آشنایی با پروفسور کمال سرابندی یکی از نوابغ دنیای علم

پروفسور «کمال سرابندی» با اخذ چندین مدرک دکترا افتخاری در حوزه های مختلف یکی از شاخص ترین چهره های برتر جهان در زمینه علمی به شمار می رود که به تازگی از سوی چند موسسه علمی به عنوان نابغه ترین فرد جهان شناحته شده است.

به گزارش کلیک، پروفسور «کمال سرابندی» متولد ۱۴ آبان ۱۳۳۵ در زابل و وابسته به طایفه سربندی می باشد که خانواده پدری اش در حال حاضر در شهرکرج زندگی می کنند،وی عضو شورای مشورتی ناسا،استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتری و مدیر آزمایشگاه پرتو افشانی دانشگاه میشیگان آمریکا و دریافت کننده جایزه هری راسل ۱۹۹۷میلادی است.

او یکی از رهبران و محققین جهان در زمینه اسباب آلات کنترل از راه دور و ماکرویو است.

سرابندی یک روش علمی و عملی در فن مهندسی مایکرویو به وجود آورده اند که ظرفیت حوزه مایکرویو رادار را چندین برابر نموده و مورد استفاده قرار گرفته که جزء پیشرفته ترین و دقیق ترین مدلهای ریاضی می باشد و نیز ایشان با استفاده ازسیستم های جدیدتصویری رادار به تحقیق و تجسس در اطراف کره زمین و فضای سبز اقدام نموده است.پروفسور سرابندی دروس جدیدی را به جای دروس گذشته در دوره دکترا و فوق دکترا به کار گرفته است.

ایشان همچنین جایزه سال ۱۹۹۶ در زمینه مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتری را دریافت نموده است،علاوه براین وی به عنوان اولین استاد سال در آمریکا نیز شناخته شده است.وی تاکنون مدیر اجرایی پروژه های تحقیقاتی بسیاری وابسته به ناسا،آزمایشگاه پیشرانه جت،آرو،بنیاد ملی علوم،سازمان پروژه های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته و دیگر صنایع بزرگ بوده است.

ایشان دارای تخصص های گوناگون در رشته های مختلف هستند که در سه رشته آن به عنوان برترین آن رشته ها شناخته می شوند ( ۱- علم ریاضی ۲- علم رادار ۳-علم الکترونیک)

از وی تاکنون فصول گوناگونی در کتب مختلف و بیش از ۱۷۰ مقاله در مجلات مرجع چاپ شده است،عنوان سخنران برجسته وزارت آموزش و پرورش و علوم دولت فدرال آلمان و ارائه دهنده برترین مقاله در کنفرانس علوم ارتش آمریکا، خشی دیگر از افتخارات وی میباشد.ایشان هم اکنون به عنوان ریاست گروه علوم جغرافیایی و سنجش از راه دور انجمن مهندسین برق و الکترونیک در ایالت میشیگان آمریکا و عضو هیئت داوران سازمان فضایی آمریکا NASA در علوم و فنون زمین شناسی می باشد.۴۵ دیدگاه

امیرصادق خزاعی

درود بر نابغه ای از سیستان

  علی

  درود براین هموطن زابلی نخبه

  یک قمی

   یک انسان مانند بقیه

   در مورد تخصص ایشان مقدار زیادی اغراق شده است مثل اینکه ۱۸ تا دکترا دارد!
   با این حال ایشان دارای مرتبه علمی خوبی هستند. همچنین ایشان متولد تهران هستند که بنا به گفته ها دارای اصلیت زابلی هستند.
   من با زابلی های زیادی برخورد داشتم. بسیار اهل اغراق در رابطه با سابقه و تاریخ و شخصیت های خود هستند. البته در عمل زابل علاوه بر اینکه آلوده ترین شهر جهان هست یکی از توسعه نیافته ترین نقاط کشور هست. نژاد و قومیت برایشان خیلی مهمه. برتری جویی یکی از خصوصیت های بارز آنها هست حتی یک فرد معمولی و با تحصیلات معمولی مدعی بالاترین پست ها و موقعیت ها هست.
   زابل شهری است که با وجود سابقه تمدنی در حال حاضر چیزی برای گفتن ندارد و به دلیل عدم تعاملات سیاسی با همسایگان خود در وضعیت بسیار اسفناکی گیر کرده است.
   یکی از علایق آنها هم اشتغال در بخش های نظامی هست.
   بهتره زیاد گرفتار جوسازی ها نشویم. ایشان با وجود ایرانی بودن در حال حاضر جنگ افزارهای کشتار جمعی را دارند گسترش می دهند.

