چطور مشکلات صفحه نمایش و کارت گرافیک را پس از آپدیت ویندوز۱۰ حل کنیم؟

طبق گزارشات رسیده کارت های گرافیکی Nvidia، Intel HD و AMD پس از به روزسانی سیستم عامل ویندوز ۱۰ دچار مشکلاتی می شوند که در طی این مطلب آموزشی قصد داریم به بیان این مشکلات و راه حل های مناسب برای آن ها بپردازیم.

کلیک – مشکلاتی که پس از به روز رسانی در ویندوز ۱۰ به وجود می آیند گریبان بسیاری از کاربران این سیستم عامل را گرفته است. از جمله این مشکلات می توان به قطع شدن وای‌فای در ویندوز، قطع شدن صدا بعد از به روز رسانی ویندوز، سیاه شدن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ و سایر مشکلات مربوط به صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ اشاره کرد. به همین منظور ما به بهترین راه حل های ممکن برای حل این گونه مشکلات در زیر اشاره کرده ایم. در این مطلب آموزشی بر روی خطاهایی که در صفحه نمایش بعد از آپدیت ویندوز رخ می دهد تمرکز کرده ایم و راه حل های ساده ای را به منظور رفع آن ها ارائه داده ایم.

نکته: یک کارت صفحه نمایش با نام های کارت ویدیویی، آداپتور صفحه نمایش، آداپتور ویدیویی، آداپتور گرافیکی یا یک کارت گرافیکی نیز نامیده می شود.

متداول ترین مشکلات به وجود آمده برای صفحه نمایش پس از به روز رسانی  ویندوز ۱۰ به شرح زیر است:

۱ –  زمانی که ویندوز ۱۰ را نصب می کنید با این پیغام مواجه می شوید: “You may experience problems with the display”

۲ – پس از این که ویندوز ۱۰ به طور خودکار درایورهای کارت های گرافیکی Nvidia را از طریق آپدیت ویندوز، به روز رسانی می کند، صفحه نمایش سیستم هنگ می کند

۳ – پس از ارتقا دادن ویندوز خود از ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ به ویندوز ۱۰، شاهد رندرهای بسیار ضعیفی از تصویر هستید.

۴ – زمانی که مشغول بازی کردن مخصوصا بازی های سه بعدی در ویندوز ۱۰ هستید، صداهای خاصی مانند صدای تق تق از سیستم به گوشی می رسد.

۵ – پس از این که درایور صفحه نمایش نصب شد، ویندوز ۱۰ دچار مشکلاتی می شود.

۶ – یک مشکل گرافیکی نیز با به روز رسانی ویندوز گزارش شده است.

۷- ویندوز ۱۰ کارت های گرافیکی را شناسایی نمی کند

۸ – GPU پس از به روز رسانی ویندوز ۱۰ شناسایی نمی شود.

۹ – درایور GPU پس از نصب ویندوز ۱۰ کار نمی کند یا  کارت گرافیکی در ویندوز ۱۰ شناسایی نمی شود.

۱۰ – خطوط عجیبی که بر روی صفحه نمایش دیده می شوند یا این که پس از نصب به روز رسانی ویندوز ۱۰ کاربر با یک صفحه سیاه مواجه می شود.

۱۱ – پس از نصب ویندوز ۱۰ در PC ، کارت گرافیکی شناخته نمی شود.

البته شرکت مایکروسافت چنین مشکلاتی را پس از ارائه نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ پیش بینی کرده بود و به کاربرانی که از کارت گرافیکی AMD استفاده می کردند، هشدار داده بود. البته مهم نیست که شما از کارت گرافیکی Intel (R) HD، کارت گرافیکی Nvidia یا کارت گرافیکی AMD استفاده می کنید. کافی است برای حل مشکل خود از روش های زیر استفاده نمایید.

چطور مشکلات مربوط به درایور کارت گرافیکی یا صفحه نمایش را پس از ارتقا ویندوز خود به ویندوز ۱۰ برطرف نماییم؟

