مشاهده پدیده نادر ماه سیاه در نیمکره غربی

جمعه شب شاهد پدیده نادر ماه سیاه در نیمکره غربی خواهیم بود. نیمکره دیگر باید تا ماه بعدی منتظر باشند تا شاهد همین پدیده باشند، اما این انتظار ارزش آن را دارد زیرا ماه تاریک با هالووین مصادف خواهد بود.

به گزارش کلیک، اگر با انواع مختلف ماه آشنا نیستید، بد نیست بدانید ما ماه خونین، ماه آبی و ابرماه نیز داریم، البته ماه سیاه پدیده نسبتا جدیدی است و متخصصین هنوز مشغول بررسی آن هستند. برخی می گویند ماه سیاه حدود ۱۹ سال یک‌بار زمانی که ماه فوریه کامل می شود، رخ می دهد.

برخی می گویند این پدیده یک پرش از ماه جدید، یعنی اولین فاز چرخه قمری است که ماه و خورشید یک طول جغرافیایی دارند. یعنی رویداد این جمعه دومین بار در سپتامبر است که ماه به طور کامل در آسمان نامرئی شود، البته حداقل برای نیمکره غربی.

اگر با چرخه قمری آشنا هستید، میدانید ماه کامل زمانی رخ می دهد که زمین رو به ماهی کاملا روشن از نور خورشید قرار می گیرد. این یعنی ناظرین نیمکره راست ماه راه کاملا روشن می بینند.

از طرف دیگر ماه جدید زمانی رخ می دهد که صورت روشن ماه رو به زمین نیست. جو رائو این طور توضیح می‌دهد “دومین ماه کامل در یک ما تقویم به نام ماه آبی شناخته می شود. ماه سیاه ظاهرا برعکس ماه آبی است: دومین ماه جدید در یک ماه تقویم.”

ماه سیاه ساعت ۸٫۱۱ دقیقه شب به وقت شرق آمریکا در روز جمعه، ۳۰ سپتامبر در نیمکره غربی رخ می دهد که محدوده آمریکای شمالی و جنوبی و بخش های خاصی از غرب و اروپا و آفریقا را شامل می شود.

این ماه سیاه به همراه یک پدیده نادرتر نیز رخ می دهد: برای ناظرین نیمکره غربی، اولین ماه جدید یک حلقه آتش داشت، زیرا ماه نیز مستقیما بین خورشید و زمین قرار گرفته بود.

ماه سیاه چگونه دیده می شود؟

مثل همه ماه های جدید، بدون هیچ روشنایی خواهد بود و چیزی برای دیدن نیست زیرا هیچ ماهی در آسمان نخواهد بود. چند روز بعد شما دوباره یک هلال ماه نقره ای را مشاهده خواهید کرد. اگر تجهیزات مناسب داشته باشید می توانید رکورد عکاسی از جوان‌ترین ماه را بشکنید. در سال ۲۰۱۳ عکاس فرانسوی تیری لیگالت توانست تصویر ماه را تنها زمانی که ۴٫۴ درجه از خورشید فاصله گرفته بود.بدون دیدگاه