چگونه عمر باقی مانده حافظه SSD خود را به دست آوریم؟

اگر می خواهید از عمر باقی مانده حافظه SSD خود آگاه شوید و از به فنا رفتن اطلاعات موجود خود در این نوع حافظه ها جلوگیری نمایید، این آموزش را دنبال کنید.

کلیک – بر خلاف حافظه های HDD رایانه ها، حافظه های حالت جامد یا SSD در تعداد دفعات نوشتن بر روی دیسک محدودیت دارند و پس از مدتی به حالت فقط خواندنی (read-only) می روند (در این حالت امکان ایجاد یا کپی فایل و محتوای جدید روی حافظه وجود ندارد و حافظه عملا بی استفاده می شود). دلیل این مشکل هم به شیوه طراحی سخت افزاری و نحوه کار حافظه های SSD بر می گردد. در واقع سرعت بالای این حافظه ها چندان بی هزینه نیست و به قیمت عمر کمتر آن ها تمام می شود.

اما باید بدانید که اکثر کاربران لازم نیست از این بابت نگران باشند، چرا که یک کاربر خانگی معمولی می تواند تا چند سال از این حافظه ها بدون مشکل استفاده کند. پس اگر شما یک کاربر معمولی هستید، اصلا احساس نگرانی نکنید.

با این حال اگر شما در مورد عمر حافظه SSD خود کنجکاو هستید و می خواهید بدانید تا چند سال دیگر امکان استفاده از آن وجود دارد، در اینجا آموزش جالبی را برای انجام آن به شما ارائه می کنیم.

حافظه های SSD جدید، به طور میانگین می توانند تا ۷۰۰ ترابایت (معادل ۷۰۰۰ گیگابایت) داده را تا قبل از پایان عمر خود پذیرا باشند. بعضی مدل ها حتی بیشتر از این نیز دوام می آورند و بعضی کمتر، این فقط یک میانگین است. بنابر این اگر شما بتوانید بفهمید تا به حال چه مقدار داده روی حافظه SSD خود ایجاد کرده اید، قادرید طول عمر باقی مانده آن را تخمین بزنید.

۱ . برای انجام این کار، نرم افزار CrystalDiskInfo را دانلود و نصب کنید. این نرم افزار رایگان است.

۲ . سپس CrystalDiskInfo را اجرا کرده، به قسمت زیرین بخش Health Status (وضعیت سلامتی) نگاهی بیندازید. اگر روی دکمه آبی رنگ کلمه Good (خوب) نوشته شده است، شما می توانید با خیال کاملا راحت به استفاده از حافظه خود ادامه دهید و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت. ولی اگر به جای این کلمه، چیز دیگری مشاهده می کنید، باید مراحل دیگری را انجام دهید (که ما در اینجا قصد نداریم در مورد آن صحبت کنیم).

۳ . اکنون در گوشه بالا و سمت راست نرم افزار، در مقابل کادری که عبارت Total Host Writes (در بعضی نسخه ها فقط Host Writes) نوشته شده، می توانید مقدار کل داده هایی که تاکنون بر روی حافظه ایجاد شده است را مشاهده کنید.

crystaldiskinfo-total-host-writes

اگر این عدد برای شما در حدود ۴۰۰ ترابایت باشد، باید بدانید که بیش از نیمی از عمر حافظه شما سپری شده است. اگر این عدد در نزدیکی ۷۰۰ ترابایت است، بهتر است از داده های حافظه خود نسخه پشتیبانی تهیه کنید و از مشکلات احتمالی در آینده پیشگیری نمایید. ولی بیایید صادق باشیم، حتی نزدیک شدن به چنین مقداری به سال های سال زمان و استفاده مرتب از حافظه نیاز دارد!بدون دیدگاه