رد فرضیه گرد بودن زمین از جانب برخی کارشناسان

گردبودن زمین یک فرضیه است که تقریبا همه دانشمندان آن را قبول کرده اند و به کروی بودن آن شک ندارند می خواهیم به بررسی این نظریه و چگونگی تایید آن بپردازیم اما به تازگی برخی دانشمندان به رد این موضوع پرداخته اند به عقیده آن ها زمین کاملا صاف و بدون انحنا است فیزیکدانان و جغرافیدانان و منجمین زیادی به این نظریه رای داده اند. می خواهیم تفاوت این دو نظریه و استدلال هریک را بدانیم. این مطلب دلیلی بر تایید یا رد نظر این دانشمندان نیست و فقط برای اطلاعرسانی در خصوص ظهور چنین نظریه هایی ارائه می شود.

کلیک – امروزه اغلب مردم فکر می‌کنند، زمین گرد است و البته این را بدیهی هم می‌دانند. شاید باور نکنید ولی احتمالا بسیار تعجب می‌کنید اگر بدانید نه تنها افرادی هستند که به گردش زمین به دور خورشید اعتقاد ندارند، بلکه معتقدند این یک اشتباه بزرگ است که فکر کنیم زمین مثل یک توپ کروی است و حقیقت این است که زمین تنها می‌تواند به صورت یک سکه یا بیسکویت مسطح باشد! انسان‌های بی‌سوادی هم نیستند و بسیار پرادعا هستند.
بسیاری از آنها جز فیزیکدانان و جغرافیدانان سرشناس هستند. مثل تمام مسایل دوقطبی دیگر، مانند سفر انسان به ماه، زمین کروی و زمین تخت (زمین مسطح یا زمین صاف هم گفته می‌شود) طرفدارن و مخالفان خودش را دارد. هر یک از این گروه برای رد نظریه مقابل، دلایلی را ذکر می‌کنند.

نخستین کسی که برای گرد بود زمین دلیل آوردی کسی نبود جز ارسطو. او در این باره استدلال‌های مختلفی را به کار گرفته است تا به احتمال زیاد بتواند دیگران را هم مثل خودش متقاعد کند. بسیاری از مردم تا پایان قرن ۱۹، به هر آنچه ارسطو گفته بود ایمان داشتند. اولین استدلال ارسطو این بود که سایه‌ی زمین که موقع ماه گرفتگی دیده می‌شود، همیشه به شکل منحنی یعنی بخشی از دایره است. اگر زمین شکلی جز کره می‌داشت، سایه‌ای که در بعضی جهت‌ها می‌انداخت بخشی از دایره نبود (هلالی شکل بودن فازهای عادی ماه دال بر گرد بودن خود ماه است).دومین دلیل ارسطو این بود که طلوع و غروب ستاره‌ها برای ساکنان شرق زمین زودتر اتفاق می‌افتد تا برای آنهایی که در غرب‌اند. اگر زمین از شرق تا غرب تخت می‌بود، ستاره‌ها هم برای غربی‌ها و هم برای شرقی‌ها در یک زمان طلوع می‌کردند. و دست آخر این که، مسافرانی که به شمال می‌روند کم‌کم ظهور ستاره‌هایی را در بالای افق شمال می‌بینند که قبلا نمی‌دیدند، و این نشانه‌ی انحنای زمین از شمال به جنوب است. البته در این مورد ناگزیرید یا گزارش‌های دوستان سفرکننده را بپذیرید یا خودتان بار سفر ببندید.

سومین استدلال ارسطو صرفا نظری یا حتی فلسفی بود. اگر زمین یک وقتی در گذشته‌ها از قطعات کوچک‌تری تشکیل شده باشد (یا می‌توانسته است تشکیل شده باشد)، قطعات آن به مرکز مشترکی سقوط کرده‌اند و به این ترتیب لابد کره‌ای تشکیل داده‌اند. علاوه بر این، کره مسلما کامل‌ترین شکل صلب است. جالب این جاست که ارسطو بر این استدلال آخر هم اندازه‌ی دو تای قبلی تاکید کرده است. در آن روزها، پیش از «روش علمی» امروزی، تأیید مشاهداتی برای جست‌و‌جوی واقعیت لازم نبود.

