مقایسه همه‌جانبه آیفون ۷ و HTC 10

گوشی های هوشمند آیفون ۷ و HTC10 هر دو از نمونه های موفق برند خود هستند. در این مقاله به بررسی همه جانبه این گوشی های هوشمند می پردازیم.

کلیک-آیفون ۷ در اواخر سال ۲۰۱۶ توانسته موفقیت بسیار بزرگی را به نام خود ثبت کند. در این فصل اگر کسی به فکر خرید یک گوشی هوشمند جدید باشد حتماً آیفون ۷ را در اولویت خود قرار می دهد، اما نباید از گوشی های هوشمند اندروید نیز غافل شد.

شاید مقایسه آیفون ۷ و HTC 10 از نظر برخی افراد یک قیاس مع‌الفارق باشد ولی معیار هایی برای این مقایسه وجود دارد که این معیارها وجوه مشترک میان این دوگوشی هوشمند است. یکی از وجوه اشتراک آیفون ۷ و HTC10 بدنه فلزی این دو گوشی هوشمند و ظاهر مشابه آن ها است. البته این دو گوشی هوشمند دارای معایب و مزایای بسیار زیادی هستند که با هم در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

طراحی

هر دو گوشی هوشمند آیفون ۷ و HTC 10 از بدنه فلزی ساخته شده اند ولی HTC10 کمی سنگین تر از آیفون ۷ است و آیفون ۷ ضدآب است.

در میان کمپانی های تولید گوشی های هوشمند اندروید HTC یکی از بهترین برندهایی است که در طراحی بدنه دستگاه های خود بسیار حساسیت به خرج می دهد. بسیاری از گوشی های هوشمند اندروید در ساخت بدنه گوشی های خود از پلاستیک استفاده می کنند ولی HTC 10 دارای بدنه آلومینیوم است. هم‌چنین HTC 10 دارای طراحی بدنه زیبا و بسیار خوش دست است که به راحتی در دست کاربر قرار می گیرد. آیفون ۷ نیز از این جهت بسیار شبیه به HTC10 است، طراحی فلزی بدنه گوشی هوشمند یکی از ویژگی های مثبت این دو گوشی هوشمند است. آیفون ۷ بسیار خوش دست است و از نظر اندازه تقریباً با HTC10 برابری می کند و کمی HTC 10 از آیفون ۷ بزرگ تر است. به‌هرحال هر دو گوشی هوشمند دارای طراحی های هوشمندانه و لبه‌های گرد هستند که به راحتی در دست کاربر قرار می گیرند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

HTC 10 به دلیل بزرگ بودن و صفحه نمایش ۵٫۲ اینچی دارای وزن بیشتری نیز است. HTC10 وزنی معادل ۱۶۱ گرم را دارد که در این میان آیفون ۷ با وزن ۱۳۸ گرم سبک تر است و توانسته در این زمینه از HTC 10 برتری یابد.

آیفون در سری های قبلی خود نیز از حس گر اثر انگشت برای باز کردن گوشی هوشمند استفاده کرده بود که بر طبق سنت بر روی آیفون ۷ نیز حس گر اثرانگشت قرار دارد. این ویژگی نیز یکی از ویژگی های مشترک آیفون ۷ و HTC10 است که هر دو این گوشی های هوشمند از حسگر اثر انگشت برخوردار هستند. براساس تحقیقات و آمارهای به دست آمده از میزان رضایت مشتریان از حسگر اثر انگشت کاربران آیفون از این ویژگی آیفون خود بسیار راضی بودند ولی برخی کاربران HTC10 بر این باور بودند که این حسگر به سرعتی که باید عمل نمی کند و کمی در عملکرد ضعیف است. در کل حسگر اثر انگشت آیفون توانسته تا به حال نمره بهترین را کسب کند.

