بررسی همه جانبه انواع متفاوت صفحه نمایش های گوشی ها

صفحه نمایش گوشی های هوشمند در انواع مختلف و با وضوح های متفاوت عرضه می شوند و در ساخت آن ها از فناوری های متفاوتی استفاده شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی همه جانبه صفحه نمایش گوشی های هوشمند بپردازیم، با ما همراه باشید.

کلیک – صفحه نمایش های گوشی های هوشمند در انواع و نام های تفاوتی ارائه می شود که شامل صفحه نمایش های Clearblack ،۱۰۸۰p ،Retina ،Supersensitive ،AMOLED و موارد دیگر می شود.

برخی از این صفحه نمایش ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و برای افزایش فروش گوشی های هوشمند، در آن ها به کار گرفته می شوند؛ اما برخی دیگر بر اساس یک سری اصول علمی طراحی شده اند. البته منظور ما این نیست که برخی از صفحه نمایش هایی که در مورد آن ها تبلیغات زیادی انجام می شود، مانند صفحه نمایش های رتینای اپل بی ارزش هستند و کارایی چندانی ندارند. گاهی اوقات روند طراحی و ایجاد برخی از نمایشگرها به قدری تخصصی و پیچیده است که نمی توان در مورد آن ها به صورت ساده و مختصر توضیح داد.

برخی از ویژگی ها در میان صفحه نمایش گوشی های هوشمند تمام شرکت ها مشترک است و حتی برخی از ویژگی ها موجب می شود صفحه نمایش یک گوشی از صفحه نمایش های موجود و متداول متمایز می شود. در این مطلب قصد داریم به توضیح ساختار صفحه نمایش ها، مقایسه صفحه نمایش های LCD و OLED و همچنین به بررسی اصطلاحاتی همانند روشنایی، دقت رنگ و رزولوشن پیکسل بپردازیم.

ابتدا به صفحه نمایش های معمول و متداول که در حال حاضر در  گوشی های هوشمند به کار گرفته می شوند، می پردازیم.

صفحه نمایش رتینا: این صفحه نمایش به صورت انحصاری توسط اپل طراحی و ایجاد شده است و از رزولوشن ۶۴۰*۱۱۳۶ برخوردار است.

iphone-4-retina-display-close-up-002

گوشی آیفون با صفحه نمایش رتینا

صفحه نمایش HD super AMOLED: این صفحه نمایش توسط سامسونگ طراحی و ایجاد شده است و در ساخت آن از فناوری OLED استفاده شده است.

صفحه نمایش۱۰۸۰p: بالاترین وضوحی است که معمولا در ساخت صفحه نمایش بیشتر گوشی های هوشمند امروزی به کار گرفته می شود و در اصطلاح آن را  Full HD می نامند. این صفحه نمایش دارای رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰  است.

صفحه نمایش ۷۲۰p: این صفحه نمایش نسبت به صفحه نمایش های Full HD از وضوح کمتری برخوردار هستند و دارای رزولوشن ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل هستند.

صفحه نمایش Supersensitive یا ultrasensitive (فوق حساس): صفحه نمایش هایی که این امکان را برای کاربر فراهم می کند که حتی با ناخن انگشت خود و یا با دستکش هم به راحتی از صفحه نمایش استفاده کند.

صفحه نمایش PureMotion HD+: صفحه نمایشی که توسط نوکیا طراحی و ساخته شده است و دارای رزولوشن ۱۲۸۰در ۷۶۸ پیکسل است و دارای خصوصیات متنوعی است.

فیلتر Clearblack: فیلتری (پوششی است که بر روی صفحه نمایش قرار داده می شود) برای کاهش انعکاس نور است که توسط شرکت نوکیا طراحی و ایجاد شده است.

صفحه نمایش Super LCD: یک نام تجاری است و مربوط به صفحه نمایش هایی LCD می شود که با روش خاصی تولید می شوند.

