صادرات میلیون دلاری محصولات دانش بنیان ایران

سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱.۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

به گزارش کلیک و به نقل از وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی، وزیر علوم گفت: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مقاله در وب ساینس از ۱۹۳ کشور دنیا ثبت شده که۲۲ کشور تولید علمی ناچیز و دارای کمتر از ۲۰۰۰ مدرک داشتند، ۴۴ کشور مدرک بالای ۱۰ هزار را به خود اختصاص دادند و در میان ۲۲ کشور با مدرک بالای ۳۰ هزار، جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۱۹ قرار گرفت، یعنی ایران در حال حاضر با ۲۲ کشور برتر دنیا از نظر علم و فناوری در حال رقابت است و این بسیار مهم و قابل توجه است.

فرهادی اظهار داشت: درسال ۲۰۱۵، براساس طبقه بندی جهانی لایدن ۱۳ دانشگاه ایران و براساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۸ دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر و تأثیرگذار دنیا قرار گرفتند و تعداد ۱۹۹ دانشمند ایرانی مقیم ایران در سطح یک درصد دانشمندان جهان شناخته شدند.

وزیر علوم افزود: سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱.۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

او اعلام کرد: سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلار محصول دانش بنیان را از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سیاست ما در وزارت علوم، عبور از دانشگاه‌های آموزش و پرورش محور و گذار به سمت دانشگاه کارآفرین بوده است، گفت : به همین دلیل، اولین وظیفه خود را متوقف ساختن گسترش کمّـی بی رویه‌ای تعریف کردیم که به کاهش کیفیت منتهی شده بود.

فرهادی ادامه داد: در دولت یازدهم به جز مواردی که در راستای سیاست های کیفی سازی و کارآفرینی بوده، نه تنها مجوز گسترش رشته و دانشگاه داده نشده، بلکه حدود ۵۰۰ برنامه درسی که دارای قدمت بعضاً  ۳۰ ساله بودند مورد بازنگری واقع شده است.

او بیان کرد: تعامل فعال و اثربخش علمی و فرهنگی با محیط منطقه‌ای و بین‌المللی، سیاست دیگر وزارت علوم بوده که موفقیت دولت در مذاکرات و شرایط پسا برجام کمک زیادی به تحقق این سیاست کرده است. برای مثال ۱۴۰ پروژه مشترک بین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تعریف شده و حدود ۱۰۰ نفر از روسای دانشگاه‌های معتبر از دانشگاه‌های ما بازدید داشته‌اند و بعضاً درگزارشات خود پیشرفت‌های علمی ایران را شگفت انگیز توصیف کرده‌اند.

وزیر علوم گفت: کشورما درزمینه نوآوری سال گذشته رتبه ۱۱۳ وامسال رتبه ۷۸ را به خود اختصاص داده واین نشان از حرکت کشوربه سمت پیشرفت دارد. خوشبختانه این همکاری علمی و گروهی در حال افزایش است وشاهد همکاری های مشترک بین رشته های پزشکی و مهندسی هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .