بررسی همه جانبه فناوری HD و Ultra HD (بخش دوم)

در بخش اول این مطلب به بررسی جامع فناوری HD و Full HD و مقایسه کامل آن ها پرداختیم. در این بخش قصد داریم به بررسی وضوح QHD بپردازیم و آن را با وضوح HD مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

کلیک – در بخش اول این مقاله به بررسی HD و Full HD پرداختیم و در ادامه این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل تری با وضوح HD و UHD آشنا کنیم. در ابتدا به بررسی وضوح QHD می پردازیم.

گوشی ال جی جی ۳ در سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین صفحه نمایش با وضوح QHD عرضه شد و در سال ۲۰۱۵ نیز گوشی هایی همانند ال جی جی ۴ و گلکسی اس ۶ سامسونگ با صفحه نمایش QHD روانه بازار شدند و در سال جاری نیز برخی از گوشی ها همانند ال جی جی ۵، گلکسی اس ۷ سامسونگ و اچ تی سی ۱۰ از صفحه نمایش هایی با این وضوح برخوردار هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با وضوح های QHD، qHD و UHD آشنا کنیم و تفاوت آن ها را برای شما بیان کنیم.

وضوح Quad HD چیست؟

کلمه Quad HD نام دیگری برای وضوح WQHD و مخفف کلمه “Wide Quad High Definition” (وضوح چهار برابر HD است) است.

androidpit-nexus-6-screen-qhd-hd-w782

مقایسه صفحه نمایش Full HD و QHD

در ساخت نمایشگرهای QHD از پیکسل های بیشتر نسبت به نمایشگرهای HD استفاده می شود و تعداد پیکسل های بیشتر هم به معنای تصاویر و فیلم های واضح تر است.

نمایشگرهای QHD دارای رزولوشن ۱۴۴۰*۲۵۶۰ هستند که چهار برابر نمایشگرهای HD) 720p) است؛ بنابراین وضوح نمایشگرهای QHD به اندازه نمایشگرهای Ultra HD (فوق اچ دی) ۴K با رزولوشن ۲۱۶۰*۳۸۴۰ نیست.

۱۴۰۱۳۷۷۵۶۵_w670_h453

نمایشگرهای WQHD نیز از نسبت تصویر ۱۶:۹ برخوردار هستند و حرف W در نمایشگرهای WQHD به کلمه wide به معنای عریض باز می گردد. استفاده از این نسبت تصویر در صفحه نمایش گوشی های هوشمند به تدریج در حال افزایش است و امروزه تقریبا تمام فیلم ها با نسبت تصویر ۱۶:۹ تهیه می شوند.

وضوح qHD چیست؟

کلمه qHD مخفف کلمه quarter HD به معنای یک چهارم وضوح Full HD است. نمایشگرهای qHD دارای رزولوشنی برابر با ۵۴۰*۹۶۰ هستند. وضوح این نمایشگرها یک چهارم وضوح نمایشگرهای Full HD است و گوشی های نسبتا قدیمی مانند اچ تی سی Desire 601، گلکسی اس ۴ مینی سامسونگ و سونی Xperia M2 از صفحه نمایشی با این وضوح برخوردار هستند.

وضوح ۴K یا UHD چیست؟

این وضوح در حال حاضر بالاترین وضوح متداول است که در نمایشگرها مورد استفاده قرار می گیرد. وضوح نمایشگرهای ۴K با رزولوشن ۲۱۶۰*۳۸۴۰، چهار برابر وضوح نمایشگرهای Full HD است. امیدواریم با توضیح ارائه شده تفاوت دو وضوح QHD و ۴K را فهمیده باشید.

امروزه وضوح ۴K مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ زیرا در چند سال آینده قطعا تمام نمایشگرهای رده بالا با این وضوح عرضه خواهند شد. در حال حاضر شرکت رسانه ای نتفلیکس قسمتی از محتوای خود را با این وضوح ارائه داده است و در آینده نزدیک برخی از شبکه های تلویزیونی نیز با این وضوح عرضه خواهند شد. در حال حاضر دوربین بسیاری از گوشی های هوشمند از قابلیت فیلم برداری با وضوح ۴K برخوردار هستند؛ اما در حال حاضر فقط گوشی Xperia Z5 Premium مجهز به نمایشگر ۴K است؛ اما صادقانه باید گفت زمانی که گوشی Xperia Z5 Premium را با Xperia Z5 معمولی مقایسه می کنیم، تفاوتی احساس نمی کنیم؛ زیرا صفحه نمایش گوشی بسیار کوچک است و تفاوت وضوح ۴K با وضوح Full HD تنها در نمایشگرهای بسیار بزرگ مشخص می شود.

xperia-z5-premium-freeze-the-action-7d9e4eae78bba0224345076843277989

مقایسه های وضوح های qHD، HD، Full HD، QHD و ۴K UHD با یکدیگر

برای مقایسه رزولوشن تمام این وضوح ها می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

table

در بخش بعدی این مقاله به بررسی جامع وضوح ۸K که تحت عنوان UHD-2 یا Super Hi Vision نیز شناخته می شود، می پردازیم.

 بدون دیدگاه