شیفر

سریع‌ترین خودروهای جهان در سخت‌ترین پیست آمریکا به رقابت پرداختند

آیا کنجکاو هستید که بدانید اگر بهترین و اسپرت ترین خودروهای جهان با هم به یک رقابت منصفانه در یک پیست فوق العاده سخت بپردازند نتیجه چه خواهد شد؟ تا پایان این مقاله را بخوانید.

کلیک- رقابتی جذاب بعد از یک دهه مابین جذاب ترین و اسپرت ترین خودرهای جهان در پیست VIR(مخففVirginia International Raceway ) برگزار شده است تا بتوان با عملکرد واقعی یک خودرو در تشخیص بهترین بودن آن قضاوت کرد نه از روی برند خودروها یا تبلیغاتی که دور و بر آنهاست.

در این آزمون تلاش شد پاسخی از ایالات‌متحده به معیار نوربرگ‌رینگ آلمان داده شود؛ همان جایی که خودروسازان با سریع‌ترین محصولات خود برای کسب لپ تایم (زمان پیمودن یک دور پیست) بهتر مبارزه می‌کنند.

 VIR طولانی‌ترین پیست در کل ایالات‌متحده بشمار می‌رودکه  این امکان در پیست ۶٫۶ کیلومتری آن کاملاً فراهم است. این خودروهای اسپرت در این پیست منحصر بفرد و خشن با هم به رقابت پرداختند تا پیروز میدان مشخص شود.

Virginia International Raceway

برای دسته بندی خودروهای شرکت‌کننده  در این جدال بزرگ را در پنج کلاس از LL1 تا LL5 دسته‌بندی شده اند. کلاس LL1 مخصوص خودروهایی با قیمت پایهی زیر ۳۵ هزار دلار است تا نهایتاً کلاس LL5 که مختص خودروهایی با قیمتی بیش از ۲۴۵ هزار دلار است. با توجه به تعداد زیاد خودروهای شرکت‌کننده، در این قسمت فقط به معرفی خودروها، لپ تایم آن‌ها و شرایط آزمون می‌پردازیم. باید به این  نکته ضروری نیز اشاره کرد که قیمتی که جهت کلاس‌بندی خودروها در نظر گرفته شده با احتساب آپشن‌های بهبود عملکرد مانند دیسک‌های ترمز کربن سرامیکی، قطعات سبک‌وزن فیبر کربنی، لاستیک‌های عملکردی و دیگر موارد تقویتی لحاظ شده است. شرکت‌کنندگان این رقابت بزرگ:آکورا NSX،آئودی R8 V10 Plus، آئودی TTS، ب‌ام‌و M2، ب‌ام‌و M4 GTS، شورولت کامارو ۱LE، شورولت کامارو SS 1LE، شورولت کوروت گرند اسپرت، دوج چارجر هلکت، دوج وایپر ACR، فراری ۴۸۸ GTB، فورد فوکوس RS، فورد موستانگ شلبی GT350R، جگوار F تاپ Project 7، لکسوس GS F، مک‌لارن ۵۷۰S، پورشه ۹۱۱ GT3 RS، پورشه کیمن GT4

the world's fastest cars

the world's fastest cars

محدوده ی قیمتی هر کلاس

LL1: تا ۳۴,۹۹۹ دلار

LL2: 35,000 تا ۶۴,۹۹۹ دلار

LL3: 65,000 تا ۱۲۴,۹۹۹ دلار

LL4: 125,000 تا ۲۴۴,۹۹۹ دلار

LL5: 245,000 دلار به بالا

the world's fastest cars

the world's fastest cars

غیر از این ۱۸ خودرو، ۳ خودروی دیگر را هم در این آزمون شرکت داده‌ شده اند که در هیچ‌یک از کلاس‌های LL1 تا LL5 قرار نمی‌گیرند. دو خودرو از این سه  صرفاً مخصوص پیست هستند که عبارت‌اند از مزدا MX-5 Cup Car و لکسوس RC F GT کانسپت. این دو خودرو به این منظور  دعوت شده اند که مقایسه‌ای  بین عملکرد خودروهای مسابقه‌ای با خودروهای خیابانی معمولی در پیست شده باشد و خودروی آخر نیز تسلا مدل S P85D است برای اینکه بفهمیم یک خودروی الکتریکی تا چه حد توان رقابت با انواع بنزینی را دارد. بدین ترتیب تعداد کل خودروهای شرکت‌کننده در این آزمون بزرگ به ۲۱ دستگاه رسید.