  بهمن آزاد

  خانه قاضی پر گردو .چی نصیب ما میشه.افتخار پیشرفت نیست دیگی که برای من(کشورمن) نجوشه میخوام سر سگ توشبجوشه

   امید

   روانی

   محسن

   مهم اینکه دیگی وجود نداره میتونست اینجا به این همه افتخارات برسه بدون هیچ امکانات و حمایتی

   هم وطن

   دوست عزیز فکر میکنید اگر ایشون ایران بودن یا تشریف بیارن ایران چه اتفاقی میوفته؟؟کمترینش اینه که یه پاپوش جاسوسی واسش درست میکنن و ………………………
   امیدوارم همونجا بمونن و کسانی که لیاقتش رو دارن، از علم ایشون استفاده بکنن

   حسین

   با سلام حرف شما درست نیست برادر
   افراط و تفریط همیشه بده
   ایشون هم وطن ماست و احترامش واجب
   گیرم به درد ما هم نخوره

   امين روستايي

   برادر عزیز این اقا همون کسی بودن که موقع ٨ سال جنگ وقتی موشکای عراق راحت رادارای ایرانو رد میکردن ، برد رادارارو تغییر دادن که خیلی راحت ایران بمب باران نکنن ، اونم موقع ای که هیچ کشور ابزار به ما نمیدادن ، ایشون کسی هستن که امام خمینی شخصا بهشون مجوز دادن که واس تحصیل به خارج برن ، خواهشا بدون دلیل تحقیق کسیو نکوبیم ایشون کسی هستن که بیشتر از منو امسال من به این کشور خدمت کردن

   ایرانی

   دقیقأ زدی به هدف.واقعیت را گفتید……..

یونس

من یه بار فقط وارد زاهدان جهت شرکت در همایش رفته ام استان بسیار محرومیه ولی همیشه نوابغ از چنین جاهایی بیرون میاند

کارمند دون پایه

ایشان اگر در ایران بودند احتمالاً یک کارمند دون پایه (مثل من دکتر که در رانت نیستم) می شدند اما در جایی که استعدادها کشف می شود به عنوان نابغه ترین فرد روی کره زمین معروف می شود.

ارش

به راستی اگر او در ایران مانده بود جایگاهش کجا بود؟ بهترین حالت برای این افراد استادی یک دانشگاه متوسط.چرا؟ به کراوات و در پی آن به اندیشه اش، بیاندیشید.اندیشه ای که میل به سکوت ندارد و مدام در ابعاد علوم مختلف سیر می کند، کی می تواند از فیلترهای سیاسی و…عبور کند؟ اگر در دانشگاه های خوب قرار داشت، احتمال به جرم فتنه ۸۸ حالا داشت به جای تحقیق در علم و فن وتوسعه علم و فن و در حال افسردگی، ناله می کرد.

رضا مودی

از علم ایشان برای پیشرفت کشور خودش تاکنون استفاده ای شده است؟!!!
ناراحت نشید اما بنده اصلا به وجود این دسته از هموطنان افتخار نمیکنم. حاصل و نتیجه ی نبوغ و علم این آقا اکنون در خدمت امریکاست که برای کشورهای دیگر غیر از جنگ و کشتار و تحریم و ظلم چیز دیگری ندارد و اصلی ترین عامل قدرت امریکا همین پیشتازی در علم است که امثال این آقا برای این کشور فراهم میکنند…. اینکه من فقط یک دانشمندم و به دنبال تحقیق و توسعه در علم هستم به هیچ عنوان توجیه کننده نیست مگر این داشمند با آن همه فهم و هوش و ذکاوت از درک یک نکته بدیهی و تا این حد روشن عاجز است ؟!!! مسلم است که اینگونه نیست بخصوص حوزه تخصصی آقای سرابندی که مستقیما در حوزه های نظامی و امنیتی توسط ارتش متجاوز و جنایتکار آمریکا به خدمت گرفته میشود….
میدانم که اگر این کامنت را منتشر کنید ممکن است سیل انتقادها و حتی فحش ها هم به سمت بنده سرازیر شود اما این نظر من است و بشدت هم به آن معتقدم. توجیهاتی مثل اینکه در ایران به اینگونه افراد بها نمیدهندفقط برای پاسخگویی به عذاب وجدان است و شیره مالیدن به سر خود است.

