد، ارائه شد و هنوز در هیچ جایی منتشر نشده است و دانشمندان دیگر هنوز نتوانسته اند نتایج این تحقیق را به طور کامل بررسی کنند.

متاسفانه هنوز در مورد زمان راه اندازی این اینترنت فوق پرسرعت برای استفاده عموم مردم، سخنی گفته نشده است.

اگر چه تکنیک PCS به صورتی طراحی شده است که می توان آن را در شبکه های فیبر نوری اجرا کرد، اما شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت نیز باید زیرساخت های خود را برای استفاده از این تکنیک آماده کنند تا شرایط ارائه این اینترنت پر سرعت فراهم شود.بدون دیدگاه