داوران با این خودروها سه روز را در روزهای گرم و طاقت‌فرسای اوایل ماه ژوئن سپری کرده اند و آن‌ها را در شرایط مختلف و دمای هوای گوناگون مورد آزمایش قرار داده اند تا به نتایجی کاملاً منصفانه و برابر دست پیدا کنند. روش این آزمون هم اینگونه بوده است که در هر خودرو با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته اقدام به ثبت داده‌ها و اطلاعات گوناگونی نموده و چندین کارشناس حرفه‌ای با خودروها به رانندگی پرداختند .حتی در برخی موارد از مشاوران و مهندسان شرکت‌های سازنده نیز کمک گرفته شده است برای اینکه تشخیص بدهند چگونه بهترین و سریع‌ترین عملکرد را از ماشین استخراج کنند. در روزهای آزمون به‌طورمعمول ساعات اولیهی صبح زمان طلایی بودند چراکه در این ساعات هوا خنک بوده و متراکم‌تر است که درنتیجه موجب عملکرد بهتر خودروها شده و امکان استفاده از حداکثر توان موتور را فراهم می‌کند. حال در جدول زیر نتیجهی سه روز تلاش و ثبت داده‌های فراوان را مشاهده می‌کنید. اطلاعات و مشخصاتی که با تلاش فراوان کارشناسان به‌دست‌آمده و سعی شده تا حد امکان عادلانه باشند.

جدول لپ تایم خودروهای شرکت‌کننده در آزمون بزرگ کارانددرایور

رتبهخودروکلاسقدرتزمان
۲۱تسلا مدل S P85Dالکتریکی۴۶۵ اسب بخار۳:۱۷:۴
۲۰آئودی TTSLL2۳۰۰ اسب بخار۳:۰۷:۷
۱۹مزدا MX-5 Cup Carمسابقه‌ای۱۵۵ اسب بخار۳:۰۶:۴
۱۸لکسوس GS FLL3۴۷۰ اسب بخار۳:۰۵:۹
۱۷شورولت کامارو ۱LELL1۳۳۵ اسب بخار۳:۰۴:۳
۱۶فورد فوکوس RSLL2۳۵۰ اسب بخار۳:۰۳:۹
۱۵دوج چارجر هلکتLL3۷۰۷ اسب بخار۳:۰۳:۳
۱۴جگوار F تایپ Project 7LL4۵۷۵ اسب بخار۳:۰۲:۲
۱۳ب‌ام‌و M2LL2۳۶۵ اسب بخار۳:۰۱:۹
۱۲آئودی R8 V10 PlusLL4۶۱۰ اسب بخار۲:۵۶:۱
۱۱شورولت کامارو SS 1LELL2۴۵۵ اسب بخار۲:۵۴:۸
۱۰پورشه کیمن GT4LL3۳۸۵ اسب بخار۲:۵۴:۰
۹ب‌ام‌و M4 GTSLL4۵۰۰ اسب بخار۲:۵۲:۹
۸فورد موستانگ شلبی GT350RLL2۵۲۵ اسب بخار۲:۵۱:۸
۷آکورا NSXLL4۵۷۵ اسب بخار۲:۵۰:۲
۶مک‌لارن ۵۷۰SLL4۵۶۵ اسب بخار۲:۴۷:۴
۵شورولت کوروت گرند اسپرتLL3۴۶۰ اسب بخار۲:۴۷:۱
۴پورشه ۹۱۱ GT3 RSLL4۵۰۰ اسب بخار۲:۴۷:۰
۳فراری ۴۸۸ GTBLL5۶۶۰ اسب بخار۲:۴۵:۱
۲دوج وایپر ACRLL4۶۴۵ اسب بخار۲:۴۴:۲
۱لکسوس RC F GTکانسپت۵۰۰ اسب بخار۲:۴۳:۲

پس از  این آزمون‌های فراوان و طولانی و بررسی کامل عملکرد خودروها، دوج وایپر ACR توانست سریع‌ترین رکورد یک دور پیست VIR (در بین ۱۸ خودروی اصلی شرکت‌کننده) را بنام خود ثبت کرده و پیروز این رقابت نفس‌گیر گردد و دیگر خودروها را پشت سر بگذارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.