  کمال سرابندی

  خاک بر سر بی شعورت والسلام

   محمد

   شمایی که با این لحن صحبت میکنی مشخصه که یک فرد غرب زده هستید که بویی از شعور به مشامت نرسیده! کاملا درست میگند زمانی که علمش هیچ به درد وطن خودش نمیخوره در عوض روز به روز به قدرت دشمن همیشگی کشور افزوده میکنه چه فایده؟باید به این افتخار کنیم که علمش موجب افزایش قدرت نظامی آمریکایی شده که دستش به خون مردم مظلوم در سرتاسر دنیا آلوده شده؟!و یا قدرتمند تر شدنش برای تحریم مردم ایران؟
   ارزش این است که با دست خالی و با کمترین امکانات همچون شهدای هسته ای و موشکی کشور را از دشمنان خودکفا کنیم.

   محمد

   شمایی که با این لحن صحبت میکنی مشخصه که یک فرد غرب زده هستید که بویی از شعور به مشامت نرسیده! کاملا درست میگند زمانی که علمش هیچ به درد وطن خودش نمیخوره در عوض روز به روز به قدرت دشمن همیشگی کشور افزوده میکنه چه فایده؟باید به این افتخار کنیم که علمش موجب افزایش قدرت نظامی آمریکایی شده که دستش به خون مردم مظلوم در سرتاسر دنیا آلوده شده؟!و یا قدرتمند تر شدنش برای تحریم مردم ایران؟
   ارزش این است که با دست خالی و با کمترین امکانات همچون شهدای هسته ای و موشکی کشور را از دشمنان خودکفا کنیم.لطفا کمی با دید بازتر بنگریم.

  کمال

  در آینده و با مطالعه بیشتر میفهمی

  محسن

  باهات کاملا موافقم –

   محسن

   تو پروژه های دفاعی آمریکا کار کرده دیگه – به نفع مردم عادی که نبوده – بیشتر جنگ افزار درست کرده – به چه قیمتی …

  کیا آل طاها

  دوستان عزیزی که انتقاداتی به ایشان دارند توجه کنند که بهترین و کارامدترین روشی که می شد ایشان نابغه شوند همین روشی بوده که انتخاب کرده اند. به قول بعضی از دوستان اگر در ایران بودند نهایتش چه کاره می شدند؟ واقعیت را قبول کنید که توانایی پشتیبانی اینچنین افرادی را نداریم چرا که سردمداران این مملکت خودشان به حق در جایگاهایشان نیستند و با رانت و سهمیه و هزار و یک روش غیر اخلاقی سرکار هستند و وجود این گونه افرادی باعث سرخوردگی و از میدان به در شدن آقایان می شود. بهتر همان که در امریکا بماند و افتخار کشورش (آمریکا !!) باشد. به حق وطن اصلی ایشان آمریکاست نه ایران چرا که از یک ایرانی زابلی نابغه ساخته است. چرا؟ چون جنبه اش را داشته اند و حقشان هم همین است. والسلام

مهدی از زابل

با سلام
ایشون از آلوده ترین شهر جهان
شده نابغه ترین فرد جهان ….

و خوشحال و خرسند شدم یک هموطن دیگر از دیار سیستان جزو موفق ترین هاست

بهمن آزاد

عمله ی ظلم .خانه قاضی پر کردو .افتخار به این وآن برای مملکت پیشرفت نیست نتیجه میشه بمب و… برسر مردم بیگناه .مگه نوبل به همین نتیجه نرسید اگه راست میگه توشرایط سخت به فکر مردم فقیر زاهدان بود نه یانکی ها ی مکار دغل باز

رضا بینا

یعنی ایشان حتی از پروفسور سمیعی دست بوس دولتمردان ایران نابغه تر هستند؟!

