آموزش اینستاگرام

تشکیل پرونده برای ۱۹ نفر از متخلفان رسوایی بزرگ علمی محققان ایرانی

همراه اول در کلیک

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تخلفات سرقت علمی در وزارت بهداشت رسیدگی می‌شود، گفت: تاکنون برای ۱۸ یا ۱۹ نفر از اعضای هیات علمی که اسامی آنها در سه تا چهار مقاله ذکر شده است، پرونده تشکیل شده و این موضوع در دادگاه تخلفات اداری به طور جدی و قاطع رسیدگی می‌شود.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی با حضور در غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با اعلام این مطلب، اظهار کرد: گزارشی در مجله “نیچر” در خصوص سرقت علمی منتشر شد که این گزارش ادامه آن گزارش قبلی ساینس بود که در زمینه فروش پایان نامه و مقاله در خیابان انقلاب چاپ شده بود.

وی تصریح کرد: گزارشی که در خصوص سرقت علمی از سوی مجله نیچر منتشر شده کاملا درست بود. در واقع این گزارش از دانشگاه‌هایی که اعضای هیات علمی آنها در دانشگاه آزاد، وزارت علوم و برخی نیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند منتشر شده است. متاسفانه این اعضای هیات علمی مرتکب کاری خلاف شده‌اند یعنی مقالات را از شرکت‌هایی خریداری کردند تا رتبه بالاتری کسب کنند که این کاملا تقلب محسوب می‌شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: من دستور دادم آنچه که از گزارش مجله “نیچر” به وزارت بهداشت مربوط می‌شود به طور دقیق و کامل از طرف دکتر ملک‌زاده معاون پژوهشی وزارتخانه که خود نیز یک شخصیت علمی بین‌المللی محسوب می‌شود پیگیری شود و تاکنون نیز مکاتبه‌ای با منتشرکنندگان این مقالات در خارج صورت گرفته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در نتیجه پیگیری‌های وزارت بهداشت در خصوص گزارش مجله نیچر آدرس همه شرکت‌های داخلی گرفته شده و به وزارت اطلاعات نیز ارائه شد. در واقع تمام ۲۰ و چند نفری که از دانشگاه‌های وزارت بهداشت به نوعی در این مقالات اسامی آنها ذکر شده است برای آنها پرونده تشکیل دادیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر متخلفان سرقت علمی به حوزه وزارت بهداشت مربوط می‌شود، گفت: مطمئن نیستم اکثر متخلفان سرقت علمی در گزارش فوق به اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی مرتبط باشند ولی آن تعدادی که من دیده‌ام حدود ۱۸ یا ۱۹ نفر هستند که در سه تا چهار مقاله اسامی آنها آمده است که برای همه این افراد پرونده تشکیل شده و دادگاه تشکیل خواهد شد که باید پاسخگو باشند.

وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت با متخلفان به طور قاطع برخورد خواهد کرد، افزود: در نتیجه رسیدگی‌های وزارت بهداشت به این تخلفات علمی، رتبه علمی دانشگاه‌هایی که اعضای هیات علمی آنها مرتکب چنین تخلفی شده‌اند تغییر خواهد کرد و حتی رتبه خود اعضای هیات علمی نیز اگر در نتیجه این تخلف ارتقا پیدا کرده باشد تنزل می‌کند و همچنین ادامه فعالیت آنها در محیط علمی ممکن است متوقف شود، اما به طور کلی دادگاه تخلفات اداری که به امور اعضای هیات علمی رسیدگی می‌کنند این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

4 نظرات
 1. علی می گوید

  وزیر بهداشت بهتر هست ریشه و دلیل این کار را پیدا کند وقتی بزرگترین دانشگاه کشور هیچ ارزشی برا دانشجوی دکترا قایل نیست وقتی برا کار تحقیقات زمان محدود تعیین می کند وقتی ماهیانه از دانشجو چهارصد هزار برا یک تخت پول خابگاه می گیرند دانشجویان همشون میخواهند هر چه زود با دیتا درست کردند تموم کنند تا متحمل هزینه نامعقول نشوند وقتی خابگاه که در مالکیت دانشگاه هست وای به دلالها اجاره داده می شود تا دلال هم با اجاره سرسام اور و اجباری به دانشجو خابگاه دهد در این صورت دانشجو برا فرار از هزینه اضافه حتما دیتا سازی مانند کرد گند این کارها چند سال دیگه دیده خاهد شد بهتر هست وزیر بهداشت مسیولین دانشگاه تهران را مواخذه کند تا دانشجویان را در شرایطی قرار ندهند که مجبور به کارهای ناخواسته شوند در این میان که برخی از مسیولین دانشگاه با دلالها دستشان در یک کاسه هست و از خصوصی سازی خابگاها کلی سود می کنند و نتیجه بهتر از این نخاهد شد

 2. رسالت می گوید

  اول خود وزیر بهداشت به دلیل سهل انگاری که اسمش بی اندازه در مقالات نامربوط آمده بایستی محاکمه گردد.

 3. محمود می گوید

  زخم کهنه سرباز کرده است!اگر بنابه تشکیل دادگاه وپرونده باشدبنظرم ۹۰درصداعضاهای هیئت علمی بایدمحاکمه شوند!پس بامحاکمه این عزیزان هیچ سودی عایددانشگاه و کشورنخواهدشد!!بایستی ریشه های اینکاردر دانشگاهها ووزارت علوم خشک شود نه اینکه چندنفرمحاکمه شوند!من به عینه وازنزدیک شاهدفجایع زریادی در دانشگاههای آزادهستم!بخصوص ازاساتیدهیئت علمی! برخی ریشه های این فسادنوظهورازنظرمن اینهاهستند: ۱-عدم استخدام اساتیدمتخصص در رشته های موردنظر-۲-پولکی شدن دانشگاهها ۳-مجوزهای بیشماردررشته ها وجذب دانشجوهابدون کنکوربه هرمیزان!۴-عدم توجه وزارت علوم به کپی علم تا تولید علم! ۵-عدم امکانات وتخصصهای کافی درهردانشگاهی که درناکجاآباد میزنن!مثلا درشمال!!۶-عدم بکارگیری پایان نامه ها برای سازمانهاویا کاربردی نبودن آنها!۷-ارائه مقالات و پایانامه های صِرف نمره!۸- پول محوری بجای علم محوری و رابطه بازی بجای شایسته سالاری!۹- استخدام افرادناشایست برای امورات مهم مملکتی و…

 4. ا.ب می گوید

  در رشته پزشکی نمی دونم ولی اقتصاد این کار باورنکردینه، از دوستی شنیدم در حوزه علوم انسانی ماهیانه ۱۵ میلیون تومان درآمد داشت. که اتفاقا با حدود ۳-۵ میلیونی هر پایان نامه که ظاهرا عرف شده می خوند. ضمن اینکه کسایی که تو یک حوزه کار می کنند بعد از مدتی قسمت مرور ادبیات رو دارند و کپی پیست می کنن قسمت داده های آماری رو هم عدد تولید می کنند و …، ساده ترین کار که بسیار رواج داره ترجمه پایان نامه یا مقاله و ارائه اش به ژورنال های داخلیه، من خودم برای یک نشریه داوری می کنم، واقعیت این هست که خیلی سخته برخی از تقلب رو هم پیدا کردن. واقعیت اینه که سهولت تقلب و اقتصاد این کار، انقدر قوی هست که با هر دادگاهی نمی شه جلوش رو گرفت. به نظرم باید یک کم ریشه کاوی کرد و دید چرا انقدر تقلب در ما نهادینه شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.