ساختار صفحه نمایش گوشی های هوشمند

قبل از اینکه به بررسی بیشتر انواع مختلف صفحه نمایش گوشی های هوشمند بپردازیم، بهتر است ابتدا با ساختار آن ها آشنا شویم. اگر بخواهیم به ساده ترین شکل توضیح دهید، باید بگوییم که صفحه نمایش ها از چندین لایه مختلف تشکیل شده اند. مواد اصلی تشکیل دهنده صفحه نمایش به همراه بخشی که تأمین کننده نور صفحه نمایش است (مانند نور پس زمینه در صفحه نمایش های LCD)، بخشی از صفحه نمایش را تشکیل می دهند. لایه ای از ترانزیستورهای فیلم نازک یا TFT نیز بر روی لایه قبلی قرار می گیرند و در این لایه از ترانزیستورهایی با ولتاژ پایین برای روشن نگه داشتن پیکسل ها تا زمانی که تصویر تغییر نکند، استفاده می شود.

در ساخت برخی از نمایشگرها از روش هایی برای افزایش حساسیت به لمس استفاده می شود. در برخی از نمایشگرها نیز از پوشش ها و فیلترهایی به منظور کاهش انعکاس نور استفاده می شود؛ برای مثال در برخی از نمایشگرها از پوشش های شیشه ای استفاده می شود که به قسمت تاچ صفحه نمایش متصل می شوند. گوریلا گلس یکی از برندهایی است که در زمینه تولید و طراحی محافظ های شیشه ای فعالیت می کند.

مقایسه صفحه نمایش های OLED و LCD

در ساخت این دو نوع صفحه نمایش از فناوری کاملا متفاوتی استفاده شده است. طراحی LCD به گونه است که نور به میزان متفاوتی از میان کریستال مایع عبور می کند؛ اما طراحی AMOLED و OLED به صورتی است که از شبکه های فعال دیودهای ارگانیک تابنده نور برای تابش نور به صورت مستقیم استفاده می شود.

صفحه نمایش LCD و OLED از بخش های متفاوتی تشکیل شده اند، اما در ادامه ساختار آن ها را به صورت مختصر توضیح می دهیم.

در صفحه نمایش  LCD نور پس زمینه دائما روشن است و در فناوری این صفحه نمایش برای ایجاد رنگ سیاه و رنگ سفید و سایر رنگ ها، از نور صفحه نمایش استفاده می شود. در صفحه نمایش های LCD رده بالا و پیشرفته رنگ ها با بالاترین دقت نمایش داده می شوند؛ اما گاهی اوقات سازندگان این نمایشگرها به منظور کاهش مصرف آن ها، نمایشگرها را کالیبره می کنند که این کار باعث می شود سایه رنگ های قرمز، آبی و بنفش کم رنگ تر نمایش داده شوند.

samsung-galaxy-note-5-vs-lg-g4-quick-look-aa-8-of-10

صفحه نمایش OLED سامسونگ در مقابل صفحه نمایش LCD ال جی

نمایشگرهای LCD می توانند میزان روشنایی و توازن رنگ خود را تا هزاران ساعت در سطح واقعاً خوبی حفظ کنند و از عمر مفید خوبی برخوردار هستند.

در مقابل در نمایشگرهای OLED برای تولیدرنگ مشکی از نور پس زمینه استفاده نمی شود و نور پس زمینه تنها برای تولید رنگ سفید و سایر رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین مصرف انرژی این نمایشگرها پایین است (زیرا این نمایشگرها برای تولید رنگ سیاه نیازمند انرژی نیستند) و رنگ سیاه را بسیار غنی ایجاد می کنند. نمایشگرهای OLED از روشنایی بیشتری برخوردار هستند و رنگ ها بهتر در این نمایشگرها نمایش داده می شوند. البته یکی از معایب نمایشگرهای OLED این است که رنگ سبز را به صورت کاملا اشباع شده نمایش می دهد.

طبق نظر متخصصان امر، عمر نمایشگرهای OLED کمتر از LCD است؛ زیرا در این نمایشگرها روشنایی رنگ های قرمز و آبی زودتر از رنگ سبز کاهش پیدا کند و این موضوع باعث می شود که توازن رنگ ها از حالت طبیعی خود خارج شود.

