تشعشعات شبکه‌های تلفن همراه کشور در حد مجاز است

اعلام نظر سازمان انرژی اتمی ایران، متولی ایمنی تشعشعی در کشور، نشان می‌دهد موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن حدود پرتوگیری آنتن‌ها گزارش نشده و نتایج تمامی اندازه‌گیری‌ها استاندارد است.

به گزارش کلیک، بحث تشعشعات همواره از بحث‌های مورد توجه در کشور بوده که شایعات و خبرهای زیادی را نیز به دنبال داشته است. متولی ایمنی تشعشعی در کشور، سازمان انرژی اتمی است که اعلام کرده موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن حدود پرتوگیری آنتن‌ها گزارش نشده و نتایج تمامی اندازه‌گیری‌ها استاندارد است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد: از ۱۴۸ مورد شکایت دریافتی در سامانه جامع شکایات۱۹۵ در حوزه تشعشعات شبکه‌های تلفن همراه، وایمکس و موارد مرتبط با دکل و سازه در شش ماه نخست سال جاری، هیچ موردی برای نگرانی گزارش نشد و حتی نتایج پنج موردی که در عین پایین‌تر بودن از میزان آستانه استاندارد قابل قبول در کشور نسبت به نتایج اندازه‌گیری دیگر سایت‌ها بالاتر بود با تذکر به اپراتورها نسبت به بهینه کردن شرایط دکل اقدام شد.

بنا بر این گزارش، بر اساس شکایت های ثبت شده، شکایت از آنتن‌های ایرانسل ۴۲ مورد معادل ۲۸ درصد، شرکت مخابرات ایران ۶۰ مورد معادل ۴۱ درصد و شرکت رایتل ۲۱ مورد معادل ۱۴ درصد، شرکت ارتباطات مبین نت ۸ مورد معادل ۵ درصد و شکایت‌های مربوط به شرکت‌های متفرقه ۱۷ مورد معادل ۱۲ درصد بوده است.
از نظر پراکندگی نیز، بیش‌ترین شکایات متعلق به حوزه منطقه شمال و کمترین مربوط به منطقه غرب بوده است.
بنابراین گزارش، اندازه‌گیری تشعشعات تا فرکانس ۱۸ گیگاهرتز به صورت دوره‌ای و ماهانه در ۱۰ نقطه از ۸ کلان شهر کشور انجام و نتایج به مراجع ذیربط از جمله استانداری‌ها ارسال خواهد شد.
به منظور نظارت هر چه بهتر بر تشعشعات آنتن‌ها و فرهنگ سازی در این خصوص، مواردی نظیر خرید، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی فنی شبکه اندازه‌گیری میدان امواج الکترومغناطیسی در ۷۰ نقطه از شهر تهران و شناسنامه دار کردن دکل‌ها نیز در حال اجرا است.بدون دیدگاه