کشف ۳ حس جدید در انسان

محققان اعلام کردند که ما علاوه بر داشتن ۵ حس شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی و لامسه دارای سه حس دیگر هستیم که از وجود آن بی‌خبریم.

به گزارش کلیک به نقل از یاهو، به گفته این محققان در ضمیر ناخودآگاه ما حواس دیگری علاوه بر حواس پنجگانه وجود دارد که به صورت ناخواسته نادیده گرفته شده‌اند.
به گفته محققان این پژوهش، ما دارای حسی به نام “thermoception” (حس حرارت) هستیم که مسئول سنجش درجه حرارت بوده و به ما کمک می‌کند تا در سرمای زمستان بتوانیم میزان سرما را درک کنیم و بر طبق این حس لباس مناسب بپوشیم.

پیشتر احساس گرما و سرما در دسته‌بندی حس لامسه قرار می‌گرفت این در حالی است که به گفته محققان این پژوهش شما برای درک سرما یا گرما نیازی به لمس آن ندارید.

حس دیگری که همیشه مخصوصا در مدرسه و دانشگاه و محل کار به کمک ما می‌آید و ما از وجود آن بی‌اطلاع هستیم، proprioception (حس موقعیت اندام‌های بدن) نام دارد که به ما کمک می‌کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید لغات مورد نظر خود را تایپ کنید.

این حس حتی در زمان راه رفتن نیز به کمک انسان آمده و فرد بدون نگاه کردن به زمین می‌تواند به راحتی راه رفته و به پاهای خود برای ادامه مسیر اطمینان کند.

به کمک این حس حتی بدون نگاه کردن به اندام‌های مختلف بدن می‌توان موقعیت آنها را درک کرد.

شاید بتوان گفت که ما ساده ترین کارهای خود مانند رانندگی، راه رفتن، تایپ کردن و غیره را مدیون این حس هستیم.

در نهایت، حسی به نام “equilibrioception” (حس تعادل) مربوط به حفظ تعادل ما بوده و از افتادن و زمین خوردن ما جلوگیری می‌کند.

البته محققان این پژوهش برای اثبات رسمی این ادعای جدید نیازمند انجام پژوهش‌های بیشتر هستند اما نکته قابل توجه اینجاست که بدون وجود این حواس زندگی برای ما بسیار دشوار خواهد شد.۳ دیدگاه

ترسو

حس خود خواهی حس زیاده طلبی را از قلم انداخته اند .!!!

مختار کشاورز

حس تعادل هر دو مورد قبل را بوشش میدهد وحس تعادل مستقل نیست بلکه بیان کننده وجود عقل تحلیل گر میباشد وهمه حواس بنجگانه کلید معرفتی عقل در درک بدیده ها وتحلیل انهاست بس حواس خمسه همان خمسه بوده وسه حس دیگر وجود منحازه که در خارج مابازا داشته باشد نیستند چون سرما وگرما وتشخیص موقعیت مکانها به همان لامسه وتحلیل مغز بر میگردد با تشکر

میلاد

البته در پاسخ به کامنت جناب کشاورز عرض کنم که
حس تعادل بخاطر مجاری نیم دایره است و قطعا میتوان آنرا یک حس دانست

حس گرما و سرما اما حس است “چرا که گیرنده های آن لا گیرنده های لمس تفاوت دارند

و در مورد حس موقعیت فضایی با آقای کشاورز توافق نظر دارم که قوای تحلیلی مغز است///