پس اگر قبول کنیم که زمین گرد باشد، نخستین کسی که محیط آن را به دقت اندازه گرفت یک یونانی دیگر بود به اسم اراتوستن. او توجه کرد که در روز اول تابستان، اشعه‌ی آفتاب درست به ته چاه قائمی در سیرن (آسوان امروزی) در مصر می‌خورد و این یعنی که درست در بالای آسمان است. همزمان در اسکندریه (۵۰۰۰ استادیم دورتر) نور آفتاب زاویه‌ای برابر با یک پنجاهم دایره با راستای قائم می‌سازد (هر استادیم تقریبا ۱۶۰ متر بود). از آن جا که خورشید در فاصله‌ی بسیار دوری واقع شده است، پرتوهای آن تقریبا موازی با هم به زمین م‌ رسند.
اگر دایره‌ای بکشید و دو شعاع آن را طوری رسم کنید که یکی از سیرن و دیگری از اسکندریه بگذرد (هر دو شعاع بر محیط دایره عمودند) خواهید دید که پرتویی که موازی با یکی از شعاع‌ها (در سیرن) به زمین می‌رسد با شعاع دیگر (در اسکندریه) زاویه‌ای می‌سازد که مساوی با زاویه‌ی میان دو شعاع است.

بنابراین اراتوستن نتیجه گرفت که محیط کامل زمین ۵۰۰۰×۵۰ استادیم یا تقریبا ۴۰ هزار کیلومتر است. این محاسبه با بهترین مقدار امروزی حداکثر یک درصد اختلاف دارد. یکی از طرفداران نظریه زمین تخت می‌گوید: جهان تخت است ما معتقدیم کسانی که امروز به نام عالم و دانشمند شناخته می‌شوند، در واقع فریبکارانی هستند که عوام را گول می‌زنند.
البته تکنولوژی و تمام چیزهای خوبی که برای ما آورده است، هیچ ربطی به علم ندارد. تمامی مخترعین ضدعلم بوده‌اند؛ مثلا برادران رایت (مخترعین هواپیما) گفته‌اند: نظریات علمی ما را سال ها عقب نگه داشت. زمانی که ما تمام علم را به دور انداختیم و از تجربه‌ها شروع کردیم، آنگاه هواپیما را اختراع کردیم. طرفدارن نظریه زمین تخت دلایل متعددی را برای اثبات مسطح بودن زمین آورده‌اند در زیر به چند مورد از معروف‌ترین نظریه‌های آنها برای رد نظریه زمین کروی را آورده‌ایم:

