پایان غم انگیز بیت کوین با ظهور کامپیوترهای کوانتومی

کامپیوترهای کوانتومی به مرور به واقعیت نزدیک می شوند و دانشمندان هشدار داده اند که این روند تهدیدی برای بیت کوین است و می تواند منجر به پایان غم انگیزی برای این ابزار نوظهور باشد. 

به گزارش کلیک، بسیاری از دولت ها در حال سرمایه گذاری بر روی کامپیوترهای کوانتومی هستند که قدرتی بسیار بیشتر از کامپیوترهای مرسوم امروزی دارند. کامپیوترهای کوانتومی برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ توسط فیزیکدانی به نام ریچارد فینمان (Richard Feynman) نظریه سازی شدند و می توانند عصر نوینی از کامیپوترها و محسابه را رقم بزنند.

این نظریه تنها در این اواخر توانسته است به طرز چشمگیری پیشرفت کند به طوری که ناسا، سازمان سیا و گوگل بر روی آن کار می کنند. دانشمندان کامپیوتر در حال حاضر هشدار می دهند که این کامپیوترها می توانند روش های کدگذاری را دچار مشکل کرده و بدین ترتیب پایه های فناوری بیت کوین را تخریب کند.

فرجام بیت کوین؟

اندرسن چنگ از بنیانگذاران “پست کوانتوم”  (Post Quantom) که یک شرکت امنیت سایبری در انگلستان است، در مصاحبه با نیوزویک گفته بود: بیت کوین در نخستین روز استفاده از کامپیوترهای کوانتومی به پایان دوران خود خواهد رسید. وی افزود: کامپیوترهای کوانتومی بنیان های رمزنویسی کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین را تخریب می کند.

برای درک این موضوع لازم است بدانیم که گیرنده های بیت کوین کلیدهای عمومی خود را با فرستنده ها به اشتراک می گذارند اما برای خرج کردن بیت کوین، صاحب بیت کوین باید از کلید خصوصی استفاده کند. اگر فرد سومی از این کلید خصوصی با خبر باشد، می تواند تمام بیت کوین ها را خرج کند.

مارتین تاملینسون که استاد مرکز پژوهش های امنیت، ارتباطات و شبکه دانشگاه پلیموث در این باره گفته است: کامپیوترهای کوانتومی می توانند به سادگی و در عرض یک یا دو دقیقه کلیدهای خصوصی را از روی کلیدهای عمومی بخواند. با در آوردن تمام کلیدهای خصوصی هر کسی  می تواند به تمام بیت کوین ها دسترسی داشته باشد.

تاملینسون نمی داند که نخستین کامپیوتر کوانتومی که بتواند این توانایی را داشته باشد، در چه تاریخی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت اما ذکر کرده است که پژوهش های وسیعی در این زمینه در حال انجام است. کمیته اروپایی اعلام کرده است که پیشتر و در اوایل امسال یک پروژه با ارزش ۱٫۱ میلیارد دلار با هدف بر پا کردن “انقلاب کوانتومی” آغاز به کار کرده است.

چقدر به دستیابی به کامپیوتر کوانتومی نزدیک شده ایم؟

D-Wave کانادا ادعا کرده است که در حال حاضر کامپیوترهای کوانتومی را ساخته است اما دانشمندان این ادعا را زیر سوال برده اند. توماسو کالارکو، رییس دانش و فناوری یکپارچه کوانتومی اعلام کرده است که انجمن علمی دستگاه های D-Wave را تصدیق نکرده اند. با این وجود، الیاس خان که بنیانگذار “محاسبه کوانتومی کمبریج” است، گفته است که فناوری های کوانتومی در مدت زمان کوتاهی به صورت عملی در خواهند آمد.

کاربران بیت کوین چه کاری باید انجام دهند؟

برای حفاظت از بیت کوین در مقابل کامپیوترهای کوانتومی، باید یک سری استاندارد های رمزگذاری در بستر پروتکل های بیت کوین به کار گرفته شوند که البته چنین فناوری هایی در حال حاضر وجود دارند. “لو کلاسن” مدیر اجرایی سازمان بیت کوین گفته است که تا این لحظه بر روی بسیاری از رمزگذاری ها کارهایی صورت گرفته است تا این پروتکل ها به فاز مقاوم در برابر کوانتوم وارد شوند اما مشکل فعلی در مورد روش های توسعه این رمزگذاری هاست.

تاملینسون معتقد است که بیت کوین را باید از امروز نابود شده دانست. هر اقدامی مبنی بر توقف فعالیت بیت کوین که به توافق انجمن بیت کوین نیاز داشته باشد، حتی با وجود تراکنش از طریق ارز رمزگذاری شده هم نمی تواند این مشکل بزرگ را محدود کند. با این حال، تاملینسون معتقد است که مشکل محدودیت تراکنش در مقایسه با باز نویسی روش کامل امضای دیجیتالی واقعا مشکل کوچکی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.