سونامی روسیه علیه محصولات مایکروسافت

کمپانی مایکروسافت شاید یکی از بزرگ ترین بازارهای تجارت جهانی خود را در کشور روسیه از دست بدهد.

به گزارش کلیک به نقل از بلومبرگ، مسکو در اصراری که از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جهمور این کشور صورت گرفت، تمام محصولات کامپیوتری را که متعلق به مایکروسافت بوده تعویض و قرار است از محصولات و تولیدات داخلی استفاده کند.

آرتم یرمولو، رئیس توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات روسیه به خبرنگاران اعلام کرد که مسکو سرویس تبادلات ایمیلی مایکروسافت را حذف خواهد کرد و از سیستم ایمیلی PJSC، که مخصوص دولت و کشور روسیه می باشد، به طور گسترده استفاده خواهد نمود. وی هم چنین افزود که تاکنون بیش از ۶ هزار محصول مایکروسافت با محصولات داخلی جایگزین شده اند، که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک این عدد به ۶۰۰ هزار برسد. گفتنی است آن ها شاید حتی سیستم عامل های خود را هم عوض کنند، ولی هنوز خبر جدی در این باره منتشر نشده است.

رئیس جمهور روسیه در فراخوانی از شرکت ها و موسسات داخلی این کشور دعوت کرده است تا محصولات کمپانی هایی مانند مایکروسافت را که در درون کشور به صورت گسسترده مورد استفاده قرار می گیرند، را بومی سازی کنند. این تصمیم بعد از این که شرکت های آمریکایی خدمات خود را در شبه جزیره کریمه، پس از آن که روسیه آن را به ضمیمه خود در آورد، قطع کردند شکل جدی به خود گرفت. روسیه هم چنین قصد دارد برای این که این طرح به خوبی اجرای شود، مالیات شرکت های آمریکایی فعال در این کشور را افزایش دهد.

در سال های اخیر، دولت پوتین قوانین سخت و شرایط دشواری را برای فعالیت شرکت های خارجی، به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات، در این کشور به تصویب رسانده است.

این اتفاق می تواند مزایا و معایبی را برای روسیه در پی داشته باشد. مزایای آن می تواند این باشد که نیازهای این کشور مشخص می شود و با بستر سازی مناسب می توان تمامی این نیازها را رفع کرد و کشور به خود کفایی رساند و دیگر نیازی به شرکت های خارجی مانند مایکروسافت و خدمات آن ها نداشته باشد. اما در روی دیگر این معامله، ممکن است روسیه توان اجرایی و دانش کافی برای برآورد کردن حجم بالای نیازهای کاربران و هم چنین پاسخگویی مناسب (در کمترین میزان توقع) را نداشته باشد که می تواند باعث فروپاشی حوزه فناوری اطلاعات در این کشور شود. البته روسیه کشور قدرتمندی است و بعید به نظر می رسد که از پس انجام این کار بر نیاید. به هر حال، به نظر می رسد این تصمیمات و اتفاقات جنبه ها و پشت پرده های سیاسی هم دارد.بدون دیدگاه