هزینه تولید نمایشگرهای OLED زیاد است و در حال حاضر به دلیل تولید محدود این نمایشگرها، بسیاری از سازندگان گوشی های هوشمند مانند HTC در محصولات خود به جای استفاده از نمایشگرهای AMOLED از نمایشگرهای LCD استفاده می کنند.

نمایشگر IPS چیست؟

موضوعی که باعث پیچیده تر شدن فناوری نمایشگر LCD و OLED می شود، انواع متفاوت این نمایشگرها است؛ برای مثال نمایشگرهای IPS یکی از نمایشگرهای برتر LCD است که از زاویه دید خوبی برخوردار است و قادر است تصویر شفاف تری ارائه کند. گوشی آیفون ۵ یکی از گوشی هایی است که در ساخت آن از نمایشگرهای IPS استفاده شده است.

lg-new-55-quad-hd-display-g4-01

گوشی های ال جی با صفحه نمایش های LCD IPS

نمایشگر  Super AMOLED چیست؟

سامسونگ بیشترین میزان نمایشگرهای OLED گوشی های هوشمند را تولید می کند و این نمایشگرها را Super AMOLED می نامد.

امروزه در گوشی های هوشمند از نمایشگرهای HD Super AMOLED با وضوح بالا استفاده می شود؛ اما سامسونگ قبلا نمایشگرهای Super AMOLED و Super AMOLED Plus را نیز تولید کرده است. رویکرد سامسونگ برای فاصله گرفتن از نمایشگرهای Super AMOLED Plus و حرکت به سمت تولید نمایشگرهای HD Super AMOLED، یکی از جنجالی ترین رویکردها برای افزایش تعداد پیکسل ها در نمایشگرها بود.

هر یک از پیکسل های صفحه نمایش ها از چندین ساب پیکسل قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است که می توانند با خاموش و روشن شدن و ترکیب شدن با یکدیگر رنگ های اصلی را تشکیل دهند (برای تولید رنگ سفید تمام پیکسل ها با حداکثر میزان روشنایی روشن می شوند).

راه های زیادی برای تعیین الگو برای ساب پیکسل ها وجود دارد. در نمایشگرهای Super AMOLED و HD Super AMOLED برای چینش پیکسل ها از Pentile Layout یا طرح پنتایل سامسونگ (طرح ثبت شده برای چینش ماتریکس پیکسل ها است که در ابزارهای الکترونیکی به کار می ‌رود) و الگوی ساب پیکسل های قرمز، سبز، آبی، سبز سامسونگ (RG، BG)، برای چینش ساب پیکسل ها استفاده می شود.

در واقع در طرح Pentile Layout از ساب پیکسل های قرمز و آبی نسبت به ساب پیکسل های سبز به میزان کمتری استفاده می شود. در واقع می توان گفت که در طرح Pentile Layout ساب پیکسل های کمتری نسبت به طرح RGB در نمایشگرهای LCD و AMOLED گوشی های هوشمند ساخت شرکت های دیگر، مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه در نمایشگرهای Pentile به جزییات تصویر و متون با دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که کوچک ترین اجزای تشکیل دهنده تصویر به راحتی قابل مشاهده هستند و فضاهای خالی تصویر نیز قابل تشخیص هستند.

بسیاری از افراد معتقدند وضوح تصویر در نمایشگرهای Super AMOLED Plus نسبت به نمایشگرهای non Plus که در برخی از پرچم داران سامسونگ مانند گلکسی اس ۴ استفاده می شود، بیشتر است؛ زیرا در نمایشگرهای Super AMOLED Plus هر پیکسل از سه ساب پیکسل تشکیل شده است، در حالی که در نمایشگرهای HD Super AMOLED هر یک از این پیکسل ها از دو ساب پیکسل تشکیل شده است.

