مقایسه نسل جدید و قدیم لندروور دیسکاوری

لندروور پرقدرت از نسل جدید دیسکاوری در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی شد و همه چیز خبر از پیشرفت و ترقی نسبت به دیسکاوری اسپورت قدیمی می دهد. چه ویژگی هایی در نسل جدید ارتقا یافته یا به وجود آمده است؟

کلیک- لندروور همیشه یکی از شرکت های خودروسازی بوده است که توانسته است با تولید خودروهای دو دیفرانسیلی پرمدعا ظاهر شود و هدیه ای برای دلدادگان خودروهای پرقدرت داشته باشد بعد از ادغام پرسروصدای این شرکت و همچنین زیرمجموعه قرار گرفتن در شرکت تاتاموتورز این خودرو توانسته است موقعیت خود را حفظ کرده و با ارائه ی نمونه ی جدید از مدل دیسکاوری دوباره خودی نشان دهد. در این مطلب سعی داریم که تفاوت های مدل دیسکاوری قدیمی را با جدید برشماریم و مختصری از هرکدام را شرح دهیم.

طراحی ظاهری و استایل دو خودرو
لزومی ندارد تا زیاد ریزبینانه به این دو خودرو نگاه کنید تا متوجه تفاوت‌های قابل‌توجه در آن دو شوید. دیسکاوری قدیم  دارای طراحی سیالی بود که به آن ظاهری مدرن و لوکس بخشیده بود. در دیسکاوری قدیمی قوس‌های چرخ یکپارچه بیشتر یادآور طراحی دیسکاوری اسپورت هستند.

land-rover-discovery-2014_new

ولی وقتی به دیسکاوری جدید نگاه می کنید طراحی لندروور بر چراغ‌های کشیده و کاپوت گرد کاملا نمایاناست. کاپوت  دیسکاوری جدید برآمده و پیچ روی سقف باقی مانده‌اند و جای پلاک خودرو همانی است که در همه‌ی دیسکاوری‌های گذشته دیده‌ایم.و می بینیم که گویی قسمت کاپوت از عرض کمی کشیده تر از کاپوت قدیمی است.

۲۰۱۶-land-rover-discovery-sport_new

کابین
کابین خودرو نیز دستخوش تغییرات شده است و  با اولین نگاه می بینید که طراحی کنترل‌ها نسبت به مدل قبلی بسیار تغییر کرده است. سیستم تهویه  دیسکاوری جدید از طریق سه سوئیچ کنترل شده و هنوز هم مثل مدل قبلی در بالای فضای ذخیره‌ای قرار دارد.

land-rover-discovery-2014-cabine_new

در ادامه می توان گفت که پانل کنترل نسل جدید دیسکاوری مختصر ساده‌سازی شده و دکمه‌های اضافی سیستم تهویه بین سه سوئیچ ذکر شده قرار دارند. که می تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

۲۰۱۶-land-rover-discovery-interior_new

در دیسکاوری جدید دسته‌ی دکمه‌های مربوط به آفرود جابجا شده و پشت شیفتر دنده قرار دارند. در دیسکاوری قدیمی این دکمه‌ها در کنسول مرکزی جانمایی شده بودند. تکنولوژی متفاوت و قابل‌توجهی  به معرفی سیستم اطلاعات سرگرمی با صفحه لمسی ۱۰٫۲ اینچی در نسل جدید مربوط می‌شود. شما می توانید مشخصات همین سیستم را در رنجروور و دیسکاوری اسپورت نیز بیابید.

۰۰۰۳۸a85dc13-f70d-411b-9_new

اگر به صندلی ها نگاه کنیم می بینم که با تا شدن صندلی‌های عقب در دیسکاوری جدید شاهد فضای ۲۴۰۶ لیتری هستیم که اندکی از فضای ۲۵۵۸ لیتری نسل قبلی کمتر است. ولی در کل راضی کننده است.

