کپچای فارسی متولد شد

اخیرا کپچای فارسی به نام کپچافا وارد دنیای وب شده است. با کپچافا به جای وارد کردن عبارات بی معنی و کج  از کلمات معنی دار فارسی استفاده می شود.

کلیک- کپچافا یک سامانه امنیتی برای مقابله با حملات ربات ‌های اینترنتی از جمله اسپم و هک وب سایت‌ها، پورتال‌ های اینترنتی و بلاگ ‌ها است. قطعا هنگام ورود به پورتال دانشگاه و یا ارسال نظر در زیر یک خبر مجبور به وارد کردن عباراتی کج و بی معنی شده ‌اید این عبارات همان کپچاها هستند.

اخیرا محصولی در فضای وب به نام کپچافا معرفی‌ شده که خدماتی مثل کپچای گوگل ارائه می ‌کند.  با این تفاوت که به جای استفاده از عبارت‌ های لاتین بی‌‌ معنی،‌ از لغات معنی ‌دار فارسی استفاده می ‌کند و  با ارائه حداقل کجی و نا واضحی باعث می ‌شود تا کاربر کمترین میزان دقت و تلاش را برای خواندن کپچافا‌ها نیاز داشته باشد.

کپچافا

مطلبی که اکثر کاربران در رابطه با کپچاها مطرح می کنند و از آن ناراضی هستند سخت خوانده شدن آن ها است که البته این میزان کجی و واضح نبودن برای تامین امنیت است.

تیم فنی کپچاها در سایت www.textcaptcha.ir به کاربران و توسعه دهندگان فارسی وب توصیه می کند به ۴ دلیل اصلی و مهم  از کپچاها  استفاده کنند:

– تکنولوژی بازشناسی خودکار متون برای زبان لاتین بسیار پیشرفته است به صورتی که در حال حاضر ربات‌ هایی وجود دارند که بر اساس الگوریتم‌ های پردازش تصویر و شناسایی الگو می‌ توانند بسیاری از کپچا‌ها را تشخیص دهند. نمونه ‌هایی از عملکرد این ربات ‌ها را می‌ توان روزانه در بخش نظرات سایت‌ های پر مخاطب و قدرتمندی‌ مثل یاهو نیز مشاهده کرد. علاوه بر ساختار زبان و لغات فارسی که امکان ایجاد کپچافا‌های پیچیده‌ تری را نسبت به زبان لاتین ایجاد می ‌کند، تکنولوژی بازشناسی خودکار متن ها نیز در بستر زبان فارسی بسیار ضعیف و نوپا است.

–  این سرویس کاملا رایگان بوده و کاربران می ‌توانند بدون اینکه هیچ هزینه ‌ای پرداخت کنند سایت، وبلاگ و یا پورتال خود را ایمن کنند.

– برخلاف کپچا که به دلیل حملات ربات‌های اینترنتی‌ مبتنی‌ بر دیکشنری، مجبور می‌ شود که همیشه از لغات بی‌ معنی‌ استفاده کند، در کپچافا با تکیه‌ بر سطح بالای امنیت ارائه شده، می ‌توان از لغات معنی‌ دار فارسی استفاده کرد. چون خطراتی که کپچا را تهدید می ‌کنند در حال حاضر برای کپچافا وجود ندارند. نکته قابل توجهی که این ویژگی‌ خاص کپچافا دارد راحتی‌ و آسان خواندن کپچافا برای کاربر است. چرا که حتی با وجود ایجاد کجی‌ ها و نا واضحی‌ ها، انسان هوشمند با توجه به دایره لغاتی که در ذهن دارد می ‌تواند به راحتی‌ کپچافا را تشخیص دهد. در نتیجه، وضعیت آزار دهنده ‌ای که  کاربران برای خواندن کپچا‌ها دارند در مورد کپچافا پیش نمی آید.

– چهارمین دلیل که بر اساس آن تیم فنی کپچافا کاربران را تشویق می‌ کند تا از کپچافا استفاده کنند پاس داشتن ادبیات و زبان خودمان است.

در حال حاضر کپچافا برای استفاده از وب‌ سایت ‌هایی که بر بستر پی.اچ.پی هاست شده ‌اند قابلیت استفاده دارد. کپچافا اعلام کرده که از کلیه‌ توسعه دهندگان وب دعوت می کند تا کپچافا را برای استفاده در سایر بستر‌ها و تکنولوژی ‌ها آماده کنند و بعد با ارسال کد‌ های خود به captcha-fa.ir، کد‌ها یشان تحت نام خود ایشان روی آن وب سایت قرار می گیرد.

نسخه جدید تر کپچا ری ‌‌کپچا نام دارد و تحت مالکیت گوگل است.‌ به کمک این ابزار کتاب ها و جراید دیجیتال شده اند. انتظار داریم به زودی کپچافا نیز این کار را انجام بدهد و باعث جاودانه شدن آثار فرهنگی کشور شود.

26 نظرات
 1. سامان عزیزی می گوید

  مرسی عالی بود

 2. ups می گوید

  ممنون . سایت و محتویاتیون عالی و بروز هستش.

 3. خبری می گوید

  ایده خیلی خوبی بود
  بنظرم اتفاق خوبی در کپچا خواهد افتاد

 4. متاتکنو می گوید

  با اینکه مدتی گذشته ولی اونقدرا که میبایست مورد توجه قرار نگرفته

 5. finetco می گوید

  استفاده از کپچا خیلی خوبه و از این که مورد حمله اسپمر ها چه در ورود به سایت یا ثبت نظر جلوگیری میکنه.
  از سایت خوبتون لذت میبریم و ممنونم که اطلاعات مفیدی را نشر میدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .