آموزش تصویری حل مشکل باز نشدن برنامه های اورجینال ویندوز ۱۰

ممکن است برای بسیاری از کاربران پیش بیاید که نتوانند برنامه های اصلی (اورجینال) ویندوز را باز کنند و موقع باز کردن این برنامه ها پیغام خطا دریافت کنند. با کلیک در آموزش کامل حل مشکل باز نشدن برنامه های اصلی ویندوز ۱۰ همراه باشید .

 

کلیک- درست است که در بعضی موارد برنامه های نصب کردنی محبوب تر از برنامه های اصلی ویندوز هستند، برای مثال اکثر کاربران به جای استفاده از مرورگر مایکروسافت اج از فایر فاکس یا گوگل کروم استفاده می کنن، با این وجود باز نشدن برنامه های اصلی مشکل کلافه کننده ای محسوب می شود. بعضی از روش هایی که در زیر آورده شده اند، ممکن است تخصصی تر از موارد مورد استفاده کاربران عادی باشد، اما تمام راه های ممکن برای حل این مشکل آورده شده اند و با انجام این مراحل، انتظار می رود که دیگر با چنین مشکلی مواجه نشوید. اما چگونه مشکل باز نشدن برنامه های اصلی را حل کنیم؟

راه حل شماره یک: مطمئن شوید که خدمات به روز رسانی ویندوز فعال است.

بسیاری از کاربران گزارش داده اند که برنامه های اصلی ویندوز ۱۰ در صورتی که خدمات به روز رسانی ویندوز غیر فعال باشد، باز نمی شوند. برای بررسی فعال بودن این امکان مسیر زیر را دنبال کنید:

۱- ابتدا پنجره Run را با فشار دادن همزمان کلید ویندوز و کلید R باز کنید. (Windows Key+R). در این قسمت عبارت services.msc را تایپ کرده و اینتر کنید یا دکمه OK را بزنید.

۱

۲-در پنجره ای که باز می شود، به دنبال گزینه Windows Update بروید (همانطور که می بینید این لیست به ترتیب حروف الفبا مرتب شده پس به سادگی این عبارت را پیدا خواهید کرد). بر روی این عبارت کلیک کرده و مطمئن شوید  که گزینه Startup Type  روی حال Manual و یا  automatic قرار گرفته باشد.

۳-اگر نوع استارتاپ روی این دو حالت نیست، روی Windows Update دو بار کلیک کنید تا صفحه ویژگی های یا همان پراپرتیز آن باز شود.

۴- وقتی پنجره properties باز شد، قسمت Startup Type را پیدا کرده  و یکی از دو مورد Manual  یا automatic را از لیست موجود انتخاب کنید.

۲

۵- در پایان دکمه Apply و بعد OK را فشار دهید تا تنظیمات اعمال شده ذخیره شود.

راه حل شماره دو: مالکیت درایو C را تغییر دهید

برخی مواقع مشکل باز نشدن برنامه های ویندوز ۱۰ به علت مشکلات مالکیت درایو C است. اما حل این مشکل خیلی آسان است. برای تغییر مالکیت یک فولدر یا یک درایو از کامپیوترتان مسیر زیر را دنبال کنید:C

۱- دیس پی سی (This PC) را باز کنید و روی درایوی که ویندوز بر روی آن نصب شده است بایستید. طبق پیش فرض ویندوز روی درایو C نصب می شود.

۲- روی این درایو راست کلیک کرده و properties را انتخاب کنید.

۳- در پنجره مشخصات درایو C به دنبال گزینه Security بگردید و دکمه Advanced را انتخاب کنید.

۳

۴- در این قسمت گزینه Owner را پیدا کنید و بر روی Change کلیک کنید.

۴

۵- با این کار پنجره Select User or Group برایتان باز می شود. در این پنجره گزینه Advanced را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

۶- حالا روی دکمه Find Now کلیک کنید. خواهید دید که لیستی از کاربران و گروه های کاربری نمایش داده می شود. گزینه Administrators را پیدا و انتخاب کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

۶

۷۷- در پنجره Select User or Group بر روی OK کلیک کنید.

۸

۸- در پنجره Advanced Security Settings بهتر است که مالک یا همان اونر را به Administrators تغییر دهید و گزینه  Administrators group را هم به لیست Permission entries اضافه کنید. یادتان باشد که حتما گزینه Replace owner on subcontainers and objects را تیک بزنید.

۹

۹- در آخر بر روی Apply کلیک کرده و گزینه OK را هم بزید. احتمالا مجبور باشید چند ثانیه صبر کنید تا تغییرات اعمال شده ثبت و ذخیره شوند.

به علاوه می توانید کنترل و اجازه دستیابی کامل را برای درایو C و برای امامی پکیج های برنامه ای از آن خودتان کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- پنجره properties را باز کرده و به سراغ قسمت Security بروید.

۲- در این قسمت بر روی دکمه Edit کلیک کنید تا بتوانید ویرایش کنید.

۱۰

۳- با این کار پنجره مشخصات برای Local Disk باز خواهد شد. در این پنجره بر روی گزینه Add کلیک کنید.

۱۱

۴- خواهید دید که پنجره  select User or Group  دوباره باز می شود. دکمه Advanced و سپس دکمه Find Now را بزنید.

۵- بر روی لیست ظاهر شده گزینه ALL APPLICATION PACKAGES را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید و سپس دکمه ok را بزنید.

۱۲

۶- باز هم OK را بزنید.

۷- حالا با انجام این کارها گزینه ALL APPLICATION PACKAGES را به لیست خود اضافه کرده اید. بر روی این گزینه کلیک کنید و Full Control  را انتخاب کنید. سپس گزینه Apply و OK را به ترتیب فشار دهید تا تغییرات اعمال شده ذخیره سازی شوند.

۱۳

۸- اگر هنوز مشکل حل نشده است، مشخصات پارتیشن دیسک را باز کرده به قسمت Security بروید و کنترل کامل (Full control) را به گروه Users اضافه کنید.

راه حل شماره سه: در قسمت رجیستری ادیتور، گزینه FilterAdministratosToken را تغییر دهید.

برخی کاربران اعلام کرده اند که علاوه بر این که برنامه های اصلی ویندوز ۱۰ آن ها باز نمی شود، زمانی که از حساب کاربری ادمین خود استفاده می کردند هم مشکلاتی با قسمت منوی استارت خود داشته اند. اگر شما هم با چنین مساله ای مواجه شده اید، با اقدامات زیر می توانید آن را بر طرف کنید:

۱- منوی Run را باز کنید. (با فشار دادن همزمان کلید ویندوز و کلید R) وقتی پنجره Run باز شد، عبارت regedit را تایپ کرده و اینتر کنید و یا دکمه OK را فشار بدهید.

untitled

۲- وقتی پنجره رجیستری ادیتور باز شد، مراحل زیر را دنبال کنید تا به قسمتی که باید برسید: (مراحل را با دقت دنبال کنید)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

۱۵

۳- در قسمت Policies همانطور که در شکل هم پیداست، می توانید در قسمت DWORD های ۳۲ بیتی، گزینه FilterAdministratorToken را پیدا و آن را انتخاب کنید. اگر این گزینه در لیست شما وجود دارد، به مرحله بعد بروید. اما چنان چه این گزینه در لیست شما نیست، می توانید آن را خودتان بسازید. برای ساخت آن باید در همین قسمت راستی کلیک کرده و گزینه New و پس از آن گزینه DWORD (32-bit) را انتخاب کنید. حالا نام این گزینه جدید را عوض کرده و به FilterAdministratorToken تغییر دهید.

۴- بر روی دی ورد FilterAdministratorToken دو بار کلیک کنید. در قسمت value data، عدد ۱ را تایپ کرده و سپس OK را کلیک کنید تا تغییراتی که اعمال کرده اید، ذخیره شوند.

۱۶

۵- در پایان رجیستوری ادیتور را ببندید و حتما کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

راه حل شماره چهار: اطمینان حاصل کنید که برنامه هایتان به روز هستند

اگر هنوز در باز کردن برنامه های اورجینال ویندوز ۱۰ خود مشکل دارید، شاید به این علت است که برنامه هایتان را به روز رسانی نکرده اید. گاهی برنامه هایی با نسخه های قدیمی تر دیگر باز نمی شوند تا وقتی که آن ها را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید. برای این کار، کارهای زیر را انجام دهید:

۱- نرم افزار Widows Store را باز کنید (البته در صورتی که اجازه دسترسی به آن را دارید). می توانید این کار را با استفاده از فشار دادن همزمان کلید ویندوز و کلید S انجام دهید و در پنجره  باز شده کلمه Store را تایپ کنید. در لیست ظاهر شده Store را انتخاب کنید.

۲- وقتی برنامه ویندوز استور باز شد، بر روی گزینه حساب کاربری مایکروسافت (یا همان Microsoft Account) کلیک کنید. این آیکون در قسمت بالا و سمت راست صفحه (درست در کنار جعبه Search) قرار دارد. سپس از منوی ظاهر شده عبارت Downloads and Updates  را فشار دهید.

۱۷

۳- بر روی گزینه Check for updates کلیک کنید تا بررسی کند که آیا به روز رسانی جدید برای شما وجود دارد یا خیر و به این ترتیب تمام برنامه های موجود بر روی سیستمتان را به روز رسانی کنید.

اگر ویندوز استور کار نمی کند، می  توانید تمام این مراحل را با استفاده  از حساب کاربری دیگری بر روی کامپیوتر خود انجام دهید و یا از Command Prompt برای انجام به روز رسانی اضطراری استفاده کنید. برا این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- به طور همزمان کلید ویندوز را با کلید X فشار دهید و در منوی ظاهر شده  Command Prompt را انتخاب کنید.

۲- زمانی که command Prompt آغاز شد، خط زیر را وارد کرده و اینتر را فشار دهید تا کار خود را انجام دهد:

schtasks /run /tn “\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\Automatic App Update”

۱۸

البته احتمالا بیشتر کاربران ساکن ایران، مجبور می شوند تا آخرین به روز رسانی ها را دانلود یا به نحو دیگری خریداری کنند. پس شاید بد نباشد که این راه حل را در آخر (و در صورتی که بقیه راه ها جواب نداد) امتحان کنید.

راه حل شماره پنج: اطمینان حاصل کنید که ویندوز ۱۰ به روز رسانی شده است:

گاهی اوقات مشکلاتی مثل باز نشدن برنامه های اصلی، با به روز رسانی خود ویندوز حل می شود. پس بهتر است اول مطمئن شوید که آخرین نسخه ویندوز را نصب کرده اید یا نه. برای بررسی آن راه زیر را دنبال کنید:

۱- Settings App را باز کرده و به قسمت Update & Security بروید.

۲- به بخش Windows Update رفته و آخرین نسخه را دانلود کنید.

راه حل شماره شش: اگر هنوز هم برنامه های اصلی ویندوز ۱۰ شما باز نمی شوند، شاید بهتر باشد تا عیب یاب ویندوز را فعال کنید.

این troubleshooter را به سادگی از خود مایکروسافت دانلود و اجرا کنید تا مشکل کامپیوتر تان را پیدا کرده و بعضی از آن ها را به طور خودکار حل کند.

راه حل شماره هفت: برنامه هایی را که دچار مشکل شده اند، دوباره نصب کنید:

اگر فقط برنامه خاصی روی ویندوز ۱۰ کامپیوتر شما باز نمی شود، گاهی فقط با نصب دوباره آن مشکل حل می شود. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- منوی استارت را باز کنید و برنامه را که دچار مشکل شده است، پیدا کنید.

۲- بر روی این برنامه راست کلیک کرد و گزینه آنیستال (Uninstall) را انتخاب کنید.

۳- بعد از آن که این برنامه پاک و آنینستال شد، دوباره آن را با استفاده از یوندوز استور و یا سی دی نصب و یا دانلود آن، نصب و راه اندازی کنید.

راه حل شماره هشت: از PowerShell استفاده کنید.

ار ویندوز استور باز نشد،هیچ راهی برای دسترسی داشتن به برنامه ها و یا به روز رسانی های موجود نخواهید داشت. پس بهتر است که از PowerShell استفاده کنید تا مشکل فعلی حل شود. برای این کار، مسیر زیر را دنبال کنید:

۱- به طور همزمان کلید ویندوز و کلید S را فشار دهید. در منوی باز شده به دنبال PowerShell بگردید و روی آن راست کلیک کنید. سپس از در قسمتی که ظاهر می شود، بر روی Run as administrator کلیک کنید.

۱۹

۲- وقتی PowerShell اجرا شد، نوشته زیر را داخل آن وارد کرده و اینتر کنید. دقت کنید که بعد از هر خط باید اینتر را بزنید و قبل از وارد کردن خط بعدی صبر کنید تا کار خود را انجام دهد.

Get-appxpackage -packageType bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

$bundlefamilies = (get-appxpackage -packagetype Bundle).packagefamilyname

get-appxpackage -packagetype main |? {-not ($bundlefamilies -contains $_.packagefamilyname)} |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmanifest.xml”)}

راه حل شماره نه: کش ویندوز استور را باز نشانی کنید.

اگر نمی توانید  ویندوز استور را باز کنید، و هیچ راه دیگری برای به روز رسانی کردن برنامه هایتان پیدا نکرده اید، شاید بهتر باشد کش ویندوز استور را با استفاده از مراحل زیر پاک کنید:

۱- دوباره Comand Prompt را به عنوان ادمین بازکنید. برای این کار همزمان دو کلید ویندوز و حرف x را فشار دهید و Comman Prompt (Admin) را انتخاب کنید.

۲- با اجرای این گزینه، عبارت wsreset.exe را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید تا این عبارت اجرا شود.

۳- Command Prompt را ببندید و سعی کنید تا ویندوز استور را دوباره باز کنید و برنامه های مورد نظرتان را به روز رسانی کنید.

راه حل شماره ده: از همان Command Prompt  استفاده کنید.

 ۱- Command Prompt as administrator  را باز کنید.

۲- وقتی اجرا شد، در صفحه سیاه رنگ عبارت زیر را تایپ کرده و سپس اینتر بزنید تا دستور تایپ شده اجرا شود:

ren %windir%\System32\AppLocker\Plugin*.* *.bak

۳- سپس پنجره command Prompt را ببندید و کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

راه حل شماره یازده: اطمینان حاصل کنید که خدمات Application Identity در حال اجرا است.

اگر با باز کردن برنامه های ویندوز ۱۰ هنوز هم مشکل دارید. بهتر است چک کنید که ایا Application Identity فعال هست یا نه. برای این کار روش زیر را دنبال کنید:

به طور همزمان کلید ویندوز و حرف R را فشار دهید و در پنجره ای که نمایش داده می شود، عبارت services.msc را تایپ کنید. سپس اینتر کرده و یا کلید OK را بزنید.

۲- وقتی پنجره Services باز شد، عبارت Application Identity Service را پیدا کنید و بر روی آن دو بار کلیک کنید.

۳- با باز شدن پنجره Application Identity Properties، بخش Services status را پیدا کنید.

۲۰

۴- اگر Service روی حالت توقف (Stopped) قرار دارد، آن را با انتخاب Start فعال کنید.

۵- در پایان Apply  و سپس OK را بزنید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شوند.

۶- پنجره Services را ببندید و کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

راه حل شماره دوازده: فولدر Database را از یک پروفایل به پروفایل دیگری ببرید.

برای استفاده از این راه حل، نیاز دارید تا دو پروفایل جدید بسازید و سپس فولدر Database را از یک پروفایل به پروفایل اصلی خود انتقال دهید. اگرچه این کار شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما اگر مراحل زیر را گام به گام و با دقت انجام دهید، می توانید از عهده آن بر بیایید.

۱- ابتدا همزمان کلید ویندوز و کلید حرف X را فشار دهید و Command Prompt (Admin) را لیست ظاهر شده انتخاب کنید.

۲- وقتی پنجره مشکل رنگ باز شد، خط های زیر را وارد آن کنید و پس از وارد کردن هر یک از خط ها، یک بار اینتر بزنید تا آن دستور اجرا شود و سپس خط دیگر را وارد کنید و اینتر بزنید.

  • net user “TempAdmin1” “password1” /add
  • net user “TempAdmin2” “password2” /add
  • net localgroup administrators “TempAdmin2” /add

۳- همزمان دکمه های Ctrl+Alt_Delete را فشار دهید تا از حساب کاربری فعلی خود خارج شده و سپسبر روی Sign Out کلیک کنید.

۴- حالا وارد حساب کاربری TempAdmin1 شوید. به جای پسورد، عبارت password1 را وارد کنید.

۵- حالا درست مانند مرحله  ۳ از این حساب کاربری TempAdmin1 هم خارج شوید.

۶- این بار وارد حساب کاربری TempAdmin2 شوید و به جای کلمه عبور از عبارت password2 استفاده کنید.

۷- بعد از آن که وارد حساب کاربری TempAdmin2 شدید، File Explorer را باز کنید.

۸- بر روی قسمت View و سپس بر روی قسمت Hidden items کلیک کنید. با این کار همه فایل ها و فولدرهای پنهان شده ظاهر می شوند.

۲۱

۹- حالا مسیر زیر را به دقت دنبال کنید:

C:\Users\TempAdmin1\AppData\Local\TileDataLayer

اگر در طی این مسیر، در هر قسمتی، پیغام خطا دریافت کردید فقط دکمه Continue را بزنید و نگران نباشید.

۱۰- فولدر Database را پیدا کرده و بر روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه Copy را انتخاب نمایید.

