ساختمان خود را سبز کنید

پوشش گیاهی بر سطح ساختمان ها علاوه بر ایجاد چشم اندازی مطلوب، در زیباسازی نمای شهرنیز نقش به سزایی دارد. حال آنکه کارشناسان مزایای بسیاری را برای این روش از زیباسازی کشف کرده اند.

 

به گزارش کلیک، با رشد زندگی مدرن و به موازات آن زندگی در محیط های آپارتمانی امکان داشتن باغ ها وباغچه هایی به سبک و سیاق گذشه برای بسیاری از ما مقدور نیست. طراحان ساختمانی برای رفع این نقیصه از زندگی مدرن شهری، پوشش گیاهی بر روی نمای خارجی ساختمان ها را ابداع کرده اند. طراحی خلاقانه ای که این روزها از هتل های لوکس نیویورک تا برج های سیدنی و سنگاپور را به خود درگیر کرده است.

  با همه گیر شدن استفاده از پوشش گیاهی در نمای بیرونی ساختمان ها و یا در پشت بام آپارتمان ها کارشناسان مزایای بسیاری را برای این سبک از طراحی کشف کرده اند. از زیباتر شدن فضای زندگی مدرن و صنعتی گرفته تا تبدیل co2  موجود در هوا.

برای روشن شدن این مسئله، یک شرکت مهندسی ۵ شهر بزرگ و صنعتی را برای تحقیق انتخاب کرده است تا تاثیرات مثبت پوشش گیاهی ساختمان ها را مورد آزمایش قرار دهد. برلین، لندن، هنگ کنگ، لس آنجلس و ملبورن پنج شهری هستند که طی این پروژه مورد آزمایش همه جانبه تاثیرات فضای سبز ساختمانی قرار خواهند گرفت.

طی این تحقیق تاثیرات بسیاری برای فضای سبز در ساختمان ها به دست آمد که بدیهی ترین آن را می توان جذب دی اکسید کربن در هوای پیرامونی ما و تبدیل آن به اکسیژن دانست. از آنجایی که زندگی مدرن اجازه ایجاد باغچه هایی با طراحی کلاسیک را به طراحان نمی دهد، فضای سبز ساختمانی این خلا را به خوبی پر می کند.

طی تحقیقات انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که فضای سبز در پوشش گیاهی ساختمان ها بسیاری از آلودگی های دیگر از قبیل گرد و غبار و دوده های موجود در هوا را به خود جذب و آلودگی را کاهش می دهد. این تاثیر به اندازه ایست که محققان وجود یک گیاه بر روی میز کار را در ایجاد تصفیه هوای پیرامونی موثر می دانند.

ایجاد آسمان خراش ها و تجهیز آن با تکنولوژی روز تاثیری در تصفیه هوا شهری نداشته، این در صورتی است که ایجاد فضای سبز ساختمانی تاثیر ۲۰ درصدی در تصفیه هوای پیرامونی دارد.

همچنین از مزایای دیگر نمای گیاهی ساختمان ها می توان به تعدیل گرمای تولید شده توسط ترافیک شهری و فضای داخلی ساختمان ها اشاره کرد. ساختار گیاهی قادر است با ایجاد توازن در دمای محیط، حرارت ایجاد شده و آزاردهنده را به میزان بسیاری کاهش دهد. طبق این تحقیق، به جرات می توان گفت پوشش گیاهی در نمای ساختمان ها در شهری پر رفت و آمد مانند هنگ کنگ به کاهش ۱۰ درجه ای گرمای نامطلوب کمک کرده است. این کاهش دما در روزهای داغ تابستانی بیش از هر زمان دیگری به کمک ساکنین ساختمان ها می آید. چرا که سقف های پوشیده شده با گیاهان گرمای هوا را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد و این در حالیست که همین شرایط در خانه هایی با سقف معمولی را غیرقابل تحمل می کند. از آنجایی که کره زمین همه ساله در حال گرمتر شدن است، پدیده مسقف کردن ساختمان با گیاهان بهترین راهکاریست که می تواند شرایط بهتری را فراهم کند.

از نکات قابل توجه در مورد تاثیرات مفید فضای سبز ساختمانی، علاوه بر کاهش دما، کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای می توان کاهش آلودگی صوتی را نیز برشمرد. طبق تحقیقات کارشناسان در زمینه کاهش آلودگی صوتی، محققان دریافتند اگرچه این پدیده به صورت صد در صدی نمی تواند همانند یک عایق صدا، صداهای ناخواسته را بلوکه کنند اما در تعدیل آن تاثیر بسزایی دارند.

از دیگر مزایای پوشش گیاهی در ساختمان ها، می توان به جلوگیری از سیل اشاره کرد. اگرچه این ویژگی تاثیر آنی و بلافاصله ای ندارد، اما به مرور زمان با کشیدن درصد بسیاری از قطرات باران امکان جاری شدن و سیل را بسیار کاهش می دهد.

در ادامه محققان به تاثیرات روحی بی بدیل فضاهای سبز ساختمانی در ساکنین آپارتمان ها و همچنین کارمندان ادارات پرداخته اند که می تواند بدون اتلاف وقت اداری سری به پشت بام زده و با کشیدن چند نفس عمیق در محیطی سرسبز، انرژی مجدد برای انجام وظایف روزانه را از سر گیرند و چه بسا با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین عایق بندی مناسب مزرعه ای کوچک بر روی پشت بام یک برج و یا آپارتمان پدید آورند.بدون دیدگاه