آموزش روش های مختلف نصب پرینتر در ویندوز ۱۰

نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ کاملا راحت است و اکثر مراحل به صورت خودکار انجام می شود؛ اما گاهی اوقات کاربر به دلایل مختلفی در هنگام نصب پرینتر با مشکل مواجه می شود. در ادامه به آموزش نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ و بررسی مشکلات احتمالی هنگام نصب آن می پردازیم.

کلیک – مایکروسافت در ویندوز ۱۰ تلاش کرده است روندهای ها مرتبط با نصب و راه اندازی سخت افزارها را آسان تر کند و نصب و راه اندازی پرینتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ تقریبا به صورت خودکار انجام می شود و کاربران در هنگام نصب آن نباید با مشکل خاصی مواجه شوند؛ اما گاهی اوقات در هنگام نصب و راه اندازی با مشکلاتی روبرو می شوند. چنانچه با نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ مشکلی دارید، این مطلب می تواند به شما کمک کند.

نصب و راه اندازی پرینتر به صورت خودکار

نصب پرینتر در ویندوز مخصوصا ویندوز ۱۰ برای بسیاری از کاربران کار بسیار راحتی است و بیشتر مراحل شناسایی و نصب آن به صورت خودکار انجام می شود. نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ در صورتی که کاربر با مشکل خاصی مواجه نشود، در حداکثر مدت یک یا دو دقیقه انجام می شود. برای شروع کار ابتدا مطمئن شوید که هم کامپیوتر و هم پرینتر روشن هستند و قابلیت های بی سیم هر دو دستگاه فعال است. در بیشتر پرینترها یک لامپ LED نشان دهنده اتصال دستگاه به یک شبکه وای فای و یا جستجوی دستگاه برای یافتن آن است. پس از آنکه مطمئن شدید پرینتر به شبکه متصل شده است، به سراغ کامپیوتر و ویندوز ۱۰ بروید.

۲

  • ابتدا وارد منوی Start شوید و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. پس از آن آیکونی به نام Devices را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
  • پس از انتخاب آیکون Devices پنجره ای باز می شود که در آن منویی مشاهده می کنید و می توانید در این منو تنظیمات مربوط به تمام لوازم جانبی کامپیوتر را مشاهده کنید. گزینه Printers & scanners را در این بخش انتخاب کنید.

۱

  • در منوی Printers & scanners گزینه Add a printer or scanners را که احتمالا اولین گزینه است، انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، ویندوز جستجوی پرینتر یا اسکنری را که به شبکه متصل شده است، آغاز می کند.
  • پس از اتمام جستجو، ویندوز لیست پرینترها و اسکنرهایی را که به سیستم متصل شده اند، نمایش می دهد. پس از آن در صورتی که لازم است روی نام و یا مدل پرینتر خود دابل کلیک کنید و سپس پرینتر خود را انتخاب کنید.
  • سپس روند نصب پرینتر آغاز می شود. بیشتر مراحل نصب به صورت خودکار انجام می شود و کاربر باید تنها نام پرینتر خود را مشخص کند و تنظیمات آن را انجام دهد. در صورتی که کاربر در هنگام نصب پرینتر با مشکلی مواجه نشود، پس از یک یا دو دقیقه می تواند از آن استفاده کند.

در ویندوز ۱۰ پرینترهایی که بی سیم نیستند، نیز به راحتی می توانند به کامپیوتر متصل شوند. پرینترهای کابلی معمولا از طریق پورت USB به کامپیوتر متصل می شوند. پس از آنکه پرینتر به کامپیوتر متصل شد، جدیدترین درایور آن را دانلود کنید و سپس به راحتی از پرینتر استفاده کنید.

مشکلات نصب پرینتر در ویندوز

گاهی اوقات ممکن است هنگام نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ با مشکلاتی مواجه شوید که می تواند چندین دلیل داشته باشد. بیشتر این دلایل مستقیما به قدیمی بودن پرینتر مربوط می شوند و در صورتی که از یک پرینتر جدید بی سیم استفاده کنید، بسیاری از مشکلات هنگام نصب آن برطرف خواهد شد؛ اما باید توجه داشته باشید که قیمت این پرینترها کمی بالا است. اگر توان خرید یک پرینتر بی سیم را ندارید، در ادامه راه حل هایی برای برطرف کردن مشکلات نصب پرینترها در ویندوز ۱۰ بیان شده است. البته برخی از این راه حل ها کمی پیچیده هستند.

برای نصب پرینترهای کابلی پس از ورود به بخش Settings در منوی Start ویندوز و انتخاب آیکون Devices، منوی Add a printer را انتخاب کنید. سپس در قسمتی که ویندوز پرینترها و اسکنرها را جستجو می کند، گزینه ای تحت عنوان Find a printer by other options را پیدا کنید. پس از انتخاب این گزینه چندین روش مختلف برای نصب پرینتر مشاهده می شود و می توانید یکی از آن ها را برای نصب پرینتر خود انتخاب کنید. در ادامه تمام این روش ها را بررسی می کنیم.