علی فخاری

زنده باد پروفسور سربندی افتخار جهان بزرگ مرد جهانی

ایرانی

مابه امثال پروفسور سمیعی اقتخارمیکنیم که دانش بروز جهانی رو به هموطناش منتقل میکنه و این اقا که در صنایع نظامی امریکای پدر تروریستهای جهان و عامل کشتار میلیونها انسان مشغول به کاره افتخار که نمیکنیم هیچ بلکه اوهم در جنایات امریکا شریک است. هرموقع این محقق برگشت کشورش وبه کشور و مردم محروم زابل شهرش خدمت کرد اونوقت باعث افتخارماست

  حسین

  فقط خواستم بگم «آفرین». حق مطلب رو ادا کردی. ما به کسی که در دنیا می درخشه از نظر علمی بر خودمون می بالیم. اما اگه همون شخص، قسم خورده ی یک پرچم کشور دیگه بشه و طبق قانون تبعه ی دایم در آمریکا قسم یاد کنه که جانش رو در راه اعتلای پرچم آمریکا می ده و بخصوص اینکه فرد اول تمام دانش فنی نظامی ارتش آمریکا باشه ، همون آمریکایی که جوان های دانشمند هسته ای ما را ترور کرد، در اینصورت ما نه تنها برخودمون نمی بالیم بلکه غیرت ما ازاینکه یه ایرانی اونهم از زابلستان که دیار رستم ،اون پهلوون آزاده ی ایرانی و یزدان پرست، به جوش میاد و…

مهدی

افتخار!!!!!!!

مثلا که چی بشه!!!!!!

استفاده اش برا غربه افتخار خشک و خالی اش برا ما ایرانی ها!!!!!!!

علي

باسلام وادب
نفهمیدم اگه بیاد مثل پرفسورسمیعی جناب بینا بهش نمیگه دست بو……..
دوست هموطن یقینا کمتر انسانی پیدا میشه که نسبت به سرزمینش عرق نداشته باشه
وجناب سرابندی نیز همینطور اما چراواقعیت های ملموس جامعه رو کتمان میکنیم یه سوال چندنفر از دلتمردان تاکنون اسم جناب سرابندی رو شنیده؟؟!! مگه امثال سرابندیهاتوامریکا واروپا وکانادا واسترالیا نیستن دوست وشهروندعزیزی که از سردلسوزی بصورت گلایه واز اینکه برای پیشرفت کشور خودش ازش استفاده نشده ویا نمیشه ناراحته حق داره!!اماآیابسترکار رو برای امثال سرابندیها مهیا کرده ایم؟ در فرض اینکه جواب های نزدیک به مثبت باشه بنده اعتقاد دارم در این دوره که کشورمون اندکی درحال حرکت هسته بالاترین مدیرکشور اگه دلش وقلبش برای آینده ایران وایرانی می تپه به هرطریق و به وکالت از هشتاد میلیون ایرانی با خواهش والتماس و…… قبل گفتم حداقل نیمی از امکاناتی که برای فعالیت های علمی تحقیقی دانشمندان ونوابغ ایرانی امثال سرابندی روکه دیروز رفتن تا بیاموزن و امروز درخدمت مردمان کشور خود باشن ولی طی چند دهه گذشته بی درآیتی بی کفایت وعدم شایسته سالاری در ارکان مدیریتی
کشورباعث گردیده امروز آمال وآرزوهای جوانان نخبه ی ایرانی در رسیدن به ینگه دنیاباشه!!!!آره ما میتوانیم پیشتاز توسعه وعلم توی دنیا باشیم ولی چه کنیم که هنوزتو بعضی رویه های زندگی فردی واجتماعی میبایست افکار واندیشه های۱۴۰۰ سال پیش را برای پیشرفت در حوزه های گوناگون سرلوحه داشته باشیم فضاهای پیشرفت را خود بستیم امروز کجایم؟ مردمان محله و شهرکشورتان در چه وضعی هستن؟ صدهاهزار جان خود فدای کشورشان کردن تا امروز نباشیم بدتراز آنچه بودیم توی چه حوزه ای موفق بودیم؟جناب سرابندی متولدسیستان هست کلیپی ازهموطنان این نابغه ایرانی در یکی از روستاهای رو یکی از شبکه ها سیمای ایران روی آنتن برده بود بچه هایی از اون روستا که دوره ی دیستان بودن برای تحصیل هر صبح دوازده کیلومتر پیاده توی گرما وسرما واون وضعیت آب هوایی منطقه سیستان را میدون تا به کلاس درس برسن آره اون بچه ده دوازده سال بگونه ای وباجملات وکلماتی باخبرنگار درد ودل میکرد که متحیر شدم اوخیلی بیشتر ازسن وسالش بیان ومعلومات داشت وبا انگشت به دوسه دوستش که زیر سایه درختان غرق در مشق درس بودن اودوستان خود را سرمایه های ملی ونابغه خطاب میکردکه با شرایط حاکم بر زندگی و تحصیل ناشی از محرومیت را عامل بدبخت شدن خودش و دوستاش میدونست وبشدت طلبکار از مسوولین بودخدا میدونه حرارت و پختگی توی صحبهاش که همراه شد با ریزش اشک هایش که اشکم را درآورد!!
میتوانیم اماهای زیادی هست!!! باید کوشیدتا برسیم آنچه را که شایسته هستیم بدان!!مدیران و مسوولین دلسوزانه خدمت مردم نمایند شرایط وبستر کار و خدمت دانشمندان ایرانی شاغل در سایرکشورها را فراهم وتیم ها و گروه های خاصی را برای جذب واستفاده از علم ودانش آنان جهت پیشرفت شتابان کشور مامور نمایند…….
به امید ایرانی توسعه یافته در علوم انسانی و اخلاقی واقتصادی و صنعتی همراه با عدالت اجتماعی….
تاشاد شود روح شهدای ایران زمین ….. ببخشید….سربلند باشید

