رسوایی بزرگ بین المللی برای جامعه علمی کشور

۵۸ مقاله نوشته شده توسط ۲۵۸ محقق ایرانی به دلیل جعل علمی و سواستفاده از متون علمی دیگر محققین،  توسط ناشر سایت معتبر علمی نیچر به حال تعلیق در آمدند.

به گزارش کلیک، بخش پزشکی این نهاد معتبر علمی جهانی نیز ۲۸ مقاله را به حال تعلیق در آورد و بررسی ها در مورد ۴۰ مقاله دیگر همچنان ادامه دارد در همین حال شنیده می شود سایت اسپرینگر هم که در نشر مقالات معتبر علمی فعالیت می کند ۳۰ مقاله ارائه شده توسط محققین ایرانی را از سایت خود حذف کرده و در مورد ۹ مقاله دیگر در حال بررسی است.

بررسی های اخیر و کشف این سرقت های علمی زنگ خطری برای ناشران دیگر است که در مورد صحت مطلبی که منتشر میکنند به دقت بررسی نمایند؛ متاسفانه مورد اخیر خطری بالقوه برای جامعه علمی جهان محسوب می شود که هر چه زودتر باید برای جلوگیری از تکرار چنین مواردی چاره ای اندیشید.

تمامی مقالاتی که از سوی اسپرینگر در این مورد حذف شده اند شواهدی از دستکاری علمی و بازنویسی را در خود داشته اند و در ۷۰ درصد آنها نیز سرقت علمی به چشم می خورد. در مقالاتی که به BMC ارائه شده است در تمامی موارد دستکاری در تالیف اولیه به وضوح به چشم می خورد که در ۵۷ درصد آنها بازنویسی محض و در ۹۳ درصد آنها نیز سرقت علمی به چشم می خورد.

در سال ۲۰۱۵ نیز موارد مشابهی اتفاق افتاده بود که هر دو موسسه اعلام کردند در صورت تکرار اینگونه موارد جعل مقالات از ارایه مستقیم مقالات توسط آن محقق در سایت جلوگیری به عمل می آید و تمامی مقالات وی نیز حذف خواهد شد.

با توجه به رسوایی اخیر برخی از مولفین اصلی که مقالات آنها جعل شده اند از موضوع با خبر شده اند و عده ای از آنها به این موضوع واکنش نشان داده اند.

حال باید دید مسئولین امر، نسبت به این رسوایی بزرگ بین المللی چه واکنشی خواهند داشت و پاسخ به ظاهر محققینی که این عمل شرم آور را در آوردگاهی بین المللی انجام داده اند و به وجهه علمی کشور خدشه وارد کرده اند چه خواهد بود.

دانلود لیست مقالات جعلی

15 نظرات
 1. مهدی می گوید

  اینم لابد تقصیر احمدی نژاده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. مینا سلامی می گوید

   یعنی واقعا درک نمیکنی که تقصیر احمدی نژاده. توسعه بی رویه و بی فکر آموزش عالی، افزایش صرفا صندلی و نه چیز دیگه در دانشگاه ها، تعریف شاخص های احمقانه برای ارتقای اساتید، ارزش گذاری نامعقول به مدرک و نه تخصص، قطع ارتباط سالم و صحیح با مجامع علمی دنیا و بسیاری موارد دیگر تقصیر کیه؟ البته مشکل اصلا شخص نیست، تفکره. تفکر و نظامی که اجازه میده چنین شخصی در راس امور قرار بگیره.
   تفکری که بر اساس پینه پیشانی و تظاهر اداره کنندگان کشور را انتخاب میکنه. بعد هم دزدی را نهادینه میکنه. حالا یکی پول میدزده، یکی علم و یکی زمان.

  2. حسین می گوید

   دقیقا تقصیر خود نامردش و وزیر علوم قلابی اش است
   بنده و امثال بنده که با هزار خون دل دکترا گرفتیم رو بدبخت کرد و تنها راه فرار از این کشور است
   البته دولت فعلی هم دست کمی از قبلی ندارد

 2. گلي می گوید

  همه هم از پزشکان متعهدن که؟!!!!!

  1. نیما می گوید

   همش پزشکیه…بعدا پزشکا اینهمه پول میگیرن و نخبه های مهندسی شریف از کشور مهاجرت میکنن.