بهترین روش برای برطرف کردن مشکل کارت گرافیکی یا صفحه نمایش ویندوز ۱۰ این است که مشکل درایور کارت گرافیکی را حل نماییم. بار دیگر هم تاکید می کنیم که اهمیتی ندارد که شما از چه کارت گرافیکی استفاده می کنید و مشکل درایور شما مربوط به کدام نوع کارت گرافیکی است. این ایراد می تواند مربوط به درایور کارت گرافیکی Nvidia، درایور کارت گرافیکی Intel HD، درایور کارت گرافیکی AMD، درایور GPU و غیره باشد. در حقیقیت به روز رسانی ویندوز ۱۰ تمام چیزهایی که با ویندوز ناسازگار باشد را حذف می نماید، که درایورها هم از این قضیه مستثنی نیستند. بنابراین اگر صفحه نمایش شما در ویندوز ۱۰ دچار مشکلاتی شد، علت آن می تواند قدیمی بودن درایور، صدمه دیدن برخی از فایل های درایور یا پاک شدن آن باشد. حالا مسئله اینجا است که چطور مشکلات صفحه نمایش را در ویندوز ۱۰ حل نماییم؟

آخرین نسخه از درایور کارت گرافیکی خود را از وب سایت سازنده سخت افزار مربوطه پیدا کنید. البته این کار نیاز به مقداری مهارت و صرف زمان است. بنابراین اگر شما به دنبال راه ساده تری هستید نرم افزار Driver Talent ( که پیش تر با نام DriveTheLife شناخته می شد) را امتحان کنید. این ابزار در میان کاربران ویندوز محبوب است. این نرم افزار می تواند در عیب یابی درایور کارت گرافیکی به شما کمک کند و این مورد را بررسی می نماید ( آیا نسخه فعلی قدیمی است، فایل های آن دچار مشکل شده یا پاک شده است) و سپس آخرین نسخه رسمی کارت گرافیکی را که بهترین سازگاری را با ویندوز ۱۰ دارد، نصب می کند. این نسخه از درایور می تواند ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی باشد.

Driver Talent را می توانید در هر لپ تاپ ویندوزی، کامپیوتر های دسکتاپ، انواع نوت بوک ها مانند Asus،  Acer، Dell، Lenovo، HP، ThinkPad، Toshiba، IBM، Sony، Gateway، Samsung و غیره به منظور رفع مشکل خطای کارت گرافیکی در ویندوز ۱۰ حل کنید.

نکته: به منظور صرفه جویی در هزینه می توانید به صفحه OSToto’s 2016 Halloween campaign رفته تا با دریافت یک کوپن از تخفیف ۳۰ درصدی برای Driver Talent  و Driver Talent for Network Card بهره مند شوید. این تخفیف ویژه حداکثر تا تاریخ ۸ نوامبر سال ۲۰۱۶ وجود دارد.

گام اول: درایور کارت گرافیکی را در کامپیوتر خود اسکن کنید

پس از نصب Driver Talent آن را بر روی کامپیوتر خود اجرا کرده و بر روی گزینه Scan کلیک کنید. این نرم افزار بررسی خواهد کرد که آیا درایور کارت گرافیک شما قدیمی است، فایل های آن صدمه دیده، پاک شده یا با ویندوز شما ناسازگار است.

گام دوم: درایور کارت گرافیکی را به روز رسانی یا اصلاح نمایید

این نرم افزار همه چیز را با جزئیات به شما نشان می دهد. چنانچه درایور کارت گرافیک شما قدیمی باشد، گزینه Update  را در اختیار شما قرار می دهد تا تنها با یک کلیک دایور مربوطه را آپدیت نمایید. هم چنین اگر فایل های درایور صدمه دیده باشند یا پاک شده یا به هر نحوی مشکلی داشته باشند گزینه Repair ظاهر خواهد شد تا بتوانید درایور را اطلاح کنید.

نرم افزار

گام سوم: ریست کردن ویندوز ۱۰

آخرین مرحله ریست کردن کامپیوتر است. این کار کمک خواهد کرد تا فرایند نصب درایور به طور کامل به اتمام برسد.

نکته: برخی از کاربران گزارش کردند که نصب مجدد درایور کارت گرافیکی نمی تواند به حل این مشکل کمک کند. این مسئله به این دلیل است که درایوری که دوباره بر روی سیستم نصب می شود با ویندوز ۱۰ سازگاری ندارد. به همین منظور ما به شما پیشنهاد می کنیم تا برای رفع این مشکل از نرم افزار Driver Talent استفاده کنید.یک دیدگاه

علی اصغر

با سلام . من درایور کارت گرافیکم رو به اخرین ورژن بروز رسانی کردم ولی بازم فایده نداره و مدام صفحه مانیتورم سیاه میشه و بعدش ارور درایور کارت گرافیک میده . این مشکل حدود یک هفته هست که گریبان گیرم شده که اونم دقیقا بعد از آپدیت و بروزرسانی های ویندوز ۱۰ و هم در ویندوز ۷ بوجود اومده . اگه راه حل دیگه ای به ذهنتون میرسه بفرمایید