قشم

باسلام
بنده شخصا دونفر از آشنایان را که هم اکنون در دانشگاهای معتبر انگلیس و آلمان دانشجوی دکترا (بورسیه) هستند می شناسم که به خاطر حق خوری در پذیرش در ایران و اقبال دانشگاههای مذکور به این دو کشور مهاجرت کرده و تحقیقات خودشان را ادامه می دهند

سیدی

امکان ندارد کسی ۱۸ مدرک دکترا در رشته های مختلف از رادار و برق تا جغرافیا و ریاضی که هیچکدام به هم ربطی ندارند گرفته باشد. به احتمال قریب به یقین جوسازی و خالی بندی است یا از طرف خود این شخص و یا فامیلش. من همین الان وبسایت دانشگاه میشیگان را سرچ کردم و چنین اسمی و یا حتی مشابه آن را ندیدم. واقعا من در تعجبم چطور بعضیها اینقدر زود باورند و دوست دارند هر طور شده حتی به دروغ یک ایرانی را نابغه معرفی کنند!

  محمدرضا مرتضایی

  آقا احتمالا روش سرچت اشتباه بوده . یه سرچ ساده هم توی گوگل بکنی جوابتو میگیری . این حرف از اون حرفا بودااااااا . کلا این بنده خدا رو بردی زیر رادیکال !

  کوروش

  منم با این قضیه موافقم که همه زود باورن. یعنی آفت جامعه شده، نه فقط ایران بلکه کل جهان. هر کی هر دروغی میخواد میگه و بقیه هم تایید میکنن. چقد تحقیق و تلاش برای فهمیدن تضعیف شده! حالا ۱۸ تا دکترا که خب طبیعتا امکان پذیر نیست، حتی دکترای افتخاری. بیاید با رفرنس صحبت کنیم، حتی اگه نظر شخصی خودتونه بگید که این نظر منه. شما وجود همچین فردی رو زیر سوال بردی کلا، واقعا تو سرچ نابغه ای.
  ایشون یه استاد دانشگاه خوووب و دارای مرتبه علمی بسیار بالاست. اینم آدرسش تو دانشگاه میشیگان:
  http://web.eecs.umich.edu/faculty/sarabandi/

محمد

میگن بوعلی سینا در ۱۸ سالگی در تمامی علوم زمان خودش سرآمد شد پیش یکی از اساتید علمی آن زمان رفت وگردویی را در دامن او انداخت وبه او گفت آیا میتوانی مساحت وحجم این را حساب کنی اون استاد چند رساله ی اخلاقی به او داد وبه او گفت اینها را مطالعه کن احتیاج تو به دانستن این مسائل اخلاقی خیلی بیش از احتیاج من به دانستن مساحت وحجم این گردو است …مردم سیستان در فقر میسوزند مدارک این آقا نوش جانش ولی آیادردی را از مردم فقیرش دوا میکنه؟؟!!