 3. عابد می گوید

  نخیر دوست عزیز تقصیر جامعه پزشکی کشوره این مقالات ذکر شده توی لیست همگی در زمینه علوم پزشکی منتشر شده، اون از درمانشون این از مقاله دادنشون اون هم از حقوق شون.

 4. جواد می گوید

  اینها حاصل پایان نامه های کذایی در میدان انقلاب است! این هنوز از نتایج سحر است!

 5. محمد می گوید

  لطفا لینک خبر مورد استفاده را هم ذکر کنید!

 6. آرش دانشجو می گوید

  به نظر من نیچر و اسپرینگر اشتباه کرده اند . ۹۹ درصد مقالات ما تقلبی است . دوست من که دکترای برنامه ریزی درسی دارد مقاله ای از من گرفت که بخواند بعد از مدتی دیدم برای کنفرانسی به چین فرستاده به نام خودش ! ضمنا خبر نداشت که من خودم هم مقاله مذکور را از یک بنده خدای دیگر گرفته ام ، که احتمالا او هم از جای دیگر کپی یا ترجمه کرده ! اللهم اغفر سیئاتنا !

  1. میلاد می گوید

   البته شما و دوستتون و اون یکی ۹۹ درصد جامعه علمی کشور نیستید

 7. محسن می گوید

  وقتی در کشوری به علم به معنای واقعی بهاد داده نشود و دانشگاه های آن برای نظام آن تهدید تلقی شود و اساساً کسی به فکر تجهیز آزمایشگاه‌ها و پذیرش منطقی دانشجو نباشد نتیجه اش می شود این که می بینید. بی ببین دانشگاه ا… ک….ر چه حبره سر دادهسازی برای تز!!! البته ناچارند این کار را بکنند دریغ از وجود امکانات درست درمون در دانشگاه. مثلاً طرف آزمایشگاه نانو راهانداخته میری توشمیبینی یه رکتیفایر گذاشته با یه کامپیوتر اسمش رو گذاشته آزمایشگاه نانوفناوری!!!!!!

 8. غریبه می گوید

  صداقت…صداقت…صداقت
  اانیشتین هم که باشی اما صداقت نداشته باشی پشیزی نمی ارزی
  اردوغان خاک عراق رو اشغال میکنه…این یعنی اردوغان دزده
  ما مقاله های دیگرون رو غیرقانونی تصاحب میکنیم…این یعنی دزدی…
  حتما نباید شبانه از دیوار خونه مردم بالا رفت تا بهت بگن دزد
  اقایون دکتر و اطبایی که این کار شنیع رو انجام دادید باید بهتون برای اینکه به قشر دزدان وارد شدید خوش امد بگم

 9. محمدعلی ربیعی می گوید

  اینان افرادی هستند که اگر یک تحقیق جامع و درست انجام گیرد مشخص خواهد شد که این افراد دارای ضریب هوشی بسیار پایینی بوده و بواسطه مسائل سیاسی و غیره بناحق کرسی های دانشگاهها و عمدتا” هم دانشگاههای دولتی را اشغال کردند و بناحق در جایگاهی قرار گرفته اند که هیچگونه حقی نسبت بدان نداشته و ندارند و لی بنابه رابطه ها و خارج از ضوابط علمی وارد این عرصه عملی شده اند و بناچار برای اینکه کم نیاوند با دزدی علمی خواسته اند که کمبود علم و دانش و توان فکری خود را بدینگونه جبران نمایند!
  وای بحال ملت ایران که بناچار زیر دست اینچنین دکترها و محققین و و و می افتند و باجان و مال خود باید خسارتهای بی کفایتی اینگونه افراد را بپردازند!!!

 10. مرتضی شعبانی می گوید

  من تو شرکتی کار میکردم که کارش تولید مقالات علمی ثبت اون تو مجلات خارجی بود..
  چقدر هم درخواست کنننده داشت ..این شرکت درامد میلیاردی داشت..بازریاب های این شرکت که به اصطلاح بهشون کارگزار میگفتن ماهیانه حدود ۶ تا ۷ تومن درامد داشتن….
  چفدر دانشجوی دکترا ارشد کارشناسی فقیر غنی برای پایانامه نمیدونم چاپ تو مجلات خارجی مراجعه می کرد…بازار بسیار عالی داشتند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.