گلایدری برای سفر به لبه فضا

گروهی از مهندسین آمریکای جنوبی امیدوارند به عنوان اولین خلبانانی که با یک گلایدر به لبه فضا می روند، نام خود را به ثبت برسانند. این مهندسان برای انجام این کار می بایست با سوار شدن بر موج های هوا تا ارتفاع ۲۷ هزار متری بالا بروند.

به گزارش کلیک، به گفته این تیم، اگر آن ها در انجام این کار موفق شوند، علاوه بر ثبت نام خود در تاریخ و کتاب های ثبت رکورد، آن ها می توانند گلایدر های بیشتری به فضای بالایی جو ارسال کرده تا مواردی مثل فشار، ازن و میدان های الکترومغناطیسی را اندازه گیری کرده و در اختیار محققان قرار دهند.

این تیم در سایت خود می نویسد: هدف از اجرای ماموریت Airbus Perlan Mission II این است که با استفاده از گلایدر Perlan 2، امواج کوهستانی استراتوسفر و گرداب قطبی رکورد بالاترین ارتفاع ثبت شده با گلایدر های سرنشین دار در حالت پرواز پایدار را بشکنیم. با انجام این کار ما می توانیم اطلاعات فوق العاده ارزشمندی را نیز از جو زمین و لایه ازن به دست آوریم.

این تیم گلایدری را طراحی کرده اند که دارای طول بال ۲۵٫۶ متری، یک کابین تحت فشار و قابلیت تحمل در برابر کاهش فوق العاده زیاد فشار به دلیل صعود به لایه بالایی استراتوسفر است.

اما همانطور که می دانید گلایدر ها از هر گونه موتور یا موشکی برای صعود بی بهره بوده و فقط روی هوا می لغزند. بنابر این چگونه می توان این هواپیما را تا این ارتفاع بالا برد؟

جواب ساده است: آن ها گلایدر را روی ستونی از هوا قرار خواهند داد.

بله، این تیم برای رسیدن به لبه فضا روی امواج کوه های استراتوسفری سوار خواهند شد که دارای جریان های پر قدرت بادی است که از سمت کوهستان به سمت بالا حرکت می کند. این جریان ها میان کوه هایی به وجود می آید که بین سیستم های هوایی گرم و سرد قرار داشته و با همراهی گرداب قطبی به این تیم اجازه می دهد تا لایه استراتوسفر بالا بروند.

سر خلبان این تیم، یعنی جیم پین می گوید: مناطق شمالی و جنوبی زمین دارای پدیده ای به نام گرداب قطبی هستند که باد های قدرتمندی را در ارتفاعات بالای کره زمین ایجاد می کند.

او می افزاید: در مورد ماموریت ما، این باد های قدرتمند به صورت عمود بر کوه های آند قرار می گیرند و موجی را در هوا به وجود می آوند که در صورت صاف بودن و ابری نبودن هوا کاملا نامرئی است. ما در منطقه ای پرواز خواهیم کرد که این هوا در حال بالا رفتن است و تا ارتفاع ۲۷ هزار متری صعود خواهیم کرد. هر چند هواشناسان می گویند ممکن است این هوا تا ارتفاع ۴۰ هزار متری نیز بالا برود.

در حال حاضر این تیم در پاتاگونیا مستقر شد اند و منتظرند تا شرایط ایده آل برای آزمایش هایشان فراهم شود. البته آن ها تا به امروز چند ماه ناامید کننده را پشت سر گذاشته اند، چرا که گرداب های قطبی که معمولا در این دوره زمانی در آمریکای جنوبی رخ می دهند، ضعیف و پراکنده شده اند.

پین می گوید: معمولا گرداب های قطبی که باعث به وجود آمدن امواج ارتفاع بالا می شوند، در ماه های آگوست و سپتامبر بهترین شرایط را دارند. اما تا کنون در ماه آگوست هیچ جریان باد به سمت ارتفاعات بالایی تشکیل نشده است و همه این ها به آب و هوا بر می گردد.

اگر این تیم موفق شوند ماموریت خود را به انجام برسانند، اولین گروهی خواهند بود که بدون استفاده از هر گونه سوختی به ارتفاع ۲۷ هزار متری زمین می رسند که واقعا باور نکردنی است.

این گروه تنها افرادی نیستند که در حال انجام آزمایشاتی با گلایدر ها هستند. در چند سال گذشته تیم Solar Impulse 2 موفق شده اند بار ها و بار ها با پرواز گلایدر های خود در سراسر جهان رکورد های جدیدی را به ثبت برسانند. آن ها در جدیدترین پرواز خود توانسته اند ارتفاع ۸۵۴۳ متری را زیر پا بگذارند.

مزیت اصلی این گونه از فناوری ها این است که می توانند ثابت کنند چگونه می توان بدون استفاده از سوخت، کار های بزرگی را به انجام رساند. این محققان امیدوارند با انجام این کار، سایر تیم ها نیز از آن ها الگو گرفته و گلایدر های جدیدی برای ماموریت های تحقیقاتی و یا حتی گردشگری تولید شود.

خوشبختانه فصل زمستان در آمریکای جنوبی به اوج خود رسیده است و تیم Perlan به زودی موفق خواهند شد تا شرایط مورد نظر خود را برای پرواز پیدا کنند. تا آن روز ما باید منتظر مانده و نتیجه کار آن ها را مشاهده کنیم.بدون دیدگاه