۲۰۱۶_land_rover_discovery_sport_14_new

سواری و پیشرانه‌ها
خودروسازی لندروور با عرضه‌ی نسل جدید  مدل های خود، سه پیشرانه‌ی جدید که دوتا دیزلی و یکی بنزینی است را در دسترس قرار خواهد داد. طبق اطلاعات منتشر شده دیسکاوری‌های پایه از پیشرانه‌ی ۲ لیتری دیزلی استفاده می‌کنند. این پیشرانه در دیسکاوری اسپورت نیز بکار رفته ولی نسبت به رقبا آسایش و آرامش کمتری دارد. گشتاور موتور این خودرونسبت به حجم آن بالاتر بوده و  همچنین کارایی آن بخاطر سبک بودن خودرو نسبت به مدل سابق افزایش یافته است و این به لطف استفاده‌ی وسیع از آلومینیوم بوده که باعث کاهش وزن ۴۸۰ کیلوگرمی دیسکاوری جدید شده است.

land-rover-discovery-sport-engine_new

تمرکز زیادی بر روی موتور دیسکاوری لندروور صرف شده است، مهمترین و واضح ترین سندش استفاده از پیشرانه‌ی ۳ لیتری TDV6 است. اگرچه که این پیشرانه تنها ۱۸ اسب بخار قدرتمندتر است اما گشتاور افزایش بیشتری داشته و این امر برای یدک کشی سودمند است. همه‌ی موتورهای خودرو به گیربکس ۸ سرعته ی اتوماتیک متصل هستند.

دیسکاوری جدید دارای پیشرانه‌ی بنزینی ۶ سیلندر ۳ لیتری سوپرشارژردار نیز است که شما می توانید با صرف هزینه ای سفارش دهید. شاید گشتاور این پیشرانه به اندازه‌ی برادران دیزلی نباشد اما قدرت ۳۴۰ اسب بخاری چشم‌گیر است. این پیشرانه در جگوار XE عملکردی پاسخگو و کاریزماتیک دارد اگرچه که کمی در بحث سوزاندن سوخت حریص است ولی نمی توان آن را یک نقص به حساب آورد.

تجهیزات
تجهیزات در خودروی دیسکاوری بسیار هیجان انگیز هستند.در جدیدترین نسل دیسکاوری شاهد سیستم ناوبری ماهواره‌ای، اتصال بلوتوث و سیستم صوتی با ۱۱ بلندگو هستیم. البته  این اشکال به دیسکاوری جدید وارد است که سیستم اطلاعات سرگرمی استاندارد خودرو چندان جالب نیست. در تریپ پایه‌ی S سیستم ناوبری به‌صورت سفارشی قابل‌نصب است اگرچه که اینترفیس صفحه لمسی به‌صورت استاندارد قرار دارد و می توان از آن استفاده کرد.

۲۰۱۶-land-rover-discovery-interior_new

از نظر ایمنی هم  شاهد نصب ترمز اضطراری خودکار و هشدار خروج از خط در همه‌ی تریم ها به‌صورت استاندارد هستیم.

همانطور که خودروی لندروور را می شناسیم و خصوصیات شاخص آن را می دانیم در این مدل جدید هم تجهیزات رانندگی خارج از جاده ی زیادی وجود دارد و همه‌ی مدل‌ها از سیستم پاسخ به نواحی سخت بهبودیافته سود می‌برند پس می توان دوباره گفت که این خودرو برای ماجراجویی های خارج از جاده ایده آل است.

land-rover-discovery-sport-new-1_w900_new

قیمت و زمان عرضه دیسکاوری لندروور
بر طبق اعلام این شرکت قیمت  دیسکاوری جدید از ۴۴ هزار پوند شروع می‌شود. تریم پایه‌ی S در این نسل بهای ۴۳۴۹۵ پوندی خواهد داشت. پنجمین نسل لندروور دیسکاوری از بهار سال ۲۰۱۷ در بریتانیا عرضه خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.