۱٫ ناپدید‌شدن کشتی‌ها در افق
از گذشته مردم وقتی در کنار ساحل کشتی‌ها را مشاهده می‌کردند آنها را در حال پایین رفتن می‌دیدند و ارسطو برای کرویت زمین این دلیل را مطرح می‌کند که کشتی به زیر انحنا می‌رود و ناپدید می‌شود ولی اگر زمین صاف باشد باید کم‌کم دور شود و کوچک شود و امروزه نیز این یک دلیل مهم برای کروی گرایان است که ادعا‌های فراوانی دارند. درگذشته به دلیل نبود امکانات پیشرفته و کافی مردم افکار مختلفی داشتند اما امروزه با وجود امکانات بیشمار و پیشرفته دست انسان برای نتیجه‌گیری نهایی از وقایع بازتر است و دورشدن کشتی‌ها و ناپدید شدن آنها چیزی است که نکته‌ای در آن از شما پنهان شده.
اگر فرض کنیم زمین کروی است و یک کشتی درحال دور شدن است به علت وجود انحنا که مانند تپه است کشتی باید به سمت پایین منحرف شود و دکل آن کج دیده شود و کم‌کم ناپدید شود اما، ما مورد اول را شاهد نیستیم و فقط مورد دوم را شاهدیم و اگر واقعا زمین کروی باشد وقتی که با یک تلسکوپ یا دوربین سوپرزوم به مسیری که کشتی در آن ناپدید شده نگاه می‌کنید نباید کشتی را ببینید زیرا انحنا مانع دید شما می‌شود اما موضوع کاملا خلاف چیزی است که فکر می‌کنید!!
یک دوربین سوپر زوم یا یک تلسکوپ بردارید و یک کشتی را در نظر بگیرید وقتی کشتی دور می‌شود و ناپدید می‌شود به سمت آن زوم کنید و با تصویر شگفت‌انگیزی روبرو خواهید شد زیرا کشتی کاملا نمایان است و می‌شود کشتی را در افق بصورت کامل مشاهده کرد هرچند بخار آب و لایه اتمسفر دید شمارا محدود می‌کند اما می‌شود کشتی‌های ناپدید شده را در افق مشاهده کرد! دلیل اینکه کشتی‌ها در افق ناپدید می‌شوند انحنا نیست، این به این معنی است که چشمان شما دارای یک افق محدود هستند که با دوربین و تلسکوپ دید در افق افزایش می‌یابد.آونگ فوکو

۲٫ آونگ فوکو زمین تخت
بسیاری ادعا می‌کنند که چون آونگ فوکو با سرعت‌های مختلف در جاهای مختلف چرخش دارد پس زمین کروی و درحال حرکت است. چرخش زمین کاملا بی‌ربط به آونگ است! نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که اگر زمین در حقیقت چرخش دارد و آونگ را تحت تاثیر چرخش خود قرار می‌دهد، کسی نباید به آونگ نیرو وارد کند و آن را هل بدهد تا حرکت کند، بلکه باید صبر کنند تا حرکت زمین باعث حرکت آونگ شود و اگر چنین است که ادعا دارند پس هرچیزی در این جهان باید دچار تغییر بر اساس چرخش زمین شود و همه چیز باهم ۳۶۰ درجه بچرخد و تحت تاثیر قرار بگیرد و اینگونه است که نظم جهان برهم خواهد ریخت! زمین تخت
حال این ادعا بماند که جو هم با زمین درحال چرخش است و همه چیز همراه جو حرکت می‌کند و تنها خارج از جو میتوان حرکت زمین را حس کرد (اینجا هم مشکل دیگری برای آونگ فوکو ایجاد می‌شود) یک ماشین باید سرعتی متفاوت در قطب و استوا داشته باشد و همینطور هیچ آونگ ثابتی در جهان وجود نداشته باشد و همه رفتاری مانند فوکو از خود نشان دهند و خیلی ایرادات دیگر که دکتر سموئل برلی روبوتهام در کتاب زمین نه یک کره به آن پرداخته است.

۳٫ ماه یک دیسک است
طرفداران نظریه زمین تخت معتقدند که در تمامی نقاط مختلف زمین، مردم ماه را به یک شکل می‌بینند! نجوم مدرن ادعا دارد ماه یک کره است که مدار آن در مدار زمین قفل شده و درحال چرخش به دور زمین است و البته آن ها اعتقاد دارند سمت تاریک ماه وجود دارد اما هیچ مدرکی برای این ادعا خود ندارند! درواقع سمت تاریک ماه وجود ندارد! ماه یک دیسک است یک قرص مانند خورشید! برای همین است که شما در هرجای زمین قادر خواهید بود ماه را به یک شکل مشاهده کنید!
اگر ماه یک کره بود قسمت‌های دیگر آن نیز قابل مشاهده می‌شد اما هرگز قسمت‌های دیگری از ماه مشاهده نمی‌شود! رخ‌گردی یا لایبرشن ماه چیست؟ در مورد ماه رخ‌گردی باعث پدیدار شدن ۹ درصد از گوشه‌های نیمه ناآشکار ماه بصورت متناوب در زمان‌بندی گردش ماهانه ماه برای مشاهده‌کنندگان زمینی می‌شود.