آیفون ۷ علاوه بر طراحی مناسب و خوب بدنه از خاصیت ضد آب بودن نیز برخوردار است که این ویژگی اولین بار است که در گوشی های هوشمند آیفون مشاهده می شود.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

آیفون ۷ دارای ابعادی معادل ۵٫۴۴x2.64×0.28 اینچ یا ۱۳۸٫۳ x 67.1 x 7.1 میلی‌متر است و وزن آن نیز ۱۳۸ گرم است. HTC10 دارای ابعادی معادل ۵٫۷۴ x 2.83 x 0.35 اینچ یا ۱۴۵٫۹ x 71.9. x 9 میلی‌متر و وزنی معادل ۱۶۱ گرم است.

صفحه نمایش

صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی آیفون ۷ بسیار بزرگ نیست و دارای یک اندازه معمولی است و از رنگ DCI-P3 پشتیبانی می کند این در حالی است که صفحه نمایش HTC10 دارای ابعادی معادل ۵٫۲ اینچ است که از کیفیت رنگی بهتر و صفحه‌نمایش Quad HD برخوردار است که از وضوح تصویر بالایی نیز بهره‌مند‌است.

تفاوت آشکاری میان اندازه صفحه های نمایش این دو گوشی هوشمند وجود دارد که غیر قابل اغماض است. رزولوشن تصویر HTC10 و آیفون ۷ نیز بسیار با هم متفاوت هستند. آیفون ۷ دارای رزولوشن تصویر ۷۵۰ در ۱۳۳۴ است و HTC10 دارای رزولوشن تصویر ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ است.

بله باید گفت که صفحه نمایش HTC10 از کیفیت بهتری برخوردار است. تراکم پیکسل ها در HTC10 معادل ۵۶۵ پیکسل در اینچ است که این عدد در آیفون ۷ معادل ۳۲۶ پیکسل در اینچ است. تفاوت بسیار فاحشی میان کیفیت صفحه نمایش این دو گوشی هوشمند وجود دارد و در این زمینه HTC10 توانسته برنده باشد.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

از نظر رنگ ها و میزان شدت رنگ ها تقریباً هر دو این گوشی های هوشمند در یک سطح هستند. هیچ کدام از گوشی ها از فناوری هایی مثل صفحه نمایش OLED یا امثال آن برخوردار نیستند. آیفون ۷ اولین گوشی هوشمندی است که از رنگ DCI-P3 پشتیبانی می کند. DCI-P3 به این معنا است که گوشی هوشمند شما می تواند از دامنه رنگی بیشتری پشتیبانی کند و در یک تصویر رنگ ها را با دقت بیشتری به نمایش بگذارد.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

HTC10 از رنگ های RGB پشتیبانی می کند که بسیاری از صفحه های نمایش از این رنگ ها پشتیبانی می کنند. از نظر روشنایی صفحه نمایش و کنتراست آن آیفون ۷ توانسته بهتر عمل کند و در نورهای شدید و نور آفتاب به صورت مستقیم نیز می توان به راحتی صفحه نمایش گوشی هوشمند را دید. البته هر دو این گوشی های هوشمند دارای حالتی از صفحه نمایش هستند که مشاهده صفحه‌نمایش در نور روز را آسان تر می کند، مشابه این موضوع و این صفحه‌نمایش در بسیاری از گوشی های هوشمند دیده می شود.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

ویژگی ها

اپل در iOS10 پیشرفت های قابل توجهی داشته است که قدرتمند تر شدن iMessage یکی از این ویژگی های مثبت است. اندروید نیز بر روی HTC10 به خوبی عمل کرده است به خصوص در پشتیبانی از تم های مختلف HTC10 توانسته به‌خوبی عمل کند ولی با این حال iOS برتر است.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

آیفون ۷ یک گوشی هوشمند با سیستم عامل iOS است و HTC10 گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید است و این دو سیستم عامل دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر هستند. ولی با این حال اگر همین حالا از شما خوانندگان این متن یک نظر سنجی کوچک صورت گیرد به یقین می توان گفت که بسیاری از شما سیستم عامل iOS را ترجیح می دهید.

