شیفر

صادرات میلیون دلاری محصولات دانش بنیان ایران

سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱.۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

به گزارش کلیک و به نقل از وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی، وزیر علوم گفت: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مقاله در وب ساینس از ۱۹۳ کشور دنیا ثبت شده که۲۲ کشور تولید علمی ناچیز و دارای کمتر از ۲۰۰۰ مدرک داشتند، ۴۴ کشور مدرک بالای ۱۰ هزار را به خود اختصاص دادند و در میان ۲۲ کشور با مدرک بالای ۳۰ هزار، جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۱۹ قرار گرفت، یعنی ایران در حال حاضر با ۲۲ کشور برتر دنیا از نظر علم و فناوری در حال رقابت است و این بسیار مهم و قابل توجه است.

فرهادی اظهار داشت: درسال ۲۰۱۵، براساس طبقه بندی جهانی لایدن ۱۳ دانشگاه ایران و براساس نظام رتبه بندی تایمز ۲۸ دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر و تأثیرگذار دنیا قرار گرفتند و تعداد ۱۹۹ دانشمند ایرانی مقیم ایران در سطح یک درصد دانشمندان جهان شناخته شدند.

وزیر علوم افزود: سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱.۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

او اعلام کرد: سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلار محصول دانش بنیان را از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سیاست ما در وزارت علوم، عبور از دانشگاه‌های آموزش و پرورش محور و گذار به سمت دانشگاه کارآفرین بوده است، گفت : به همین دلیل، اولین وظیفه خود را متوقف ساختن گسترش کمّـی بی رویه‌ای تعریف کردیم که به کاهش کیفیت منتهی شده بود.

فرهادی ادامه داد: در دولت یازدهم به جز مواردی که در راستای سیاست های کیفی سازی و کارآفرینی بوده، نه تنها مجوز گسترش رشته و دانشگاه داده نشده، بلکه حدود ۵۰۰ برنامه درسی که دارای قدمت بعضاً  ۳۰ ساله بودند مورد بازنگری واقع شده است.

او بیان کرد: تعامل فعال و اثربخش علمی و فرهنگی با محیط منطقه‌ای و بین‌المللی، سیاست دیگر وزارت علوم بوده که موفقیت دولت در مذاکرات و شرایط پسا برجام کمک زیادی به تحقق این سیاست کرده است. برای مثال ۱۴۰ پروژه مشترک بین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تعریف شده و حدود ۱۰۰ نفر از روسای دانشگاه‌های معتبر از دانشگاه‌های ما بازدید داشته‌اند و بعضاً درگزارشات خود پیشرفت‌های علمی ایران را شگفت انگیز توصیف کرده‌اند.

وزیر علوم گفت: کشورما درزمینه نوآوری سال گذشته رتبه ۱۱۳ وامسال رتبه ۷۸ را به خود اختصاص داده واین نشان از حرکت کشوربه سمت پیشرفت دارد. خوشبختانه این همکاری علمی و گروهی در حال افزایش است وشاهد همکاری های مشترک بین رشته های پزشکی و مهندسی هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.