درواقع چون ماه یک قرص است دارای گوشه‌هایی هم در سمت عقب خود است و در رخ‌گردی ما قادریم آن قسمت‌ها را رصد کنیم! ماه و خورشید هر دو دیسک‌هایی هستند که مانند هم چرخش دارند و این موضوع کروی بودن زمین را به کل باطل می‌کند زیرا در کرویت زمین ماه و خورشید دو جرم فضایی متفاوت از هم هستند اما در زمین تخت و به اعتقاد ما ماه و خورشید هم‌اندازه هستند!

۴٫ هیچ انحنایی وجود ندارد
بر اساس هندسه کروی، ما در هر مایل هشت اینچ انحنا داریم و علم مدرن اعتقاد دارد چشم انسان نمی‌تواند بیش از ۳۰ یا ۴۰ کیلومتر را ببینید چون انحنای زمین مانع می‌شود اما این موضوع صحت ندارد! در یک هوای صاف شما قادر هستید تا حداقل ۲۸۰ کیلومتر را ببینید و حداکثر ۴۰۰ کیلومتر. (اتمسفر زمین مانع دیده شدن بیشتر می‌شود) هرچقدر به ارتفاعات بروید، فرقی ندارد چه ارتفاعی، زمین کاملا صاف است و هیچ انحنایی وجود ندارد.

بهتر است از ریاضیات در این رابطه استفاده نکنیم چون حاصلی که به دست می‌آید زمین را بیشتر شبیه به استوانه جلوه می‌دهد تا یک کره. در صاف‌ترین مناطق جهان مانند salar de uyuni انحنا معنا ندارد، اکثر سطح زمین را اقیانوس‌ها فراگرفته‌اند و صاف‌ترین چیزی که در عمر دیدیم اقیانوس‌ها هستند و اگر این مناطق صاف را حساب کنیم اکثر زمین را مناطق صاف تشکیل می‌دهد که این در یک کره با انحنا هشت اینچ در هر مایل جور در نمی‌آید. در فیزیک طبیعی آب، سطح آب همیشه صاف است و دارای انحنا نیست و نمی‌شود.
جالب است بدانید کروی گرایان قوس آب را با قطره آب نشان می‌دهند و چون این قطره فقط آب است اگر می‌توانند سنگی کروی را نشان دهند که آب بر روی آن خم شده و قوس پیدا کرده است که اصلا چنین چیزی امکان ندارد. هرچند با برخی قوانین این موضوع را به قول خود توجیه کرده‌اند اما باز هم مشکلی وجود دارد و آن هم برابر نبودن جاذبه در نقاط مختلف زمین است.

۵٫ دروغ سازمان‌های فضایی
تمامی تصاویر تهیه شده توسط سازمان‌های فضایی در ارتفاع بیش از هفتادهزار مایلی انحنا را نشان می‌دهند درحالی که تصاویری که مردم به وسیله بالن‌ها در ارتفاعات بیش از ۱۲۷ هزار‌پایی تهیه کرده‌اند زمین را صاف نشان می‌دهد. تصاویر زمین توسط سازمان‌های فضایی دستکاری می‌شود، فوتوشاپ می‌شود و ما می‌توانیم این سوتی‌ها و اشکالات را در عکس‌های بسیاری از آنان پیدا کنیم.
سازمان‌های فضایی چرا حقیقت را پنهان می‌کنند؟ چرا جعل و فوتوشاپ؟ در اکثر تصاویری که توسط دوربین‌هایی غیر از گوپرو تهیه شده‌اند زمین کاملا صاف است و انحنایی در کار نیست. اکثر تصاویر سازمان‌های فضایی انیمیشنی هستند و حقیقت ندارند و چیزهایی هستند که به اعتقاد کروی گرایان فقط خودشان آنها را مشاهده کرده‌اند بنابراین دارای اعتبار نیستند.