  • گزینه “My printer is a little older. Help me find it”: اگر پرینتر شما زیاد قدیمی نیست و در همین چند سال اخیر تولید شده است، می توانید از این گزینه برای نصب آن استفاده کنید. در این گزینه ویندوز دستگاه هایی را که با پورت های قدیمی تر به کامپیوتر متصل می شوند، جستجو می کند. در این روش در بهترین حالت پرینتر شما سریعا شناسایی می شود و شما می توانید به راحتی آن را نصب کنید؛ اما در صورتی که پرینتر شما خیلی قدیمی باشد، ممکن است درایور جدید آن ها را در اینترنت پیدا نکنید و یا اصلا نتوانید از آن ها در ویندوز ۱۰ استفاده کنید؛ زیرا شرکت های سازنده سخت افزارهای مختلف، پس از گذشت مدت زمانی از تولید محصولات قدیمی خود، دیگر آن ها را پشتیبانی نمی کنند و درایور های جدیدی برای این محصولات که با ویندوز ۱۰ سازگاری داشته باشد، منتشر نخواهند کرد.
  • گزینه “Select a shared printer by name”: این روش می تواند برای پرینترهای ادارات و مکان های دیگر که با چندین کامپیوتر به اشتراک گذاشته می شوند و قبلا به شبکه متصل شده اند، مورد استفاده قرار بگیرد. گاهی اوقات این موضوع باعث می شود ویندوز ۱۰ نتواند به درستی پرینترها را شناسایی کند. با انتخاب این گزینه پنجره ای نمایش داده می شود که می توانید نام پرینتری را که قبلا مورد استفاده قرار می گرفته است، تایپ کنید. این کار می تواند به ویندوز کمک کند تا پرینتری را که در شبکه مخفی شده است، به راحتی شناسایی کند.

۳

  • گزینه Add a printer used a TCP/IP address or hostname””: در این روش کار شما کمی دشوار می شود و باید تنظیمات ر ا به صورت دستی وارد کنید. در این روش پنجره ای برای شما باز خواهد شد که می توانید در آن نوع وسیله یا Device Type و همچنین hostname یا IP Address را مشخص کنید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، باید تنظیمات قسمت Port Device را روی TCP/IP قرار دهید. شما باید hostname یا address IP و یا Portname پرینتر خود را جستجو کنید و با این کار می توانید شبکه اینترنتی را که پرینتر در حال استفاده از آن است، به درستی تشخیص دهید. آسان ترین روش برای یافتن این تنظیمات، بررسی بخش connection properties پرینتر خود در یک کامپیوتر دیگر و یا از طریق روش دیگری است.

۴

  • گزینه “Add a Bluetooth, wireless or network discoverable printer”: این روش اساسا این امکان را برای شما فراهم می کند که ویندوز از طریق یک روش ارتباطی دیگر به غیر از وای فای به جستجوی پرینتر شما بپردازد. بلوتوث یکی از این راه های ارتباطی است و می توانید آن را امتحان کنید. ممکن است مشکل عدم شناسایی پرینتر مربوط به قدرت امواج شبکه وای فای باشد و شما با استفاده از بلوتوث می توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید.
  • گزینه “Add a local printer or network printer with manual settings”:  با انتخاب این گزینه چندین پنجره برای شما نمایش داده می شود که می توانید از طریق آن ها پرینتر خود را به صورت دستی شناسایی کنید. ابتدا باید تنظیمات بخش printer port را انجام دهید (در این قسمت گزینه پیش فرض را تغییر ندهید) و سپس باید نام شرکت سازنده و مدل پرینتر خود را از لیستی که برای شما نمایش داده می شود، انتخاب کنید و با این کار می توانید درایور مناسب را از اینترنت دانلود کنید. سپس از شما خواسته است نام پرینتر خود را انتخاب کنید و در مرحله بعدی نیز باید تنظیمات مربوط به اشتراک گذاری پرینتر را انجام دهید. چنانچه یک پرینتر نسبتا جدید دارید و نمی توانید آن را نصب کنید، بهتر است ابتدا این روش را امتحان کنید.

۵

آیا پرینتر شما درست کار نمی کند؟

۶

چنانچه پس از نصب و راه اندازی پرینتر متوجه شدید به درستی کار نمی کند، باید راه حل های مختلف را برای بررسی این مشکل امتحان کنید. اول از همه بهتر است از جدیدترین درایورهای منتشر شده برای پرینتر خود استفاده کنید. شما می توانید جدیدترین درایورها را از طریق ویندوز و یا از سایت شرکت سازنده پرینتر دریافت کنید. درایور جدید امکان سازگار شدن پرینتر را با ویندوز ۱۰ فراهم می کند و باعث می شود با موفقیت به کامپیوتر متصل شود.

اگر درایور جدید هم نتوانست مشکل را برطرف کند، می توانید از اپلیکیشن مایکروسافت تحت عنوان Printer Troubleshooter برای برطرف کردن مشکلات مرتبط با نصب پرینتر خود استفاده کنید. پس از نصب اپلیکیشن، یک ویزارد برای شما نمایش داده می شود که از شما می خواهد پرینتر خود را مشخص کنید و پس از آن تمام مشکلات احتمالی را بررسی می کند و در نهایت اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد که می توانید برای رفع مشکل پرینتر خود از آن استفاده کنید.

 ۲ دیدگاه

صادق محمدی

من پیشنهاد میکنم یه سر یه وبسایت اچ پی ساپورت بزنید
مطالب خوبی رو رایگان در اختیار همه قرار داده

http://www.hpsupport.ir

فکر کنم ارزش دیدن داشته باشه

امیر

خیییلی ممنون
عاالی بود
کارم راه افتاد