معرفی برندگان جوایز ابتکار نمایشگاه CEATEC 2016

نمایشگاه CEATEC هر سال در ژاپن برگزار می گردد و شرکت ها در زمینه های مختلف جدیدترین محصولات خود را به نمایش می گذارند و شرکت هایی مرتبط با فناوری که بهترین ایده ها را در محصولات خود به کار گرفته اند، جوایزی را در زمینه های مختلف دریافت می کنند.

کلیک – هر ساله تمام شرکت ها در زمینه های مختلف سعی می کنند جدیدترین محصولات خود را عرضه کنند و امیدوارند محصولات آن ها بتواند دنیا را تغییر دهد. در رقابت بین شرکت های مختلف برای عرضه جدیدترین محصولات خود، شرکت هایی پیروز می شوند که بهترین ایده ها را در تولید محصولات جدید خود به کار گرفته باشند. از سال ۲۰۰۰ تاکنون، هر سال نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه CEATEC در کشور ژاپن برگزار می شود که در آن شرکت های فعال در زمینه تولید و ایجاد محصولات و طرح های مرتبط با فناوری، محصولات و طرح های خود را در معرض نمایش قرار می دهد و در پایان به شرکت هایی که بهترین نو آوری ها و فعالیت های مبتکرانه را در تولید محصولات و یا طرح های خود به کار گرفته اند، جوایزی اهدا می شود. نمایشگاه CEATEC 2016 که مدتی پیش برگزار شد، نیز از این قاعده مستثنی نبود. در ادامه به معرفی شرکت ها و محصولات آن ها می پردازیم که موفق شدند جوایز این نمایشگاه را در بخش های مختلف از آن خود کنند.

فوجیتسو: سلامت و بهداشت و جایزه ویژه نمایشگاه

۱

شرکت فوجیتسو موفق شد با ارائه عینک هوشمند رتیسا (Retissa) جایزه بخش سلامت و بهداشت و همچنین جایزه بزرگ ویژه این نمایشگاه را به خود اختصاص دهد. فناوری جدیدی در این عینک به کار گرفته نشده است و قبلا نیز شرکت فوجیستو فناوری به کار گرفته در این عینک را مورد استفاده قرار داده است؛ اما عموم مردم در این نمایشگاه برای نخستین بار با این محصول آشنا شدند. هدف فوجیستو از تولید این عینک کمک به افرادی با بینایی ضعیف بوده است. در این عینک تصویر با کمک لیزر مستقیما به شبکیه چشم کاربر تابانیده می شود. این عینک با فناوری پیشرفته خود می تواند جایگزین عینک های قدیمی شود.

پاناسونیک: حمل و نقل

۲

در نمایشگاه CEATEC امسال، پاناسونیک با ارائه یک سیستم سرگرمی و ناوبری با صفحه نمایش لمسی و کلیدهای کنترل کننده فیزیکی گرد، جایزه بخش حمل و نقل را به خود اختصاص داد. اغلب سیستم های سرگرمی و ناوبری خودروها که در حال حاضر به کار گرفته می شوند، یا به سختی قابل استفاده هستند و یا حساسیت صفحه نمایش آن ها به لمس کاربر به اندازه کافی زیاد نیست و یا استفاده از صفحه نمایش لمسی آن ها در حین رانندگی دشوار است. پاناسونیک در این نمایشگاه سیستم جدیدی را ارائه کرد که در آن صفحه نمایش خازنی با دکمه های کنترل کننده فیزیکی گرد با یکدیگر تلفیق شده اند؛ بنابراین رانندگان می توانند با چرخاندن دکمه های گرد بخش های مختلف صفحه نمایش را مشاهده کنند.

۴R Energy: ارتباط هوشمند

۴r-freedom-640x427

شرکت ۴R Energy موفق شد با ارائه پروژه Freedom، جایزه بخش ارتباط هوشمند این نمایشگاه را از آن خود کند. پانل های خورشیدی و باتری های خانگی (باتری هایی که انرژی خورشید را به برق تبدیل می کنند و برق مورد نیاز منازل را تأمین می کنند) نقش بسزایی در کاهش میزان دی اکسید کربن دارند و همانطور که می دانید بخش زیادی از این انرژی صرفا برای خود ما تهیه می شود. Freedom پروژه ای است که به موجب آن کل یک منطقه تبدیل به یک نیروگاه مجازی (مجموعه ای از تجهیزات تولید کننده انرژی مانند توربین های بادی، نیروگاه های برق آبی کوچک، تجهیزات تولید کننده برق با استفاده از منابع تجدید پذیر و موارد دیگر است) می شود که در آن انرژی تولید شده بین همه افراد تقسیم می شود.

VRC: تصویر برداری دیجیتال

۳

شرکت VRC با ارائه اسکن سه بعدی Shun’X خود موفق به کسب جایزه بخش تصویر برداری دیجیتال این نمایشگاه شد. در حال حاضر اسکنرهای زیادی در بازار موجود هستند که از قابلیت اسکن سه بعدی بدن انسان برخوردار هستند؛ اما سرعت عمل اسکنر Shun’X آن را از دیگر رقبای خود متمایز کرده است. اسکنر ساخته شده توسط شرکت VRC قادر است بدن را ظرف مدت ۴ ثانیه به طور کامل اسکن کند و تصویر اسکن دستگاه از بدن، کمتر از ۳ دقیقه پردازش و تهیه می شود.

