به روز رسانی سیستم عامل کامپیوتر Apple II پس از ۲۳ سال

با توجه به این که اپل یکی از پیشگامان مدل تجاری ترغیب کاربران برای به‌روزرسانی کامپیوترها بعد از گذشت چندین سال از زمان خرید اولیه است، منتقدان این شرکت گاهی اوقات از اصطلاح ”از پسندافتادگی خودکار“ یا Built-in obsolescence برای طعنه زدن به سیاست‌های این شرکت استفاده می‌کنند.

کلیک – در طراحی صنعتی، ”از پسندافتادگی خودکار“ عبارت است از خط مشی برنامه ریزی یا طراحی محصولی با عمر مفید محدود تا پس از مدت معینی از مد بیفتد. از پسندافتادگی خودکار سود بسیار زیادی برای شرکت‌ها دارد زیرا مصرف کنندگان وادار می‌شوند برای ادامه استفاده از یک محصول مجددا آن را از شرکت سازنده (به شکل قطعات یدکی یا مدل تازه‌تر) یا رقبایش که آنها هم ممکن است همین سیاست را دنبال کنند، تهیه نمایند.
هر چند از این اصطلاح نمی‌توان برای توصیف کامپیوتر Apple II استفاده کرد که بعد از گذشت ۳۹ سال از عرضه اولین مدل هنوز طرفداران خاص خود را داراست و به تازگی اولین به‌روزرسانی نرم‌افزاری بعد از ۲۵ سال برای آن منتشر شده است.

البته این بسته به‌روزرسانی که ProDOS 2.4 نام گرفته را اپل عرضه نکرده بلکه یکی از طرفداران سرسخت این محصول به نام جان بروکس که برنامه‌نویس ماهری است زحمت ارتقا سیستم‌عامل این کامپیوتر را کشیده است. بروکس که برنامه‌نویس بسیار موفقی است و در پروژه برنامه‌نویسی بازی‌های Sega Genesis برای شرکت Electronic Arts مشارکت داشته است اعتراف می‌کند که کامپیوتر Apple II شروع عشق او به برنامه‌نویسی کامپیوتری بود.

بروکس خاطرات خود را این طور زنده می‌کند: ”اولین مدل Apple II را در سال ۱۹۷۹ یعنی زمانی که تنها ۱۰ سال داشتم هدیه گرفتم. در آن زمان هیچ روشی برای ذخیره‌سازی برنامه‌هایمان وجود نداشت. کتابی با عنوان ”۱۰۱ بازی در زبان برنامه‌نویسی بیسیک“ داشتم و عادت کرده بودم که هر بار شروع به نوشتن کدهای بازی کنم و بعد از خسته شدن از انجام بازی شروع به کدنویسی بازی بعدی می‌کردم! این کار را به مدت ۹ ماه ادامه دادم یعنی زمانی که خانواده توان مالی کافی برای تهیه یک دیسک درایو ذخیره‌سازی را پیدا کرد. همه اینها باعث شد که من بتوانم درک بسیار خوبی از نحوه کار کامپیوترها پیدا کنم.“

جزئیات تغییرات اعمال شده در بسته‌ی ProDOS 2.4 شباهت بسیار زیادی به بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل‌های MacOS و iOS دارد. پاره‌ای از باگ‌ها اصلاح شده، سرعت سیستم‌عامل افزایش پیدا کرده و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شده است، درست شبیه بسته‌های به‌روزرسانی رسمی که از سوی اپل عرضه می‌شوند. البته تنها تفاوت این جاست که به‌روزرسانی منتشر شده برای محصولی نیست که یک یا دو ماه پیش عرضه شده باشد؛ ProDOS 2.4 یک بسته به‌روزرسانی برای ProDOS 2.3 است که اولین بار در سال ۱۹۹۳ عرضه شد، یعنی زمانی که بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا بود، فیلم سینمایی پارک ژوارسیک روی پرده سینماها بود و ترانه I Will Always Love You ویتنی هوستون محبوب‌ترین ترانه آن سال‌ها بود.

برای بررسی لیست کامل به‌روزرسانی‌ها به اینجا مراجعه کنید و اگر صاحب Apple II نیستید در صفحه مذکور می‌توانید به اجرای شبیه‌ساز این کامپیوتر و سیستم‌عامل‌اش بپردازید.
اگر چه این خبر احتمالا بازخوردهای جالبی از سمت کسانی که سن و سال کافی برای یادآوری روزهای درخشان محبوبیت این محصول را دارند خواهد داشت اما بروکس معتقد است که Apple II همچنان حرف‌هایی برای گفتن داشته و جوان‌تر‌ها قادر به انجام کارهای مفیدی با این محصول هستند.
بروکس: ”کامپیوترهای قدیمی مثل Apple II زمینه‌ساز خوبی برای ورود علاقه‌مندان به دنیای برنامه‌نویسی هستند. من یکی از طرفداران پر و پا قرص Raspberry Pi هستم اما در مقام مقایسه معتقدم که Raspberry Pi بسیار پیچیده‌تر از Apple II است. به نظرم بازگشت به کامپیوترهای قدیمی شاید گزینه بهتری برای ورود و آشنایی هر چه بهتر با دنیای برنامه‌نویسی باشد.بدون دیدگاه