معرفی پنج اپلیکیشن با قابلیت پشتیبانی از ویژگی app shortcuts اندروید

گوگل در نسخه ۷٫۱ اندروید از ویژگی جدیدی تحت عنوان “app shortcut” برای دستیابی کاربران به مهم ترین قابلیت های یک اپلیکیشن از طریق لمس آیکون آن برای چند ثانیه، استفاده کرده است. در ادامه به معرفی پنج اپلیکیشن با قابلیت پشتیبانی از این ویژگی می پردازیم.

کلیک – گوگل با رونمایی گوشی های جدید پیکسل، از نسخه جدید اندروید ۷ نوقا یعنی نسخه ۷٫۱ نیز رونمایی کرد که نسخه کامل تری از اندروید نوقا ۷ است و از ویژگی های جدیدی برخوردار است که در اندروید نوقا ۷ دیده نمی شود. یکی از این ویژگی های جدید، ویژگی app shortcuts (میانبرهای اپلیکیشن) است. هدف گوگل از استفاده از این ویژگی جدید، تقلید از ویژگی نمایشگرهای مجهز به فناوری Synaptics’ ClearForce است (در این فناوری صفحه نمایش متناسب با میزان فشار لمس کاربر، واکنش های متفاوتی نشان می دهد و فعالیت های مختلفی را انجام می دهد).

اپل نیز از فناوری Synaptics’ ClearForce با نام ۳D Touch (لمس یه بعدی) در نمایشگرهای خود استفاده می کند و هوآوی نیز از این فناوری تحت عنوان Force touch استفاده می کند. به هر حال عملکرد هر سه فناوری با نام های مختلف یکسان است و به این صورت است که واکنش و عملکرد صفحه نمایش متناسب با میزان فشار لمس کاربر، متفاوت است. گوگل در نسخه ۷٫۱ تلاش کرده است به نوعی از این ویژگی تقلید کند و آن را نه تنها در گوشی های اختصاصی خود یعنی گوشی های پیکسل، بلکه در تمام گوشی های اندرویدی که دارای لانچر Google Now هستند، پیاده سازی کند؛ بنابراین در صورتی که کاربران گوشی های اندرویدی این نسخه از اندروید را روی گوشی خود نصب کنند، چنانچه آیکون یک اپلیکیشن را برای چند ثانیه لمس کنند، منویی برای آن ها نمایش داده می شود که در بردارنده میانبرهایی برای کاربردی ترین ویژگی های آن اپلیکیشن است؛ بنابراین دیگر لازم نیست کاربران ویژگی های کاربردی و مهم یک اپلیکیشن را در خود آن جستجو کنند.

لمس صفحه نمایش توسط کاربران باعث می شود موتور لرزاننده کوچکی که در گوشی تعبیه شده است، واکنش نشان دهد؛ البته این موتور فقط می تواند یک سطح از فشار را تشخیص دهد؛ گوگل قصد دارد از این فناوری در ویژگی app shortcuts به شیوه متفاوتی استفاده کند و کاربران می توانند تنها با لمس آیکون یک اپلیکیشن برای چند لحظه، سریعا به ویژگی های کاربردی آن دست پیدا کنند. امکان استفاده از ویژگی app shortcuts قبلا برای بیشتر اپلیکیشن های اندرویدی که توسط خود گوگل توسعه داده شده اند، فراهم شده است و در آینده نیز اپلیکیشن هایی که توسط توسعه دهندگان مستقل طراحی و ایجاد شده‌ اند، از این قابلیت پشتیبانی خواهند کرد. در ادامه قصد داریم به معرفی پنج مورد از اپلیکیشن هایی بپردازیم که توسط توسعه دهندگان مستقل ایجاد شده اند و از این ویژگی جدید اندروید ۷٫۱ پشتیبانی می کنند.

ا. اپلیکیشن Evernote

۱

این اپلیکیشن که برای مدیریت کارها و ثبت یادداشت ها به کار گرفته می شود؛ از ویژگی app shortcuts پشتیبانی می کند و می توان از این ویژگی در این اپلیکیشن برای ثبت یک یادداشت ساده، استفاده از دوربین، ضبط صدا و یا جستجو در مجموعه یادداشت ها استفاده کرد و برای دستیابی به تمام این موارد تنها کافی است انگشت خود را برای چند ثانیه روی آیکون اپلیکیشن نگه دارید.

  1. اپلیکیشن پیام رسان

۲

اپلیکیشن پیام رسان جدیدی که در حال حاضر تنها نسخه آزمایشی آن معرفی شده است و هنوز نامی برای آن مشخص نشده است و توسط توسعه دهنده اپلیکیشن Talon for Twitter (اپلیکیشن اندرویدی برای دسترسی به توییتر در محیطی زیبا) توسعه داده شده است، نسخه ای متفاوت از اپلیکیشن های پیام رسان است. این اپلیکیشن بخش های رمز گذاری شده برای چت و به اشتراک گذاری تصاویر، فایل های صوتی و تصویری، مکان فرد و کارت ویزیت مخاطبان ایجاد کرده است و امکان ارسال فایل های گیف نیز در آن فراهم شده است. پشتیبانی این اپلیکیشن از ویژگی app shotcuts، امکان مشاهده سریع پیام ها بر روی صفحه نمایش گوشی را فراهم کرده است.

  1. اپلیکیشن Flamingo

۳

این اپلیکیشن یکی دیگر از اپلیکیشن هایی است که توسط توسعه دهندگان مستقل اپلکیشن های توییتر ایجاد شده است و پشتیبانی این اپلیکیشن از app shotcuts موجب شده است کاربران بتوانند به صورت مستقیم به پروفایل خود دسترسی داشته باشند و یا یک پیام توییت بنویسند.

  1. اپلیکیشن Evolve SMS

۴

این اپلیکیشن یکی از محبوب ترین اپلیکیشن ها برای ارسال پیام متنی است که تاکنون توسط توسعه دهندگان مستقل ایجاد شده است. این اپلیکیشن توسط توسعه دهنده اپلیکیشن Telon ایجاد شده است و پشتیبانی جدیدترین نسخه آن از app shotcuts موجب شده است کاربران بتوانند مستقیما به پیام های خود دسترسی داشته باشند. لازم به ذکر است اپلیکیشن Telon نیز از ویژگی app shortcuts پشتیبانی می کند.

  1. اپلیکیشن Twitter

۵

همان طور که گفتیم توسعه دهندگان اپلیکیشن های مرتبط با توییتر، قابلیت پشتیبانی از ویژگی app shotcuts را در اپلیکیشن های خود ایجاد کرده اند و به زودی نسخه ای از اپلیکیشن Twitter با قابلیت پشتیبانی از ویژگی app shortcuts منتشر خواهد شد. نسخه آزمایشی این نسخه جدید برای توسعه دهندگان مدتی است که در کانال توییتر قرار داده شده است. کاربران با استفاده از ویژگی app shortcuts در نسخه جدید قادر خواهند بود به قابلیت های  “search”، “New tweet” و “New Message” دست پیدا کنند.

 بدون دیدگاه