اگر چه مقامات رسمی سامسونگ در این مورد اظهار نظر نکرده اند؛ اما یکی از کارمندان شرکت سامسونگ در آمریکا (نه خود شرکت Samsung Display که تولید کننده صفحه نمایش های گوشی های سامسونگ است) به بیان این مطلب پرداخته است که عمر مفید نمایشگرهای PenTile بیشتر است و هزینه ساخت آن از نمایشگرهای Super AMOLED Plus کمتر است و مصرف آن نیز نسبت به این نمایشگرها کمتر است و دلیل مصرف کمتر نیز به کار گیری ساب پیکسل های کمتر در این نمایشگرها است.

تراکم پیکسل

به طور کلی باید بگوییم هر چقدر تعداد پیکسل ها در هر اینچ (ppi) افزایش پیدا کند، کیفیت تصویر هم بهتر می شود؛ بنابراین تراکم پیکسل بیشتر به معنای کیفیت بهتر است.

اپل معتقد است که چشم انسان تراکم پیکسل بیش از ۳۲۶ پیکسل در هر اینچ را نمی تواند تشخیص دهد. رزولوشن ۱۰۸۰p در صفحه نمایش های گوشی های هوشمند معمولا در اندازه ۵ اینچی به کار گرفته می شوند و معمولا تراکم پیکسل نمایشگرهای  ۱۰۸۰P یا Full HD از تراکم پیکسلی برابر با ۳۰۰ تا ۴۰۰ پیکسل در هر اینچ برخوردار هستند.

با وجود اینکه تراکم پیکسل عامل مهمی در روان بودن تصویر محسوب می شود، اما تنها یکی از عوامل مهم است. وقتی که تراکم پیکسل در نمایشگر گوشی ها را با تراکم پیکسل نمایشگر تبلت ها مقایسه می کنیم، متوجه می شویم که تراکم پیکسل بین این دو یکسان نیست. لازم به ذکر است چنانچه در هنگام مطالعه مطلب در تبلتی با تراکم پیکسل کمتر، آن را دور از چشم خود نگه دارید، چشم شما آسیب نمی بینند.

روشنایی و رنگ

این دو عامل به همان اندازه که در تلویزیون های HD مهم هستند، در نمایشگر گوشی های هوشمند نیز مهم و قابل توجه هستند. بیشتر افراد دوست دارند، رنگ های روشن را بسیار روشن و رنگ های تیره را کاملا تیره مشاهده کنند و دوست دارند رنگ هایی مثل آبی و سبز را به صورت غنی و کاملا اشباع شده مشاهده کنند و مجذوب چنین رنگ هایی می شوند، هر چند ممکن است چنین رنگ هایی به واقعیت نزدیک نباشند و مصنوعی به نظر برسند.

رنگ هایی که کاملا اشباع شده هستند، پس از مدتی چشم انسان را خسته می کنند و کاملا غیر طبیعی و مصنوعی به نظر می رسند.

در برخی از تلویزیون های OLED تنظیماتی برای کاهش و افزایش روشنایی و اشباع رنگ ها مطابق میل کاربر وجود دارد و افراد باید برای دست یافتن به تصویری طبیعی، تنظیمات منوهای مختلف را تغییر دهند.

انعکاس نور، عاملی پنهان کاهش کیفیت تصویر

حتما تا کنون این مشکل برای شما هم پیش آمده است که در زیر تابش نور مستقیم اصلا نتوانسته اید صفحه نمایش گوشی خود را ببینید و یا به زحمت توانسته اید آن را ببینید.  این مشکل به انعکاس نور در صفحه نمایش باز می گردد. انعکاس نور در برخی از نمایشگرهای گوشی های هوشمند بسیار بالا است که استفاده از آن ها را در زیر تابش مستقیم نور آفتاب یا هر منبع نور دیگری غیر ممکن و یا حداقل بسیار دشوار می کند؛ اما نمایشگرهای برخی از گوشی های هوشمند، در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارند؛ برای مثال شرکت نوکیا برای مقابله با این مشکل در گوشی های رده بالای خود، فیلتری به نام ClearBlack را روی قسمت تاچ گوشی (اما زیر شیشه اصلی نمایشگر) تعبیه کرده است که باعث کاهش انعکاس نور می شود. این فناوری در هر دو نمایشگر LCD و OLED به کار گرفته می شود.