محمد

خیلی عالیه

محمد

سیستان و سیستانی در همیشه تاریخ افتخار ایران زمین هست ایشان تنها نخبه ی از سرزمین نخبه پرور سیستان است

علیرضا

آفرین بر این انسان ایرانی.
ولی باید متاسفانه عرض کنم که مسئولان، ایران را طوری درست کردند (فقط خودی هر چند بیسواد و شیاد) که نبوغ ایرانیان باید در غرب گُل کند و برای ایران و ایرانی نصیبی نباشد.
امیدوارم که روزی فرابرسد که ایرانی به ایران خدمت کند.

ندارم

خب ادم به این شدت قوی تو دنیا داریم چرا ازش تو سیستم اموزش و پزوزشمون استفاده نمیکنیم

محمد رضا

وقتی حرفای چهارتا کم عقل در مورد یه نابغه که حالا یا فرصت کار توی ایران رو نداشته یا ترجیح داده بره آمریکا و یا با همین حرفا روندنش که بره آمریکا میشنوم منم ترجیح میدم برم همونجا که ریخت این افراد رو نبینم و کفاره لازم بشم و با خیال راحت به فعالیت ها و زندگیم بپردازم!!!

آرش دانشجو

خوبی این بحث اینه که نشان داد ، ما چقدر افراد کم تحمل و بدون مدارایی هستیم . اگر واقعا چنین شخصیتی وجود داشته باشد حتی اگر ایرانی نباشد به حکم انسانیت و بنا بر قاعده ی ارجمندی دانش و دانشمند ، شایسته احترام هستند . اگر در تحقیقات نظامی آمریکا هم کار می کند ، نباید ما به ایشان خرده بگیریم انتخاب خودشان است ، و مسئولیتش در دنیا و آخرت با خودشان است . در خاتمه همین اینترنتی که من و شما با آن امشب تو سر هم می زنیم در واقع نو آوری و ابتکار ارتش آمریکا است .
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا

نسل انقلاب کرده

اگراینجامانده بود میشد یه استاددانشگاه که مرتب بترسه وخسته وکوفته بیادخونه و غصه بخوره که اگرمن پول وامکانات داشتم میرفتم جایی که قدرم رابدانند اینقدربه ایشان گیرندهید.

سیستانا

سیستانم به فرزندانت افتخارکن چون راه رستم ویعقوب لیث رورهانکردند…

کوروش

سلام دوستان. این مطلب که چند وقت پیش در مجله فرهنگی ابزورد چاپ شد به نظرم در حالت کلی به موضوع بحث نزدیکه و جای تامل و تفکر داره.

#انصار_امینی
#نویسنده_و_پژوهشگر

حکومت های تمامیت خواه، برای جلوگیری از افشاگری نخبگان، غیر از حذف آنها از صحنه ی روزگار، و غیر از محکوم و زندانی کردن آنها شیوه های دیگر هم داشته اند. یکی از این شیوه ها گوشه گیر کردن نخبگان است در این مورد حکومت، تا اندازه ای فشار بر فرد وارد می کنند تا او به این نتیجه برسد که عنصری بدون معناست.

نخبه یک انسان است. او در درجه اول به نیازهای اولیه احتیاج دارد، خوراک، پوشاک و مسکن کمترین نیازهای انسانند! درواقع نخبه در احتیاج بدین نیازها با بقیه مردم هیچ تفاوتی ندارد، توتالیترها این حقیقت را می دانند پس تمرکز خود را بر نیازهای اولیه این قشر می گذارند تا دیگران نیز بدون آگاهی و با اذهانی خالی و تاییدکننده ی ایدئولوژی غالب باقی بمانند، تا حاکمیت، در مسیر پیش گرفته اش متهورتر شود!

در حکومت تمامیت خواه، یک ایدئولوژی غالب بواسطه ی شخصی که در صدر حکومت قرار دارد حاکمیت می کند نخبه و دگراندیش در این فضا چون در محدوده ی ایدئولوژی قرار نمی گیرد از جانب طرف قدرت، باید هیچ پنداشته شود یعنی او یا باید به تبعیت بی چون و چرا دربیاید یا “هیچ” شود!