آیفون ۷ سعی کرده تا در برخی زمینه ها به ویژگی اصلی اپل وفادار بماند و سادگی خود را حفظ کند. بسیاری از منوهای آیفون در آپدیت جدیدش هیچ تغییری نکرده است و این نشان می دهد که آیفون هم چنان قصد دارد تا سادگی خود را حفظ کند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

HTC10 با اندروید مارشمالو عرضه شد که در عین حال اندروید مارشمالو نیز دارای ویژگی های بسیار خوبی است که یکی از این ویژگی ها پشتیبانی از تم های مختلف متناسب با اندرویداست. از دیگر ویژگی های گوشی های اندروید امکان اتصال به سیستم پشتیبانی گوگل است که تقریباً همه کاربران اندروید با آن آشنا هستند.HTC10 دارای ویژگی هایی در شخصی سازی تلفن همراه و انجام برخی تغییرات در تنظیمات گوشی هوشمند است.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

امروزه همه اپلیکیشن ها هم در اندروید و هم در iOS در اختیار کاربران قرار دارند و تبعیض زیادی در بین دارندگان این دو سیستم عامل وجود ندارد. البته برخی اپلیکیشن ها زودتر در اپل استور عرضه می شوند و این پروسه وارد شدن اپلیکیشن به اندروید کمی زمان بر است.

عملکرد، پردازنده و حافظه

هر دو گوشی هوشمند آیفون ۷ و HTC10 از ویژگی های سخت افزاری خوبی برخوردار هستند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

اپل در آیفون ۷ از تراشه یا پردازنده Apple A6 استفاده کرده است که این تراشه در از سری آیفون ۵ وارد اپل شده است. این تراشه توانسته امتحان خود را پس بدهد و به خوبی عمل کند. HTC10 توسط تراشه یا پردازنده Snapdragon 820 قدرت یافته است که این تراشه به عنوان پرچم دار ۲۰۱۶ معرفی شده است.

هر دو گوشی هوشمند آیفون ۷ و HTC10 دارای سرعت بسیار خوبی هستند و آیفون در مدل های قبل خود و HTC10 توانسته اند امتحان خود را پس بدهند. برای گیمر ها و علاقه مندان به بازی با گوشی هوشمند آیفون ۷ را پیشنهاد می کنیم، کیفیت بالاتر پردازنده گرافیکی آیفون ۷ عامل این برتری است.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

در مقوله حافظه این دو گوشی هوشمند باید گفت که آیفون ۷ با حافظه داخلی ۳۲GB،۱۲۸GB و ۲۵۶GB به فروش می رسد. کاربر می تواند بسته به نیاز خود میزان حافظه مورد نظر خود را برگزیند. اما نکته ای که وجود دارد کاربر اندروید دارای حق انتخابی به این وسعت در حافظه نیست و HTC10 با حافظه ۳۲GB عرضه شد که از microSD نیز پشتیبانی می کند و کار رابرای کاربران آسان تر می کند.

دوربین

آیفون ۷ و HTC10 هر دو از دوربین های بی نظیری برخوردارند و هر دو توانایی به وجود آوردن رنگ های بسیار واقعی را دارند. تلفن ها و گوشی های هوشمند امروزه به یک دستگاه بسیار خوب برای عکاسی تبدیل شده اند و هر کاربری از گوشی هوشمند خود این انتظار را دارد که علاوه بر کارکرد خوب دوربین خوبی نیز داشته باشد.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

آیفون ۷ و HTC10 هر دو از گوشی های هوشمندی هستند که از دوربین های بسیار خوبی برخوردارند. آیفون ۷ دارای دوربین پشت ۱۲ مگا پیکسلی است که دیافراگم این دوربین ۱٫۸ است و اندازه سنسور دوربین آیفون ۷،۲/۱ اینچ است. این در حالی است که اندازه سنسور HTC10 چیزی حدود ۳/۱ اینچ است و دارای رزولوشن ۱۲ مگا پیکسل و لنزی با دیافراگم ۱٫۸ است. هر دو دوربین به لرزش گیر اپتیکی یا OIS مجهز هستند که توانایی عکاسی در نور کم و فیلم‌برداری در نور کم را دارد.