۶٫ این خورشید است که حرکت می‌کند نه زمین
هیچ دلیلی برای این ادعای نجوم مدرن که می‌گوید زمین با چندین‌ هزار مایل برساعت به دور خورشید می‌چرخد، خورشید و منظومه شمسی درحال حرکت با چندین هزار مایل بر ساعت هستند و خود منظومه همراه کهکشان راه شیری با سرعت سرسام‌آور دیگری درحال حرکت است وجود ندارد و هیچ دلیلی برای اینکه زمین درحال چرخش به دور چیزی است وجود ندارد. ولی ما می‌توانیم با چشمان خودمان همه چیز را ببینیم اگر زمین درحال حرکت بود آن هم با این سرعت‌های سرسام آور در فضایی بی‌کران کاملا مشخص است که اوضاع انسان و بشریت این نبود و همه چیز برهم می‌ریخت.
(لطفا مثال حرکت ماشین با سرعت ثابت را نیارید چون شما اگر یک ماشین را با سرعت ثابت خودش به عنوان مثال نود کیلومتر با سرعت متفاوت بچرخانید، همه چیز برهم خواهد ریخت) همه چیز درحال چرخش به دور ماست و زمین ثابت است و حرکتی ندارد حتی در کلیپ برخی موشک‌ها و فضانوردان، زمین کاملا ثابت است و حرکتی ندارد.

۷٫ استفاده از دوربین‌های گوپرو
اگر واقعا زمین کروی است، چرا از لنز‌های فیش‌ای و دوربین‌های گوپرو برای انحنای مصنوعی استفاده می‌کنند؟ اگر واقعا زمین کروی است و دارای انحنا، هیچ دلیلی وجود ندارد که ما انحنای واقعی را در نظر نگیریم و با دوربینی که تصویر را کروی می‌کند عکس یا فیلم تهیه کنیم!
گفته شده برای زیبایی تصویر زمین این لنز‌ها استفاده می‌شود! مگر زمین زیبا نیست!؟ چرا در همه تصاویر لنز فیش‌آی وجود دارد؟ چرا انحنای خود زمین زیبا نیست؟ خب اگر واقعا انحنا دارد، چران انحنای واقعی را نشان نمی‌دهند و تصاویر را دستکاری می‌کنند! بنابراین شما هیچ تصویر واقعی از انحنای زمین ندارید و ندیده‌اید! اصلا مگر می‌شود بر روی یک کره که خود انحنا دارد دوباره انحنا به وجود آورد؟

۸٫ تغییرات طلوع و غروب خورشید در قطب شمال
مردم قوم inuit ساکن مناطق نزدیک فطب شمال، چند سالی است که تغییراتی را در محیط زیست خود احساس کرده و آنرا گزارش کردهاند. بعضی خواستند آنرا به پدیده گرمایش زمین مرتبط کنند، اما آنچه که این قوم گزارش می‌کنند، چیز دیگری است.
آنها ادعا می‌کنند که چند ده سال پیش در نزدیکی زمستان طول روز به حدی بود که حدود یک ساعت برای شکار وقت داشتند. اما الان آنها ۲ ساعت برای شکار وقت دارند. به علاوه خورشید در وسط روز خیلی بالاتر می‌آید و بنابراین گرمای بیشتری دارد. محل طلوع و غروب خورشید نیز از دید آنها تغییر کرده است. همه این تغییرات در مدت زمان کمی رخ داده که افراد میانسال آنها چنین تغییراتی را به خوبی حس می‌کنند.