اما چگونه یک نخبه که ترازوی نقد را همیشه همراه دارد به هیچ مبدل می شود؟ گام اول، این است که نیازهای اولیه زندگی انسانی از او دریغ شود تا به ذهن دورپروازش، توان اوج گرفتن را از یاد ببرد. یعنی او که تحصیلات دانشگاهی دارد، او که سالها تجربه و تخصص در زمینه های مختلف کسب کرده است به گوشه ای رانده شود آنقدر که عذاب بی مصرف بودن به سراغش بیاید!

نخبه، در ذیل حاکمیت تمامیت خواهانه، مثل زباله نگریسته می شود، عزت و احترام از او گرفته می شود، کار به او داده نمی شود و اساسا تلاش های او برای کسب شغل معمولا با دری بسته مواجه می شود که روی آن نوشته شده است “شما از ما نیستید پس گورتان را گم کنید”! کسی که شغل، مسکن، خوراک و پوشاک مناسب نداشته باشد دیگر چه فرصت و انگیزه ای می تواند برای نقد و واکنش بر علیه جهل و حماقت و مبارزه مدنی در مقابل ظلم داشته باشد؟ کسی که برای تهیه وعده ی غذایی اش دچار مشکل معیشتی است چگونه می تواند بیش از معیشت به سوژه ها و ابژه های جامعه اش توجه کند؟ کسی که به دلیل ناتوانی منابع مالی قادر به ازدواج نیست نیازهای عاطفی و جنسی اش را چگونه می تواند برطرف کند؟ او احتمالا در تنهایی، خودش را تفاله ای فرض می کند که با تمام تحصیلات و تخصص، قادر به تامین کوچک ترین نیازهای زندگی اش نیست، حالا هی بیایم از طرف ژان پل سارتر بگوییم که نخبه و یا به نوعی روشنفکر وظیفه تغییر جامعه را دارد و باید از خود برای جامعه بگذرد اما احتمالا سارتر از سر شکم سیری این حرف را زده است چون کسی که گرسنگی، نان هر روزه اش باشد نمی تواند بحث آزادی، عدالت اجتماعی و درونی کردن تساهل در جامعه را پیش بکشد!

نخبه در حکومت تمامیت خواه به هیچ مبدل می شود چون او را از خودش می گیرند، و او به مرور با ابزار رسانه های حکومت، از طرف مردم نیز شاید ضداجتماعی تعریف می شود که می خواهد نظم جامعه را به هم بزند و بی امنی را بجای امنیت همراه بیاورد! او فردی ژولیده، عصبی، و افسرده می شود که گذر عمرش را می بیند و نقادی اش به فحاشی تنزل پیدا می کند، اینجاست که “هیچ” تنها نام اوست و بی شک “هیچ” تنها نام جامعه ای که در آن زیست می کند.

@AnsarAmini
@absurdmindsmedia

حسن

بزرگان علمی زیادی را می توان نام برد که علمشان باعث کشتار مردم شده است اما برخی آگاهانه این کار را نکرده اند مثلا آلفرد نوبل که دینامیت را ساخت برای کشف معادن ولی ظاهرا ایشان آگاهانه به ارتش آمریکا خدمت می کند چه کسی است که نداند چه جنایت هایی را این ارتش در سراسر دنیا مرتکب نشده است خوب است یک کمی تعصب ایرانی بودنمان را با انصاف بیامیزیم بدون شک او به ازای هر موشکی که بر سر مستضغفی می خورد که از طرف آمریکا و هم پیمانانش است مسئول است علم خوب است ولی بردگی علمی بد است از نظر من که او بیش از آنکه یک ایرانی صلح طلب باشد یک آمریکایی است

  سیستانی

  سلام.من یک سیستانی هستم دکترای روابط بین الملل دارم …اوخودفروخته نیست اوبعدازاتمام تحصیلات اول انقلاب به ایران امدواین خواسته پدرش بودکه به ایران خدمت کند.نه تنهابه او هیچ بهایی داده نشد بلکه بردنش سپاه ومزاحمت های زیادی برای اودرست کردن تااینکه همان پدرازاوخواست که به خارج برودوایشان به امریکارفت…صفاهی کشته گرمعالج سرتان پستان هم سیستانی است..پرفسورسندگل هم سیستانی است..جمشیدنژادهم سیستانی است..اماامروزمردم سیستان باتکه نانی برای فرارازمرگ روزگارمی گذرانند..انوقت میخواهی بمانندایران که چی بشود