۲۲

۱۱- حالا باید این فولدر را درون پروفایل اصلی مد نظر خود پیست کنید. برای این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

C:\Users\YOUR_USERNAME\AppData\Local\TileDataLayer

۱۲- فولدر Database را پیدا کرده و نام آن را به Database.BAD تغییر دهید.

۱۳- بر روی فضای خالی صفحه راست کلیک کرده و در منوی ظاهر شده بر روی کلمه paste کلیک کنید.

۱۴- پس از انجام این کار حتما کامپیوتر را ری استارت کنید و به پروفایل اصلی خودتان برگردید.

۱۵- حالا دوباره همزمان کلید های ویندوز و حرف S را فشار دهید و در پنجره ظاهر شده، عبارت User Accounts را وارد کنید. در لیستی که نمایش داده می شود، گزینه User Accounts را انتخاب کنید.

۲۳

۱۶- حالا بر روی Manage another account کلیک کنید، دو حساب کاربری که ساخته بودید، یعنی TempAdmin1 و TempAdmin2، را انتخاب کرده و بر روی Delete Account کیک کنید تا آن ها را پاک کنید.

۲۴

راه حل شماره سیزده: یک حساب کاربری محلی جدید بسازید

اگر هم چنان برنامه های اصلی ویندوز باز نمی شوند، احتمالا مجبور خواهید بود تا یک حساب کاربری جدید بسازید و تمام فایل های شخصی تان را به این حساب کاربری جدید انتقال دهید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- Settings را باز کرده و به قسمت Accounts بروید.

۲- به قسمت Family and other users رفته و بر روی عبارت Add someone else to this PC کلیک کنید.

۳- در پنجره ظاهر شده، بر روی گزینه I don’t have this person’s sign-in کلیک کنید.

۲۵

۴- حالا بر روی Add a user without Microsoft کلیک کنید تا پنجره ساخت حساب کاربری جدید ظاهر شود:

۲۶

۵- برای این کاربر جدید نام کاربری و رمز  عبور تعریف کنید.

۶- مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings<Accounts< Your Account

۷- در قسمت حساب کاربری من یا همان your account، بر روی Sign in with local account instead کلیک کنید.

۸- رمز عبور فعلی خود (نه آن رمز عبور جدید که تعریف کرده اید)، را وارد کنید و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید.

۹- بعد از انجام این کار نام کاربری و رمز عبور خود را برای حساب کاربری جدید وارد کرده و در پایان  روی sign out and finish کلیک کنید.

۱۰- حالا به یک حساب کاربری محلی جدید وارد شوید و تمام فایل های شخصی خود را به این حساب کاربری انتقال دهید.

۱۱- به تنظیمات رفته و مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings<Accounts<Your Accounts

سپس بر روی گزینه Sign in with a Microsoft instead کلیک کنید. با این کار در واقع دارید دوباره به حساب کاربری اصلی خودتان بر می گردید.

۱۲- نام کاربری و کلمه عبور اصلی خود را وارد کرده و بر روی sign in کلیک کنید.

۱۳- حالا می توانید حساب کاربری قدیمی را پاک کرده و با این حساب کاربری جدید ادامه دهید.

راه حل شماره چهارده: یک بار از ابتدا درایور های ویندوز را نصب کنید.

می توانید درایور ها را دانلود کرده و آن ها را نصب کنید.

در پایان باید اشاره کنیم که برنامه های ویندوز ۱۰ به ندرت پیش می آید که مشکل ساز شوند اما اگر دچار چنین مشکلی شده اید، می توانید قبل از کمک خواستن از یک متخصص، هر یک از راه حل های ذکر شده را امتحان کنید. اما اگر نگران این هستید که مرحله ای را اشتباه انجام دهید، می توانید کامپیوتر را به یک متخصص بسپارید تا این مراحل را برایتان انجام دهد یا از همان ابتدا ویندوز یا درایورها را از اول نصب کند!

 ۲ دیدگاه

seyed

عالی بود ممنون

davood

سلام.درود.
من هر وقت میخام یه بازی رو اجرا کنم همچین اروری میده a problem caused the program to stop working correctly.
windows will close the program and notify you if a solution is available.البته هر بار این ارور رو نمیده مثلا بعد از دو هفته بازی کردن ۴-۵ روز این ارور رو میده و باز ارور نمیده تا یه چند وقته دیگ.توی بازی های مختلف مثل بتلفید۴-بتلفید انلاین۳-فوتبال-جاست کاسی توی هر کدوم که بخام برم ارور میده و از بازی میاد بیرون.لطفا اگه کسی میدونه راهنماییم کنه تا از شر این ارور راحت بشم.