19 نظرات
 1. اسماعیل کعبی می گوید

  اینها که می گویند زمین مسطح است ایا از خود سوال نکردن چرا ماه و خورشید گرد است؟ ایا زمین را از سایر کرات اسمانی مستثنی میدونند؟و ایا از خود سوال نکردن که چرا وقتی به افق نگاه می کنیم اسمان را می بینیم در حالی که اگر زمین مسطح باشد نباید اسمان را ببینیم

  1. محمدرضا مرتضایی می گوید

   فک نمیکنم در عنوان یا متن گفته شده باشه که زمین قطعا کروی نیست . این متن به بررسی برخی استدلال ها در مورد کروی نبودن زمین میپردازه که میتونه درست یا غلط باشه . اسمشم فرضیه س . اگه با مفهوم فرضیه آشنا باشین متوجه میشین که فرضیه یه قانون ثابت شده نیست . این متن میخواد بگه چنین استدلال هایی هم وجود داره . هرگز در تایید و قطعی بودنش حرفی نزده کما اینکه در ابتداشم به کروی بودن زمین اشاره کرده و در کروی بودن زمین شکی فک نکنم باشه به واسطه آیات قرآن و تصاویر ماهواره ای

   1. حسين می گوید

    دوست عزیزم ، نظریه اصولی داره همینطوری بیان نمیشه تمام موارد بیان شده بالا تناقضاتی داره که از اون صرفنظر میکنن و صداش در نمیارن مثل حرفی که دوستمون زد در مورد افق. نیروهای بنیادین طبیعت مثل جاذبه رو از ذهن پاک میکنن تا اون خزعولات به اسم نظریه برای شبه علم پرستها جابندازن ، فاصله زمین تا ماه رو فراموش میکنن تا یادشون بره اگه شما به یک توپ بدون حرکت از فاصله مقتضی نگاه کنید باز هم دایره میبینید نه کره و یک شکل چون در حال چرخش نیست و بازهم نیروی بنیادین جاذبه در کاره برای موارد دیگه مربوط به ماه . از جزر و مد صرفنظر میکنن چون جوابی نمیخان بدن که با خزعولاتشون همراستا نباشه. ماجرای کج شدن دکل که دیگه جوک قشنگی بود و اینجا هم ابعاد رو صرفنظر میکنن….

  2. هادی می گوید

   دوست عزیز اول تمام نظریه رو مطالعه کن بعد حرف بزن
   تو ای نظریه زمین مسطحه کاری به چیزای دیگه نداره

  3. محمد می گوید

   دوست عزیز…به آسمان وقتی نگا میکنی آسمان رو نمی بینی بلکه اتمسفر رو میبینی .آسمان واقعی بعد از جو زمین قابل مشاهده هستش..و همین طور به افق دریا نگا کنی اتمسفر رو میبینی و امکان دیدن شی دیگر و رو اتمسفر به چشم انسان نمیده

 2. Reza kormi می گوید

  اینهایی که زمین را تخت میدانند نگفته اند انتها و یا دیواره ولبه های آن کجاست وکجا به آخر زمین میرسیم.

  1. محمد می گوید

   راجب دیوار یخی که در قطب جنوب هست تحقیق کنید جوابتون رو خواهید گرفت

 3. محسن عاشوري می گوید

  أین «فیزیکدانان و جغرافی دانان سرشناس» که معتقدند زمین کروی نیست رو میشه با ذکر دانشگاه محل کارشون نام ببرید؟

  1. محمدرضا مرتضایی می گوید

   https://www.scientificamerican.com/article/earth-is-not-round/ اسم چند تا از دانشمندا که عقیده شون اینه رو میتونی در لینک زیر پیدا کنین و با سرچ در گوگل به اسامی بیشتری دست پیدا کنین

 4. محمد می گوید

  بحث سر اینجا نیست که زمین گرد هست یا گرد نیست البته بیزوی هست.

