چگونه تاییدیه امضای درایورها را برای نصب درایورهای بدون امضا غیر فعال کنیم؟

اگر ویندوز ۸ و یا ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی روی سیستم تان نصب است و می خواهید تاییدیه امضای درایورها را برای نصب درایورهای بدون امضا غیر فعال کنید، به روشی که در این مطلب می خوانید عمل کنید.

کلیک- در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۸ و ۱۰ ویژگی جدیدی به نام driver signature enforcement یا به عبارتی تشخیص امضای درایورها اضافه شده است. این ویژگی باعث می شود فقط درایورهایی بر روی سیستم شما نصب شود که توسط مایکروسافت تایید شده است. بنابراین شاید نیاز داشته باشید در مواقعی مثل نصب درایورهایی که خودتان توسعه داده اید یا درایورهای غیر رسمی، قدیمی و بدون تاییدیه و امضا این ویژگی را غیر فعال کنید.

ویژگی driver signature enforcement یک ویژگی امنیتی 

باید بگوییم صحبتی که در مورد غیر فعال کردن این ویژگی گفتیم به این معنا نیست که آن یک گزینه بدون کارایی و بی پایه ای است. برعکس باید گفت که driver signature enforcement یک ویژگی امنیتی است که شرکت مایکروسافت برای جلوگیری از ورود نرم افزار های مخرب به هسته مرکزی ویندوز قرار داده است پس با غیر فعال کردن این ویژگی مراقب درایورهایی که می خواهید نصب کنید باشید.

گزینه اول: فعال سازی حالت  Test Signing

ویندوز شما ویژگی Test Mode و یا Test Signing را نیز دارد. اگر این حالت را فعال کنید حالت driver signature enforcement  غیر فعال می شود و این موضوع ادامه دارد تا هنگامی که از حالت Test Mode خارج شوید. بعد از اینکه حالت Test Mode را فعال کردید یک واترمارک در پایین سمت راست صفحه دسکتاپ، در نزدیکی ساعت ویندوز برایتان به نمایش در می آید که شما را از فعال بودن حالت Test Mode آگاه می کند .

در این مرحله باید برای فعال سازی حالت  Test یک دستور را در Administrator Command Prompt فعال کنید.

 برای این کار ابتدا بر روی منوی Start کلیک راست کرده و گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید. غیر از این می توانید با فشردن همزمان کلید های Windows+X و انتخاب Command Prompt (Admin) نیز این دستور را فعال کنید.

غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

در مرحله بعد در پنجره خط فرمان عبارت زیر را وارد کنید و کلید Enter را بزنید.

bcdedit /set testsigning on

 اگر پیغام protected by Secure Boot policy را مشاهده کردید یعنی Secure Boot بر روی فریمور  UEFI کامپیوتر شما فعال است. برای فعال کردن حالت  test signing باید Secure Boot  در UEFI firmware کامپیوتر خود را در  BIOS  غیر فعال کنید.

غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

کامپیوتر خود را Restart کرده تا وارد حالت test شوید. در این مرحله واتر مارک Test Mode را در گوشه پایین سمت راست صفحه دسکتاپ می بینید و می توانید درایور های بدون امضاء را در ویندوز نصب کنید.

برای خارج شدن از حالت Test پنجره Command Prompt به عنوان Administrator مثل بالا باز کنید و  بعد از وارد کردن دستور زیر کلید Enter را فشار دهید.

bcdedit /set testsigning off

غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

گزینه دوم: استفاده از گزینه  Advanced Boot

راهکار دیگری هم برای نصب درایور های بدون امضاء وجود دارد. می توانید با استفاده از گزینه advanced boot ویندوز ۱۰ را در حالتی بوت کنید که ویژگی driver signature enforcement در آن غیر فعال باشد. البته این یک تغییر دائمی نیست و زمانی که شما دوباره کامپیوتر و ویندوز خود را restart کنید ویژگی driver signature enforcement دوباره فعال می شود.

برای انجام این کار باید به منوی گزینه Advanced Boot در ویندوز ۸ و یا ۱۰ بروید. می توانید زمانی که کلید  Shift از صفحه کلید را گرفته اید ویندوز خود را Restart  کنید. کامپیوتر شما بعد از Restart شدن وارد این منو می شود .

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

در مرحله بعد در صفحه Choose an option گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید.

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

بر روی گزینه Advanced options کلیک کنید.

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

سپس گزینه Startup Settings را انتخاب نمایید.

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

در مرحله بعد بر روی گزینه Restart کلیک کنید تا کامپیوتر شما را به منوی تنظیمات Startup برود.

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

در صفحه Startup Settings  ۷ و یا F7 را تایپ کنید تا گزینه Disable driver signature enforcement انتخاب و فعال شود. فعال شدن این گزینه به معنی غیر فعال شدن ویژگی driver signature enforcement است .

 غیر فعال کردن تاییدیه امضای درایور ها

کامپیوتر شما در حالت غیر فعال بودن driver signature enforcement بوت می شود و شما می توانید تا درایورهای بدون امضاء را نصب کنید. هر چند در دفعه بعدی که سیستم خود را restart می کنید ویژگی driver signature enforcement دوباره فعال می شود.بدون دیدگاه