اپلیکیشن دوربین آیفون ۷ نیز مانند آیفون های قبلی تغییر آن چنانی نکرده است و قسمت هایی در تنظیم دستی دوربین و ایجاد حالت محوی در پس زمینه عکس به آن اضافه شده است. اپلیکیشن HTC برای عکاسی کمی پیچیده تر از آیفون ۷ است. آیفون همیشه برای طراحی منو ها و اپلیکیشن های خود نهایت سادگی را رعایت می کند ولی HTC این گونه نیست. منو حالت های مختلف عکاسی HTC10 مانند آیفون بسیار سر راست و راحت نیست و یک امکانی که در HTC10 وجود دارد و در آیفون ۷ وجود ندارد امکان فیلم برداری در حین عکاسی است.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

در رابطه با کیفیت عکس این دو گوشی هوشمند باید گفت که هر دو این دستگاه‌ها از کیفیت بسیار خوبی بهره مند هستند. آیفون ۷ و HTC10 هر دو کوشیده اند تا دوربینی با رنگ های بسیار طبیعی، داینامیک رنج بسیار مناسب و وضوح کامل تصویر ارائه دهند.

نکته ای که وجود دارد این است که آیفون ۷ با دیافراگم ۱٫۸ خود می تواند عکس‌های بهتری در نور شب و نورهای کم تهیه کند.HTC10 نیز در نور کم عملکرد مناسبی دارد ولی آیفون ۷ از قابلیت های بیشتری در عکاسی در نور کم برخوردار است.

آیفون قابلیت عکاسی Live یا زنده را دارد. عکاسی live به گونه ای عمل می‌کند که دوربین چند ثانیه قبل از حرکت سوژه را ثبت می کند و کاربر با جلو و عقب کردن عکس ها در آلبوم عکس خود می تواند این حرکت چند ثانیه ای را مشاهده کند. در HTC10 نیز قابلیتی شبیه به عکاسی live وجود دارد البته کمی متفاوت است. در HTC10 کاربر می تواند از صحنه مورد نظر عکس live بگیرد ولی این عکس در دو جا از گوشی ذخیره می شود، یک فایل در سمت ویدئو و یک فایل در بخش عکس گوشی که در قسمت ویدئو می توان آن را مشاهده کرد و این حرکت کوچک را دید.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

در رابطه با دوربین جلو این گوشی های هوشمند، آیفون ۷ با دوربین ۷ مگا پیکسلی خود توانسته نسبت به مدل های قبلی خود پیشرفت داشته باشد.HTC10 دوربین جلو ۵ مگا پیکسلی دارد و از یک نظر از آیفون ۷ برتر است و آن‌هم لرزش گیر اپتیکی OIS دوربین جلو HTC10 است. هر دو دوربین جلو این دوگوشی هوشمند از کیفیت خوبی برخوردار هستند و عکس های سلفی بسیار خوبی می شود با آن ها گرفت در این جا آیفون سعی کرده است تا هر چه بیشتر بر جنبه طبیعی بودن رنگ ها تأکید کند و HTC10 سعی کرده است بر جنبه روشنایی دوربین کار کند تا دوربین بتواند در نور کم عکس های بهتری بگیرد.

در رابطه با فیلم برداری این دو گوشی هوشمند، هر دو توانایی ضبط فیلم ۴K با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه را دارند. آیفون ۷ دارای لرزش گیر اپتیکی و الکترونیکی است تا بتواند لرزش های حین فیلم برداری را تا حد امکان کاهش دهد.

رسانه و کیفیت صدا

HTC10 در صدا یکی از بهترین ها است. در سال عرضه HTC10 این گوشی هوشمند در صدا یکی از پرچم داران بود و دارای اسپیکرهای دوگانه بود که کیفیت صدای فوق‌العاده‌ای را به وجود می آورد. اما در اواخر سال ۲۰۱۶ آیفون ۷ نیز با اسپیکرهای دوگانه توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد. هر دو اسپیکر این دو گوشی هوشمند دارای کیفیت های بسیار خوبی هستند و توانایی تولید صداهای پایین و بالا را با کیفیت بسیار عالی دارند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