  این مقاله این نکته را گوشزد می نماید که اگر در قرون گذشته زندگی می کردید، تصور گرد بودن زمین بسیار سخت بود.

 5. محمد می گوید

  بحث سر اینجا نیست که زمین گرد هست یا گرد نیست البته بیضوی هست.

  این مقاله این نکته را گوشزد می نماید که اگر در قرون گذشته زندگی می کردید، تصور گرد بودن زمین بسیار سخت بود.

 6. دکتر می گوید

  جالب بود…در کل نظریات مختلفی ارایه شده و نباید ردشون کنیم بلکه باید در موردشون فکر کنیم،خیلی از نظریات قبلا فقط یک شوخی بودن ولی الان ثابت شدن

 7. قاسم می گوید

  برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید

  انجمن زمین تخت گرایان فارسی
  http://flatearthfarsi.blog.ir/

 8. محمد می گوید

  جالبه مرسی

 9. محمد می گوید

  بسیار عالی

 10. داود می گوید

  باسلام
  پس ما داشتیم رو قالیچهٔ حضرت سلیمون زندگی میکردیم
  و خودمون نمی دونستیم .
  اینا دسته جمعی شیشه زدن و دسته جمعی توهم .آخه وقتی توهم میزنن پایپ گردو تخت میبینن پس به هر چیز گردی هم نگاه می کنن اونو تخت می بینن .
  بگو مردک بعد از این همه پیشرفت در علم می خاین چی رو ثابت کنین .
  عقل سلیم میگه اگه کنار دریا باشی وبا یک دوربین خیلی قوی یا تلسکوپ نظاره گر یک کشتی باشی که داره از محل شما دور می شه و دریا هم دراون لحظات آروم باشه خواهید دید که آرووم آروم آب دریا جلوی دیدن بدنهٔ
  کشتی را می گیره واین فرایند آنقدر پیش میره که در آخر ما فقط پرچم کشتی رو می بینیم و سرانجام کشتی در افق ناپدید میشه ،این موضوع ثابت میکنه که زمین کروی و گرد است .
  اگر به شی یا پرنده ای که در آسمان است نگاه کنیم وافق دیدمان هم بی نهایت باز باشه اینبار این شی یا پرنده آنقدر از ما دور می شه که به نقطه ای تبدیل میشه و آروم آروم هم محو میشه و از قدرت دید ما خارج می شه
  این مثالهارو زدم تا توهمات زمین صاف وتخت هم از سراین نظریه پردازا بپره.
  یا حق

 11. ایمان می گوید

  تو روزگاری که بحث از دیدن کهکشان هایی با فاصله چند هزار سال نوری هست واقعا این حرفا خجالت آوره کنار پارک چیتگر چند تا دانشجو نجوم با چند تا تلسکوپ داغون ایستادن نفری ۳ هزار تومن میگیرن میتونید کره ماه و کیوان رو چند دقیقه نگاه کنید شاید بتونید از این جهل عجیبتون دربیاید

 12. Reza می گوید

  عجب جنسی دستتون میدن یه تیکه هم بده ما بزنیم داداش. بعداز اینهمه هون جگر خوردن دانشمندان و ریاضی دانان و ستاره شناسان وتفتیش عقاید علم ثابت کرده که زمین گرده همین الان هزاران ماهواره داره بدور زمین میچرخه تازه شما میشینی جنس خوب میزنی میگی زمین مثل سکه صافه؟ داداچ اچتباه میزنی! اونی که شما میگی زمین بازیه نه کره زمین!

 13. خاکپاش می گوید

  دیوار خریت انتها ندارد . این احمقها رو باید سوار کشتی کرد و یک بار دور کره زمین چرخود و ازشون پرسید ما که در غرب آمریکا به سمت غرب رفتیم چی شد که الان از شرق آمریکا سر در آوردیم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.