آموزش اینستاگرام

هیولای دریایی و زیردریایی کشف شده مربوط به جنگ جهانی اول

همراه اول در کلیک

مهندسان اسکاتلندی اخیرا لاشه زیردریایی منسوب به آلمانی ها و مربوط به جنگ جهانی اول را کشف کرده اند. شایعات پیرامون نحوه غرق شدن این زیردریایی بسیار است ولی عجیب ترین آن، حمله هیولای دریایی به این زیردریایی، می باشد.

اینترنت داستانی جنجالی در مورد لاشه این زیردریایی تازه کشف شده، دارد. مهندسان اسکاتلندی یک زیردریایی که مربوط به جنگ جهانی اول می شود را از اعماق دریای ایرلند کشف کردند. این زیردریایی، راز قدیمی شده در اینترنت را احیا می کند.

این زیردریایی احتمالا زیردریایی آلمانی ها بوده که توسط ارتش بریتانیا در سال ۱۹۱۸ غرق شده است. اما طبق اطلاعات اینترنتی دلایل دیگری در غرق این زیردریایی دخیل بودند که احتمالا پای یک هیولای دریایی در میان است.

مهندسان برای نصب کابل های قدرت در دریای ایرلند مشغول غواصی بودند که با لاشه این زیردریایی مواجه شدند.

طبق عکس های به دست آمده از لاشه این زیردریایی و طراحی ساخت آن، محققان دانشگاهی در انگلیس توانستند تاریخ دقیق غرق آن رامشخص کنند. این زیر دریایی از کلاس UB-III و متعلق به آلمان ها در جنگ جهانی اول است.

از مشخصه های بارز آن تفنگ ۱۰۵ میلی متری است که روی عرشه آن قرار دارد. این تفنگ، در این مدل زیر دریایی تنها به مدت شش ماه استفاده شد. بنابراین، این زیردریایی احتمالا در آپریل ۱۹۱۸ غرق شده است.

به گفته محققین و بنابر گزارشات جنگ بریتانیا، به نظر می رسد این زیردریایی یکی از دو زیر دریایی کلاس UB-III می باشد که در طی آن ماه ها در این مناطق غرق شده بودند؛ یکی از آن ها زیردریایی UB-82 بود که توسط قایق های گشت زنی انگلیس در ۱۷ آپریل ۱۹۱۸ و دیگری UB-85 بود که توسط رزمناو HMS Coreopsis در ۳۰ آپریل ۱۹۱۸ غرق شدند.

 مورد دومی همان است که در اینترنت راجع به آن زیاد صحبت شده است. اگر چنین چیزی که می گویند، درست باشد، این نظریه را قوت می بخشد که این زیر دریایی در ابتدا توسط هیولای دریایی آسیب دیده است و سپس توسط رزمناو HMS Coreopsis برای همیشه غرق شده است.

شایعات که اکثرا هم بی اساس هستند از حدود سال ۲۰۰۵ و توسط کاپیتان این زیردریایی شروع شد که به اتفاق باقی خدمه ها از غرق شدن، نجات یافتند. به گفته کاپیتان، هیولای دریایی آن ها را مجبور کرد تا با زیردریایی به سطح آب برسند و در این حالت در تیررس ارتش بریتانیا قرار گرفتند.

“داستان از این قرار است که زیردریایی در طول شب به سطح آب آمد تا هم باتری خود را شارژ کند و هم سربازان، سیگاری کشیده باشند. زمانی که هنوز روی سطح آب بودند، مار عظیمی مقابل آن ها ظاهر شد و از کناره زیردریایی بالا می آمد. همه وحشت زده شده بودند و شروع به تیراندازی کردند. ظاهرا تیراندازی ها، این شیطان را خشمگین کرده و اسلحه های جلویی را خورده و یا گرفته است”.

طبق این افسانه و در آخر، هیولا سرانجام عرشه را می شکند، که کاپیتان و سربازان دیگر نمی توانستند به زیر آب بروند. هیولا آن ها در مقابل ارتش بریتانیا گذاشته است و ارتش هم زیردریایی را برای همیشه غرق کرده است.

هیچ کس نمی داند که این داستان از کجا آمده و یا کاپیتان آن، داستان را به این شکل تعریف کرده است یا خیر؛ اما به گفته یکی از محققان این پروژه، مک کارتنی، هیچ کس چنین تصادفی را به مقامات بریتانیایی گزارش نداده بود حتی زمانی که خدمه را به اسارت گرفته بودند. وی تصریح می کند که چنین داستانی در روز های اول سفر زیردریایی، متعارف بوده است.

مک کارتنی می گوید: “[افسانه هیولای دریایی] در طی دهه ۳۰ میلادی قوت گرفت و داستان این دریای عجیب و غریب به زیردریایی آلمان ها در جنگ جهانی اول، اضافه شد”.

“نمی دانم چرا این داستان پیش آمده، اما اولین نبرد های زیردریایی ها، این گونه داستان ها را به خود جذب کرده است. مانند UB-65 که (ظاهرا) خدمه زنده در خود نداشت؛ و سپس UB-82 که هیولای دریایی دیگری به آن حمله کرد”.

مساله این است که به سختی می توان شایعات اینترنتی را بدون سند و مدرک، بی اعتبار ساخت. در حال حاضر، ما حتی نمی دانیم که این زیردریایی کدام یک از زیردریایی های UB-82 و یا UB-85 می باشد (و احتمالا به طور قطع هم نمی توانیم نظر دهیم مگر اینکه لاشه زیردریایی دیگر هم پیدا شود).

به گفته مک کارتنی: “خیلی خوب می شود که زیردریایی دیگر هم پیدا شود. دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. این چیز ها این روز ها زود اتفاق می افتند. اگر این اتفاق بیافتد، ما هر دو زیردریایی را خواهیم داشت و می توانیم هر دوی آن را بررسی کنیم، میزان آسیب ها را بسنجیم، گزارشات نبرد ها را با هم مقایسه کنیم، موقعیت ها را تحلیل کنیم، و نظر قطعی بدهیم”.

با مطلعات بیشتر، باستان شناسان دریایی می توانند تشخیص دهند که کدام یک از این دو زیردریایی در حال حاضر پیدا شده است و یک بار برای همیشه داستان هیولای دریایی را حل کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.