از فناوری جدید NFC در گوشی ها چه می دانید؟

فناوری NFC برای پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند استفاده می شود، در آینده با استفاده از این فناوری دیگر شما نیاز به حمل کیف پول و کارت های بانکی نخواهید داشت.

کلیک-روز به روز به تعداد گوشی‌هایی که از تراشه NFC استفاده می‌کنند و این سامانه را پشتیبانی می‌کنند افزوده می شود. NFC  یک تراشه است و شما با استفاده از این تراشه اطلاعات را به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود.حتی اگر گوشی جدید نیست شما می توانید این تراشه را بخرید و بر روی باتری گوشی خود بچسباند تا با ساده ترین گوشی هم این تکنولوژی را در دسترس داشته باشد.

اگر می خواهید بدانید که تراشه  NFCچگونه کار می کند باید بگوییم که  کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود. در کشورهایی که از این بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند ولی در برخی موارد ممکن است فروشندگان در خواست تایید هویت کنند.

nfc

فناوری NFC چگونه کار می کند؟

برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی از تراشه NFC برخوردار باشد. تکنولوژی NFC بر اساس “شناسایی فرکانس رادیویی” (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.

cheap nfc

انرژی کمتر امنیت بالاتر

اگر در مورد امنیت این دستگاه می خواهید بدانید باید به شما بگوییم که اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه کند و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک شود که این کار بدون جلب توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نیست.پس از این نظر می تواند خیالتان راحت باشد.در حال حاضر استفاده از تکنولوژی NFC در صنعت پرداخت الکترونیک توسط اپراتورهای تلفن همراه در کشور ما رونمایی شده و در دسترس کابران آنها قرار دارد یا به زودی فعال می شوند.

nfc

سرویس NFC ایرانسل

در معرفی این سرویس باید بگوییم که ایرانسل این یک مورد را به صورت یک کیف پول موبایلی ارائه کرده است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌های خرد را به کمک موبایلش به سادگی پرداخت کند. برای مثال، کاربر می‌تواند هنگام ورود به مترو یا اتوبوس به جای دادن پول نقد یا استفاده از کارت از موبایلش استفاده کند. یعنی دقیقا به جای استفاده از کارت موبایلش را روی دستگاه کارتخوان می‌زند و می‌رود. و نیازی به حمل پول نقد ندارد

nfc for ticket

اگر می خواهید از این سرویس استفاده کنید به این نکات توجه کنید که برای استفاده از این سرویس موبایل کاربر باید مجهز به تکنولوژی NFC باشد در غیر این صورت باید یک آنتن NFC پشت باطری موبایل روی سیم کارت نصب کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند. حکایت NFC همان حکایت بلوتوث است که در ابتدا خیلی همه گیر نبود باید روی گوشی‌ها نصب می‌شد اما از یک جایی به بعد دیگر تمام گوشی‌های متوسط به بالا به آن مجهز شدند.در آینده شاهد این سرویس خواهیم بود و به زودی در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت و لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که این سرویس فقط برای پرداخت کرایه وسایل حمل و نقل عمومی نیست. شما نه تنها می‌توانید از آن برای پرداخت هزینه پارکومترهای سطح شهر استفاده کنید بلکه می‌تواند پرداخت‌های خرد خود در فروشگاه‌ها را نیز با آن بپردازید. برای این کار فقط کافیست مبلغ مورد نظر در دستگاه کارتخوان وارد شود و کاربر سپس موبایلش را روی دستگاه کارتخوان بزند تا پرداخت فورا انجام شود و رسیدش را دریافت کند. این دقیقا به مثابه یک کارت بانکی است.

charge nfc

اگر می خواهید بدانید که چگونه این سرویس را می توانیم شارژ کنیم باید پاسخ دهیم که در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کابر می‌تواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کاتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر می‌شود. در آینده‌ای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس از طریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد. ولی هنوز تاریخ مشخصی برای این فناوری اعلام نشده است.