nokia-lumia-icon-9

گوشی Lumia Icon نوکیا با صفحه نمایش مجهز به فیلتر Clearblack

در ساخت این فیلتر از تکنیک پلاریزاسیون دایره ای یا circular polarization استفاده شده است که باعث می شود نور در جهت عقربه های ساعت حرکت کند، سپس نوری را که خلاف جهت عقربه های ساعت به صفحه نمایش باز می گردد، مسدود می کند. نتیجه این کار کاهش انعکاس نور در صفحه نمایش ها است و باعث می شود صفحه نمایش هم در فضای بسته و هم در فضای باز بهتر دیده شود.

چه شرکتی بهترین عملکرد را در ساخت صفحه نمایش ها دارد؟

نوکیا، اپل، سامسونگ و اچ تی سی همگی گوشی های هوشمند پیشرفته ای با صفحه نمایش هایی با وضوح بالا تولید می کنند و بهتر بودن بازآفرینی رنگ ها در نمایشگرهای LCD و OLED در اغلب موارد به نظر شخصی افراد باز می گردد. حال این سوال مطرح می شود که کدام یک از این شرکت ها از نظر تکنیکی عملکرد بهتری دارند؟ در آزمایشی، صفحه نمایش دو گوشی سامسونگ و اچ تی سی (گلکسی اس ۴ سامسونگ و اچ تی سی وان) مورد آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد که صفحه نمایش گوشی سامسونگ به طور کلی از صفحه نمایش گوشی اچ تی سی بهتر است؛ اما این برتری در تمام زمینه ها مشاهده نشد.

samsung-galaxy-s3-htc-one-x-homescreens-1000x547

در حالی که مشاهده صفحه نمایش بیشتر گوشی ها در زیر تابش نور مستقیم آفتاب دشوار است، اما صفحه نمایش گوشی های رده بالای نوکیا که به فیلتر ClearBlack مجهز هستند، در این زمینه عملکرد خوبی دارند و در فضای باز به راحتی قابل مشاهده هستند. صفحه نمایش های گوشی های سامسونگ نسبت به صفحه نمایش های گوشی های نوکیا، اپل و اچ تی سی، در زیر تابش مستفیم نور، بدترین عملکرد را دارند.

توصیه نهایی ما در هنگام خرید گوشی این است که گوشی هوشمندی را انتخاب کنید که صفحه نمایش آن در حالت اتوماتیک بهترین عملکرد را داشته باشد و عملکرد آن را با صفحه نمایش سایر گوشی ها مقایسه کنید. چنانچه رنگ های صفحه نمایش را دوست داشتید و رنگ های آن زیاد از حد سرد و خسته کننده و یا زیاد از حد گرم (که باعث می شود رنگ ها غیر طبیعی و مصنوعی به نظر برسند) نبود و میزان انعکاس نور آن هم پایین بود، در خرید آن گوشی تردید نکنید. در ضمن یکی از ویژگی های دیگر صفحه نمایش های خوب این است، که متون ریز در آن تار نمی شود و کاربر بتواند بدون اینکه چشمش خسته شود، به راحتی آن ها را بخواند.

 یک دیدگاه

Sheldon

سلام . توضیحات جالبی ارائه فرمودین
ولی صفحه نمایش رتینا بی ارزش نیستند و کارایی خوبی هم دارند عجیبه شما که اطلاعات خوبی دارین چطور رتینا رو اینجوری قضاوت کردین ! در حال حاضر صفحه نمایش اپل بهترین عملکرد رو داشته و طیف وسیعی از رنگ ها رو نمایش میده و البته واقعی ترین رنگ ها . حتی در میزان روشنایی هم بهترینه ، در ضمن من طرفدار اپل نیستم فقط چون با گوشی های این برند کار کردم دیدگاه خودمو عرض کردم
با تشکر