DJI: فناوری موبایل

dji_osmo_mobile_handson_6

شرکت DJI بیشتر برای تهیه پهپادهای مختلف شناخته شده است، اما امسال دست به ابتکار جدیدی زده است که نتیجه خوبی را برای این شرکت به همراه داشت. این شرکت با ارائه پایه موبایل Osmo توانست جایزه بخش فناوری موبایل را از آن خود کند. افرادی که به فیلم برداری حرفه ای با گوشی های خود علاقه مند هستند، می توانند با قرار دادن گوشی خود بر روی این پایه از هر گونه لرزش تصویر در حین فیلم برداری جلوگیری کنند. در ضمن این پایه همراه با اپلیکیشنی عرضه شده است که از قابلیت ردیابی صورت افراد و همچنین ردیابی کل بدن آن ها برخوردار است.

Armojoin: سرگرمی خانگیaroma-join-1

شرکت Armojoin هم توانست در این نمایشگاه جایزه سرگرمی خانگی را از آن خود کند. محصولی که توانست این جایزه را برای شرکت Armojoin به ارمغان بیاورد، Armo Shooter نام دارد. این محصول در ابتدا به عنوان ابزاری برای ایجاد بوهای مختلف برای کاربران در هنگام تماشای تلویزیون بود و به این صورت باعث اضافه شدن یک بعد جدید به فیلم ها می شد که باعث می شد افراد هنگام تماشای تلویزیون، فناوری واقعاً منحصر به فردی را تجربه کنند؛ اما امسال شرکت Armojoin با نسخه کوچکتری از این دستگاه به نام Aroma Shooter Mini در نمایشگاه CEATEC حضور یافت که افراد می توانند آن را به راحتی بر روی گردن خود قرار دهند و اپلیکیشن پیام رسانی نیز همراه با این محصول عرضه شده است که کاربران می توانند با ارسال شکلک های اموجی و استیکرها از طریق این اپلیکیشن به سایر افرادی که در حال استفاده از این دستگاه هستند، بفهمانند که آن ها در حال استشمام چه بوهایی هستند.

پاناسویک: اجزا

panasonic_flex_batt_1-640x427

پاناسونیک در این نمایشگاه علاوه بر کسب جایزه بخش حمل و نقل، موفق شد با ارائه باتری لیتیوم یونی انعطاف پذیر جایزه بخش اجزا را نیز به خود اختصاص دهد. با توجه به اینکه باتری های یون لیتیومی در هنگام آسیب دیدن منفجر می شوند، یک باتری انعطاف پذیری که بدون هیچگونه آسیبی می تواند خم شود، بدون تردید پیشرفت بزرگی در صنعت باتری سازی است. در ضمن می توان از این باتری ها در وسایل پوشیدنی الکترونیکی که انعطاف پذیری در طراحی و ساخت آن ها یک اصل مهم است، نیز استفاده کرد.

NEC: نرم افزار

img_big_niino2

شرکت NEC با ارائه سیستم جدیدی که می تواند برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی مورد استفاده قرار گیرد، موفق شد جایزه بخش نرم افزار نمایشگاه را از آن خود کند. دوربین های بدنی (دوربین هایی که معمولا نیروهای پلیس به بدن خود متصل می کنند و در هنگام مواجه آن ها با عموم مردم و یا برخورد با مجرمان، وقایع در حال اتفاق را به صورت کامل ضبط می کنند) فناوری جدیدی نیستند، اما سیستمی که توسط شرکت NEC ایجاد شده است، این امکان را برای دوربین های امنیتی فراهم کرده است که تصاویر ضبط شده را همزمان و به صورت زنده برای فرماندهان نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی ارسال کنند. همچنین این سیستم جدید قادر است تنظیمات دوربین ها را بر اساس شرایط محیطی (مثلا محیط های تاریک) تغییر دهد. این سیستم قابلیت تشخیص چهره را نیز برای دوربین ها فراهم کرده است و هنگامی که فرد مورد نظر شناسایی شد، نیروهای امنیتی از طریق ساعت های هوشمند خود از این موضوع مطلع می شوند.

هوندا: طراحی صنعتی

p1120733

شرکت هوندا نیز موفق شد با ارائه پلتفرم دیجیتالی متغیر خود، جایزه بخش طراحی صنعتی را از آن خود کند. این ایده مفهومی مدت کوتاهی است که مطرح شده است، اما در این نمایشگاه برای اولین بار به عموم مردم معرفی شد. این پلتفرم اساسا برای ایجاد سیستم های حمل و نقل سفارشی بر اساس نیازهای متفاوت است. این پلتفرم دارای یک هسته اصلی است که به وسیله آن می توان سیستم های حمل و نقل متفاوتی برای افراد مسن، والدینی با دو فرزند خردسال، تحویل اجناس مختلف در منازل، استفاده بخش دولتی و موارد دیگر طراحی و ایجاد کرد.بدون دیدگاه