سرویس NFC برای همراه اول

خبرها حاکی از آن است که همراه اول به کمک جیرینگ یک سرویس NFC ارائه می‌کند. سرویس NFC جیرینگ با سرویس ایرانسل کاملا تفاوت دارد. تفاوت این سرویس در همراه اول بدین صورت است که در این سرویس دیگر نیازی به سیم کارت با قابلیت NFC و داشتن یک گوشی مجهز به NFC نیست. این سرویس در واقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی موبایلی، کاربر می‌تواند پرداخت‌های خرد خود را انجام دهد.دقیقا برای همان پرداخت پول پارکومتر یا اتوبوس که در قسمت بالا توضیح داده شد.

شما می توانید  برای شارژ این تگ می‌تواند به ایستگاه‌های مترو و یا  باجه‌های شارژ کارت مترو مراجعه کنید و آن را شارژ کنید. البته در آینده‌ای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم می‌شود.

سرویس NFC رایتل

این سرویس کمی پیشرفته تر از دیگر سرویس هاست . و تمام مشخصات یک کیف پول موبایلی را دارد. در سرویس NFC رایتل یک کیف پول موبایلی است برای استفاده از آن کاربر باید یک سیم کارت رایتل مجهز به NFC خریداری کند تا از خدمات ان بهره مند شود. در کنار این سیم کارت، لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز به NFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتن NFC زیر سیم کارت و روی باطری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

nfcforpayments_new

شما می توانید با داشتن کارت شتابی به کمک این سرویس می‌تواند از خدمات بانکی مانند دریافت مانده حساب، پرداخت قبوض و مواردی از این قبیل بهره ببرید. علاوه بر این‌ها می‌توانید با بهره گیری از تکنولوژی NFC پرداخت‌های خرد خود را با موبایل پرداخت کنید. در توضیح این موضوع باید بگوییم که  برای مثال شما می‌توانید بلیت‌های الکترونیک شهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومتر را با موبایلش پرداخت کنید بدون اینکه لازم باشد هیچ رمزی  را وارد کنید.

ولی باز هم در مورد استفاده از این سرویس هم واهمه ای بخاطر امنیت آن است که تدبیری که برای آن اندیشیده شده این است که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی بکند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.
نکته ی جالب در مورد این فناوری آن است که  کیف پول همراه تنها کاربرد این تکنولوژی نیست و شما می توانید برای انتقال ساده و راحت فایل های مدیا بین دو گوشی هم از NFC استفاده کنید. برای این کار تنها لازم است که NFC گوشی خود را فعال کرده و فایل را از گوشی خود به گوشی دیگر منتقل  دهید.

چگونه می توان NFC را در گوشی های هوشمند جدید فعال کرد؟

شما با استفاده از Android Beam و NFC می توانید به راحتی محتویات دو دستگاه آندرویدی را بین یکدیگر انتقال دهید. برای این موضوع به این صورت عمل کنید:

 ۱- قبل از شروع شما باید در هر دستگاه، آندروید نسخه ۴ یا همان Ice Cream Sandwich و NFC داشته باشید.شما می توانید این کار را با رفتن به آدرس Settings > About Phone برای دانستن نسخه آندروید و منو Settings دستگاه برای نگاه کردن به تنظیمات NFC انجام دهید.

۲- به اشتراک گذاری از طریق Android Beam و NFC

  • با رفتن به آدرس Settings > More > NFC مطمئن شوید که NFC و Andorid Beam در این بخش فعال یا ON شده است.
  • تا زمانی که هر دو دستگاه روشن هستند به سادگی می توانید اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته اید را انتقال دهید.
  • بایستی دو دستگاه را پشت به پشت هم بصورتی که تقریبا همدیگر را لمس کنند، قرار داد و شما یک لرزش را احساس کنید.
  • بعد از احساس لرزش یک انیمشن کوچکی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می شود که نشان دهنده آن است که محتویات به اشتراک گداشته شده دستگاه شما در حال انتقال می باشد.
  • در پایان محتویات به اشتراک گذاشته شده دستگاه شما به دستگاه دیگر بارگذاری خواهد شد.

اکنون می توانید از این قابلیت بهره ببرید و از تمام امکانات تعریف شده در این تراشه استفاده کنید.یک دیدگاه

حامد

توی مترو و اتوبوس و تاکسی که آدما به هم نزدیکن و حتی بعضی وقتا انقدر شلوغه که همه به هم چسبیدن میشه nfc رو حک کرد.