نکته بسیار مهم و قابل بحثی که در آیفون ۷ وجود دارد حذف جک سه میلی‌متری آیفون ۷ است که سر و صداهای بسیاری را به وجود آورد. نمی‌خواهیم که وارد جزئیات حواشی دور حذف جک سه میلی‌متری آیفون ۷ شویم ولی باید تا این حد این نکته را ذکر کنیم که این جک فقط صرفاً برای قرار دادن هدفون استفاده نمی شود، برخی کاربران با اتصال کابل AUX و برخی نیز با اتصال گوشی هوشمند خود به اسپیکرهای خارجی از این جک سه میلی‌متری استفاده می کنند که قطعاً کاربران آیفون ۷ از این قابلیت محروم اند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

کیفیت تماس

هر دو گوشی هوشمند آیفون ۷ و HTC10 دارای کیفیت صدای خوب واضح هستند و هیچ ایراد و کمبودی در کیفیت صدای تماس این دو گوشی هوشمند مشاهده نمی‌شود.

عمر باتری

آیفون ۷ توانایی نگه داری شارژ بیشتری نسبت به HTC10 دارد ولی این اختلاف بسیار جزئی است.HTC10 از شارژ سریع نیز پشتیبانی می کند.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

در رابطه با باتری این دو گوشی هوشند باید گفت که آیفون ۷ توانایی نگه داری شارژ بیشتری نسبت به HTC10 دارد. باتری آیفون ۷ ۱۹۶۰mAh است و باتری HTC10،۳,۰۰۰mAh است. بعد از تست های انجام شده بر روی باتری این دوگوشی هوشمند به این نتیجه می توان رسید که آیفون ۷ توانایی نگه داری شارژ حدود ۷ ساعت و ۴۶ دقیقه را دارد که این عدد در HTC10 معادل ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه است.

در هر صورت ما از هر کدام از این گوشی های هوشمند که استفاده کنیم چیزی حدود یک روز کاری شارژ داریم و بیشتر از آن نمی توانیم از دستگاه خود استفاده کنیم.

HTC10 با سیستم شارژ سریع Qualcomm Quick قابلیت شارژ در ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه را دارد. آیفون ۷ در ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه به صورت fully charge یا شارژ کامل در می آید.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

نتیجه گیری

در آخر اگر بخواهیم میان HTC10 و آیفون ۷ یک گزینه را انتخاب کنیم، انتخاب بسیار سختی را پیش رو خواهیم داشت. هر دو این گوشی های هوشمند از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

آیفون ۷ توانایی پشتیبانی بهتر از بازی های متفاوت و اپلیکیشن های مختلف را دارد. عمر باتری بیشتر و خاصیت ضد آب بودن آیفون ۷ از جهاتی آن را از رقیب خود برتر کرده است.

HTC10 به هیچ عنوان گوشی کندی نیست ولی در مقایسه با آیفون ۷، آیفون ۷ از بازی ها با سرعت معقول بهتر پشتیبانی می کند و توانایی ارائه انیمیشن بهتر و روان تر در بازی ها را دارد که این موضوع نیز به دلیل کیفیت بهتر پردازنده گرافیکی آیفون ۷ است. ضد آب نبودن HTC10 نیز از ویژگی هایی است که تفاوت میان این گوشی هوشمند و رقیبش را نشان می دهد. البته سیستم شارژ سریع HTC10 نیز یکی از ویژگی های مثبت آن است که در آیفون ۷ وجود ندارد.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10

از دیگر تفاوت های این دو گوشی هوشمند فقدان جک سه میلی‌متری در آیفون ۷ است که در قسمت صدای این دوگوشی هوشمند به صورت مفصل به آن پرداختیم.

نمی توان به صورت مستقیم گفت که آیفون ۷ بهتر است یا HTC10، هر کاربری نساز به امکاناتی دارد که خود کاربر باید به دقت این دو گوشی هوشمند و معایب و مزایای آن ها را در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را انجام دهد.

مقایسه همه‌جانبه آیفون 7 و HTC 10یک دیدگاه

s

باطریه اچ تی سی ۱۰ از همه قویتره باو